Türkiye Ombudsmanı Malkoç, Malta’da Konuştu...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye Ombudsmanı Malkoç, Malta’da Konuştu...
Türkiye Ombudsmanı Malkoç, Malta’da Konuştu: İsrail’in ölçüsüz ve orantısız saldırısı sonucu Gazze’de bir soykırım yaşanıyor.

Türkiye Ombudsmanı Şeref Malkoç, Malta Ombudsmanlık Kurumunun düzenlediği uluslararası konferansa katıldı.

Konferansta konuşan Şeref Malkoç, iyi yönetim ilkelerine değinerek, iyi yönetim anlayışının tüm idareler ve idareciler tarafından benimsenmesi gerektiğini bildirdi.

Malkoç: Savaşlar, çatışmalar, İslamofobi, göçmenler, nefret suçları çağımızın en büyük sorunlarındandır.

Ombudsmanların sadece kendi vatandaşların hakları için çalışmadıklarını belirten Şeref Malkoç,“Dünyanın her yerinde temel hak ve özgürlüklerin korunmasına ve güçlendirilmesine katkıda bulunmayı sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Savaşlar, çatışmalar, İslamofobi, göçmenler, nefret suçları çağımızın en büyük sorunlarındandır.” dedi.

Ombudsmanların hukukun, adaletin, insan haklarının savunucuları olduğunun altını çizen Malkoç, “Türkiye Ombudsmanlığı olarak, dünyada meydana gelen savaşlardaki mağdurlarla ilgilendiğimiz gibi İsrail’in Gazze’deki bombalamasındaki mağdurlarla ilgili de çok yakından ilgileniyoruz. İsrail’in ölçüsüz, orantısız, uluslararası hukuka uygun olmayan saldırısı sonucu Gazze’de bir insanlık dramı, soykırım yaşanıyor.Savaşlarla insanların ölümünü istemiyoruz.Barış, insan hakları veuluslararası hukuk uygulansın istiyoruz.Filistin-İsrail savaşı dursun istiyoruz.Sebebi ne olursa olsun; hastaneler,okullar, ibadethaneler, masum çocuklar, kadınlar ve sivil halk bombalanmamalı. Bir halk elektriği, suyu kesilerek ölüme terk edilmemeli.Hiçbir grup veya halk toplu olarak cezalandırılmamalı, sivillerin yaşam hakkı korunmalı.Uluslararası hukuk yok edilmemeli.Oradaki minik yavruların çığlıklarını, yaralı annelerin feryatlarını duymadan bizim burada iyi yönetim hakkını konuşmamızın bir anlamı olur mu? Bütün dünya buna dur demeli.Savaşın bir hukuku, bir ahlakı olur.Siyasetçiler farklı konuşabilir, farklı karar alabilir. Biz Ombudsmanların ve vicdanı olan herkesin ortak dili hukuktur, adalettir, insan haklarıdır. Hiçbir savaş sonsuza kadar sürmez. Hiçbir savaşın gerçek kazananı olmadığı gibi, barışın da kaybedeni olmaz.  İnsanlık için esas olan huzurdur, refahtır, barıştır.” diye konuştu.

Malkoç, Malta Cumhurbaşkanı George Vella ile Bir Araya Geldi

Malta programı kapsamında Ombudsman Şeref Malkoç, Malta Cumhurbaşkanı George Vella ile bir araya geldi. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DR. DİKMEN CİNAYETİNDE DOKUZUNCU DURUŞMA YAPILDIÖnceki Haber

DR. DİKMEN CİNAYETİNDE DOKUZUNCU DURUŞMA...

Bakan Bak: Öğrencilerimizin yüzde 96'sı yurtlarımıza yerleştiSonraki Haber

Bakan Bak: Öğrencilerimizin yüzde 96'sı...

Başka haber bulunmuyor!