Türkiye’nin balon balığı planı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye’nin balon balığı planı
Siyanürden bin 200 kat daha zehirli olan ve denizlerimizde endişe yaratan balon balığının ihraç edilmesi için çalışma yürütülüyor…

Türkiye, yapısında bulunan tetrodotoksin (TTX) adı verilen nörotoksinin, kanser ve ağrı tedavisinde kullanılmasına yönelik bilimsel araştırma yürütülen balon balıklarıyla ilgili bir dizi çalışma başlattı. Balon balıklarına yönelik bilgilendirme çalışması yürüten Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye denizlerinde görülen sekiz farklı türün ihracını gündemine aldı.

‘ZARAR VERİYOR’

TBMM Başkanlığı’na Bakan Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, “Akdeniz ve Ege kıyılarımızda son yıllarda yoğun şekilde görülmeye başlanan ve zehrinin siyanürden bin 200, morfinden 3 bin kat daha etkili olduğu söylenen balon balıkları herkesi tedirgin ediyor. Halk sağlığını tehdit ettiği gibi balıkçıların ağlarına ve oltalarına da zarar vermektedir. İhraç yapılması bu canlının sık görüldüğü yerlerden Antalya’daki balıkçılara da umut olmuştur” görüşünü dile getirdi.

Milliyet’ten Bahar Atakan’ın haberine göre; Antalya’da bir vatandaşın balon balığı yedikten sonra öldüğünü, Tuzla Boğazı önlerinde teknede bulunan iki vatandaşın balon balığına dokunduktan sonra zehirlendiklerinin basına yansıdığını belirten Kabukcuoğlu, Pakdemirli’ye hangi önlemlerin alındığını ve balığın hangi türlerinin ihraç edilmesinin planlandığını sordu.

Bakan Pakdemirli, yanıtında, “Balon balıklarının toksin düzeylerinin belirlenmesi ile ilgili bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere bin 600 kilogram balon balığı alımı gerçekleştirilmiştir” bilgisini verdi. Balon balığının bakanlık izni alınmadan karaya çıkartılmasının mevzuatla yasaklandığını belirten Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Ülkemiz sularında sekiz farklı balon balığı türü tespit edilmiştir. Bilimsel çalışmalar doğrultusunda bu türlerden toksin düzeyi en yüksek olan Lagocephalus sceleratus ve Torquigener flavimaculosus türlerinin ihracı öngörülmektedir.”

Odatv.com


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP'li Bülbül: 'Kim tarafından onaylanmıştır'Önceki Haber

CHP'li Bülbül: 'Kim tarafından onaylanmı...

Apple, yönetici ikramiyelerini çevre ve sosyal değerlere uyuma göre belirleyecekSonraki Haber

Apple, yönetici ikramiyelerini çevre ve...

Başka haber bulunmuyor!