UFUK SÖYLEMEZ: Hazinenin ve Merkez Bankasının ucu ve miktarı açık büyük ve belirsiz bir kur riskine sokulduğu anlaşılıyor.

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
UFUK SÖYLEMEZ: Hazinenin ve Merkez Bankasının ucu ve miktarı açık büyük ve belirsiz bir kur riskine sokulduğu anlaşılıyor.
EKONOMİDEN SORUMLU E.BAKAN UFUK SÖYLEMEZ: "Hazinenin ve Merkez Bankasının ucu ve miktarı açık büyük ve belirsiz bir kur riskine sokulduğu anlaşılıyor" DEDİ VE BAKIN NELER SÖYLEDİ;

"Hazinenin açıklaması genel olarak TL vadeli hesaplara kur koruması getirildiğine dair. Merkez Bankası ise, mevcut döviz hesaplarını bozdurarak TL vadeli hesaba dönüştürenlere kur koruması verileceğini söylüyor. Birinde Hazine, diğerinde ise Merkez Bankası garantör görünüyor. Bu da kafa karışıklığı yaratıyor. Hazinenin ve Merkez Bankasının ucu ve miktarı açık büyük ve belirsiz bir kur riskine sokulduğu anlaşılıyor. Hazinenin ve Merkez Bankasının ne böyle bir görev ve yetkisi var yasal olarak. Ne de bütçede öngörülmüş böyle bir gider kalemi var. Mevduat sahibine kur farkını garanti ederek, Hazineden ödemek yurttsşlardan, DTH sahiplerine haksız bir servet transferi olarak görülerek, Anayasa’ya aykırılık iddiası da gündeme getirilebilir. Hiperenflasyon tehlikesi belirdiğinde 2 şey ortaya çıkıyor. İlki stokçuluk eğilimi, ikincisi endekslemeye yönelme. Bu karar da bir çeşit endeksleme olarak görülmelidir. Aralık ayında çift haneli olması büyük olasılık olan enflasyonun, TÜİK e göre bile yüzde 30’un üzerinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Bu şartlarda, bu kadar çelişkili kararların, ne kaybolan güveni, ne öngörülebilirliği ne de yatırım ortamını yeniden sağlayabilmesi hiç de kolay görünmemektedir. Tabii milli paramıza dolar kuru garantisi-koruması verilmek zorunda kalınması da ayrı bir üzüntü konusudur. Son olarak, DTH ların yaklaşık yarısı Vadesiz ve/veya azami 3 aydan kısa vadelidir ki bu hesaplara kur koruması getirilmeyerek vade uzatımına zorlamak isteniyor. Ayrıca vadeli hesapların vadeden önce bozdurulması ise adeta cezalandırılarak vadesiz faizi verilmek isteniyor ki bu caydırıcı bir zorlamadır."


Öldürülen Doktor olayında Ailenin Avukatı işin peşini bırakmıyorÖnceki Haber

Öldürülen Doktor olayında Ailenin Avukat...

Mersin’de kızına cinsel istismarla suçlanan memur tutuklandıSonraki Haber

Mersin’de kızına cinsel istismarla suçla...

Başka haber bulunmuyor!