UFUK SÖYLEMEZ: İŞSZİLİK VE YOKSULLUK ARTACAK DEMEKTİR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
UFUK SÖYLEMEZ: İŞSZİLİK VE YOKSULLUK ARTACAK DEMEKTİR
Ekonomiden sorumlu E. Bakan Ufuk Söylemez, “Merkez Bankası’ndan kredi düzenlemesi” dı altında yapılan açıklamalara ve haberlere ilişkin gündemi değerlendirdi.

Ufuk Söylemez, “Politika faizini emir-komuta ile bir kez daha indirdikten sonra, şimdi de kredi faizlerinin yüzde 30’u geçmemesi için karar alıyorlar. Hem serbest piyasa ekonomisi diyorlar, hem de faizi de döviz kurunu da aynı anda tutmak istiyorlar. Böylece enflasyonun tamamen kontrolsüz bir biçimde halkı ezip-yoksullaştırmasının da tamamen önünü açıyorlar” dedi.

Söylemez yaptığı açıklamada, “Amaçları seçime kadar ucuzlatılmış kredi ile borçlanmayla tüketimi – sözde - büyümeyi sürdürmeye çalışmak. Ama yatırım yapılamaz notu alan ekonomiye kalıcı doğrudan yabancı sermaye girişi hele CDS primi 750-800’lerin üzerinde seyrederken kolay kolay gelmez maalesef” dedi.

Söylemez, sözlerine devamla,  “Burada da kuru tutabilmek için, mali af yoluyla kaçırılan paranın bir kısmının – geçici - olarak getirilmesi veya net - hata noksan kaleminden de görüleceği üzere, kaynağı ve sahibi meçhul döviz girişleriyle ve Rusya-BAE vb gibi ülkelerden bir defalık döviz girişleri sağlamaya çalışacaklar herhalde” dedi.

Ufuk Söylemez daha sonra, “Sürdürülebilir olmayan, iktisat bilimine ve gerçeklerine aykırı akıl dışı politikalardan vazgeçilmeyeceği artık iyice kesinleşti bence. Bu belki muhalefet açısından eşi bulunmaz bir şey ama halkımız için ağır borç - hiper enflasyon, örtbas edilen yolsuzluk iddiaları ve partizan kadrolaşma ve kayırmacılığın aynen devamı, işsizlik ve yoksulluk demek ne yazık ki. Böylece, mali sınırları kevgire dönen, FAFT’ın gri listesine alınmış haldeki ekonomiyi kara listeye alınma riskine ve uluslararası yaptırımlara maruz kalma ihtimaline açık hale getiriyorlar. Nitekim aylardır Türk vatandaşlarına uygulanan fiili yaptırımlardan birisi de Schengen Vize taleplerinin kabul edilmemesidir örneğin” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SİLİFKE’DE, AYNI İŞ, SÜREKLİ AYNI FİRMAYAÖnceki Haber

SİLİFKE’DE, AYNI İŞ, SÜREKLİ AYNI FİRMAY...

DAĞLARIN ARSLANI FEVZİ ARICI'YA MANSUR YAVAŞ ZİYARETİSonraki Haber

DAĞLARIN ARSLANI FEVZİ ARICI'YA MANSUR Y...

Başka haber bulunmuyor!