Ünlü ve saygın Hukukçu Eminağaoğlu'ndan çağrı: Herkes suç duyurusunda bulunsun

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ünlü ve saygın Hukukçu Eminağaoğlu'ndan çağrı: Herkes suç duyurusunda bulunsun
Ünlü ve saygın Hukukçu Eminağaoğlu'ndan çağrı: Herkes suç duyurusunda bulunsun

Ünlü ve saygın hukukçu Av. Ömer Faruk Eminağaoğlu : "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e, okuduğu hutbe içeriğinde görev sınırlarını aşarak alenen hakaret eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş için herkesin suç duyurusunda bulunması tarihsel bir sorumluluk olduğu gibi, Cumhuriyete ve O'nun kurucusu Atatürk'e bağlılığın da bir gereğidir. Bu nedenle Cumhuriyetin her yurttaşını Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunmaya çağırıyorum" dedi.

BUNUNLA İLGİLİ OLARAK, İSTEYEN HERKES KULLANSIN DİYE BİRDE METİN GÖNDERDİ.

İŞTE, HERKESİN KOLAYLIKLA

BURADAN ALIP KULLANABİLECEĞİ

ORTAK BİR METİN....

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

GÖNDERİLMEK ÜZERE

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNAN :.........

 

ŞÜPHELİ                       : Ali Erbaş; Diyanet İşleri Başkanı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Çankaya, Ankara

 

SUÇ                               : 5816 sayılı Yasa’nın 1/1, 2/1 inci maddelerine aykırılık

 

SUÇ TARİHİ                  : 24 Temmuz 2020

 

AÇIKLAMALAR                                   

Şüpheli Ali Erbaş Diyanet İşleri Başkanıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Anayasa’nın 136 ncı maddesinde belirtildiği üzere laiklik ilkesine bağlı olarak, Anayasal sınırlar içinde ve 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Yasa’daki görevleri yerine getirmekle yükümlüdür.

Şüpheli, 24 Temmuz 2020 tarihinde İstanbul İli Fatih İlçesinde bulunan Ayasofya Camisinde okuduğu hutbede“…Milletimizin derin bir yürek yarasına dönüşen hasreti sona eriyor… Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’yı kıyamete kadar cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar…” ifadelerini kullanmıştır.

Fatih Sultan Mehmet Vakfı’na ait Ayasofya Cami 1470 yılında cami olarak kullanılmak üzere vakfedilmiştir. Cumhuriyet döneminde,  1934 tarihli Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasının bulunduğu bir Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile de müzeye dönüştürülmüştür.

Şüpheli, hutbe sonrasında kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine yaptığı açıklamasında, “…vefat eden insanın arkasından beddua değil, dua okunur… Kaldı ki Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesinde Atatürk’ün dahlinin olup olmadığı da tarihçiler arasında tartışma konusudur…”ifadelerini kullanmıştır.

Şüpheli, yayınlanan hutbesinde, bir çok ismi doğrudan ifade etmesine ve onlara dua da etmesine rağmen, İstanbul’u işgalden kurtaran, Türkiye Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün isminden bahsetmeyerek O’na dua bile etmemiştir. Kaldı ki, Bakanlar Kurulu kararnamesinde Atatürk’ün imzasının varlığına rağmen, imzanın O’na ait olmadığı gibi tarihi ve hukuksal gerçeklikten uzak ifadeler kullanma yoluna bile gitmiştir. Hutbe bütünlüğü ve bu ifadeleri de gözetildiğinde, hutbe içeriğinde Atatürk’e alenen hakaret edilmiştir.

Şüpheli, “…Somut olarak Ayasofya Camiine ilişkin ifadesinde; Vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar…. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” demekle, görev sınırları dışına çıkıp, 5816 sayılı Yasaya aykırı hareket etmiştir.

Şüphelinin yaptığı ve yayınlanan, içeriği suç oluşturan hutbe ile Diyanet İşleri Başkanlığı internet sayfasında yer alan hutbe metni arasında farklılıklar olduğu görülmüştür. Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığı sayfasındaki metin dışında, atılı suçun açıkça görüldüğü okunan hutbeye ilişkin kaydın tamamının, ayrıca şüphelinin bu olaydan sonra yaptığı ve sosyal medyada bile yer alan açıklamaların da toplanması gerekmektedir.

Hutbenin okunduğu ve basın yoluyla da yayınlandığı saat itibarıyla Ayasofya Cami, herkese açıktır. Bu nedenle okuduğu hutbenin içeriği nedeniyle şüphelinin eylemi 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Yasa’nın 1/1, 2/1 nci maddelerinde belirtilen suçu oluşturmaktadır.

Suç yeri Fatih ilçesi olması nedeniyle, soruşturmaya İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yetkili olup, 5816 sayılı Yasa’nın 3 üncü maddesi uyarınca soruşturma yapılması izin koşuluna bağlı değildir. Bu nedenle anılan şüpheli hakkındaki soruşturmanın genel hükümlere göre yürütülmesi yasal bir zorunluluktur.

SONUÇ VE İSTEK

Bu suç duyurusu gereğince yapılacak soruşturmada;yukarıda belirtilen açıklamalar,şüpheli Ali Erbaş’ın eyleminin Atatürk’e alenen hakaret suçunu oluşturduğunu açıkça gösterdiği gibi toplanacak kanıtlar da bu durumu ayrıca doğrulayacaktır. Bu nedenle adı geçenhakkında iddianame düzenlenmesi istemekteyim.

Saygılarımla.

…. ….

 

BUDA FOTO GÖRÜNTÜSÜ

 


 • 0
  SEVDİM
 • 4
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
0Önceki Haber

0

MÜSAVAT DERVİŞOĞLU’NDAN İKİ ÖNEMLİ UYARISonraki Haber

MÜSAVAT DERVİŞOĞLU’NDAN İKİ ÖNEMLİ UYARI

Başka haber bulunmuyor!