Yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu vefat etti

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu vefat etti
87 yaşındaki yapımcı ve film yönetmeni Türker İnanoğlu'nun vefat etti.

Yapımcı ve film yönetmeni Türker İnanoğlu'nun geçirdiği ani rahatsızlığın ardından kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 87 yaşındaki İnanoğlu'nun vefat haberini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurdu.

Bakan Koca paylaşımında, "Sanat dünyamızın ünlü isimlerinden yapımcı ve film yönetmeni Türker İnanoğlu geçirdiği ani rahatsızlığın ardından kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sevenleri olarak acımız büyük" ifadelerine yer verdi.

TÜRKER İNANOĞLU KİMDİR?

1957 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda öğrenciyken, yönetmen yardımcısı olarak sinema alanına girdi. Lütfi Ömer Akad ve Nişan Hançer gibi ünlü yönetmenlerle çalıştı. 1960 yılında yaptığı Köyde Bir Kız Sevdim filmiyle yönetmenliğe başladı. 1960 yılında Erler Film adında kendi sahibi olduğu bir film şirketi kurdu. 1979'da Ulusal Video şirketini, 1985 yılında da bir televizyon stüdyosu kurdu. Çok sayıda televizyon yapımlarına imzasını attı.

Beyoğlu'nda Atlas Sineması, Şişli'de Kent Sineması, Kavacık'ta Boğaziçi Sinemalarının da sahibidir. 2005 yılında İstanbul Maslak'ta, TİM (Türker İnanoğlu Maslak Show Center) açtı.

Türker İnanoğlu, oyuncu Filiz Akın'la yaptığı evlilikten İlker İnanoğlu dünyaya geldi. Filiz Akın'dan ayrıldıktan sonra 1974 yılında Gülşen Bubikoğlu ile evlendi ve bu evlilikten Zeynep isminde bir kızı oldu. 


Cep telefonu tarifelerine yüzde 65 zamÖnceki Haber

Cep telefonu tarifelerine yüzde 65 zam

Erkeklerle eşit ücret istemek aklıma bile gelmediSonraki Haber

Erkeklerle eşit ücret istemek aklıma bil...

Başka haber bulunmuyor!