Yarım milyarlık ‘yiyip içmişler!’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yarım milyarlık ‘yiyip içmişler!’
Milyonlarca yurttaş yoksulluğun pençesinde kıvranırken kamu, iki buçuk yılda 576 milyon TL’lik konaklama ve yeme içme harcaması gerçekleştirdi. İdareler, 396 milyon TL’lik temsil ağırlama harcamasına da imza attı.

Mustafa BİLDİRCİN

Kamunun, Ocak 2020 ile Haziran 2022 dönemini kapsayan, “konaklama, seyahat ve yedirme içirme” harcamalarının toplamı belli oldu. Kamu idareleri, “temsil ağırlama faaliyetleri” kapsamında iki buçuk yılda 576 milyon 83 bin TL’lik harcamaya imza attı.

AKP iktidarının ülkeyi uçuruma sürükleyen ekonomi politikasının faturası hep yurttaşa kesildi. Milyonlarca hane yoksulluğun pençesine atılırken iktidarın tasarruf söylemlerinin adresi hep halk oldu. Ekonomik krizin gölgesinde yaşam mücadelesi veren yurttaştan hemen her dönem, “Kemer sıkması” beklenirken kamunun harcamaları, giderek derinleşen krize karşın arttı. Araç kiralama ve “çılgın projeler” için kesenin ağzını açan kamu, “temsil ağırlama faaliyetleri” adı altında da yüz milyonlarca liralık konaklama, seyahat ve yeme içme harcaması gerçekleştirdi.

Ocak 2020 ile Haziran 2022 dönemini kapsayan iki buçuk yılda konaklama, seyahat ve yeme içme için harcanan paranın büyüklüğü, resmi veriler ile ortaya konuldu. Buna göre kamunun temsil ağırlama faaliyetleri için iki buçuk yılda ödediği para, 576 milyon 83 bin TL’ye ulaştı.

YÜZDE 112’LİK ARTIŞ

Kamu İhale Kanunu’nun “22/d maddesi” kapsamında gerçekleştirilen ve “temsil ağırlama faaliyetleri kapsamında yapılan konaklama, seyahat ve iaşeye (yedirme, içirme) alımlarını” kapsayan alımlarda yıllara göre yaşanan artış da dikkat çekti. Kamunun, 2020 yılının tamamında temsil ağırlama için harcadığı para, 57 milyon 462 bin TL ile ifade edildi. Geçen yılın tamamında gerçekleştirilen temsil ağırlama harcamalarının tutarının ise 121 milyon 927 bin TL olduğu bildirildi. Temsil ağırlama faaliyetleri için yapılan harcamada 2020 yılından 2021 yılına kadar yaşanan artış yüzde 112 olarak kaydedildi.

2020 ve 2021 yıllarının tamamında 179 milyon 889 bin TL’lik temsil ağırlama harcaması gerçekleştiren kamunun bu yılın yarısında yaptığı temsil ağırlama harcaması, iki yılın toplamını neredeyse ikiye katladı. Buna göre, yılın ilk yarısında kamu adına yapılan temsil ağırlama harcaması kayıtlara, 396 milyon 694 bin TL olarak geçti. Ocak ile Haziran 2022 dönemindeki temsil ağırlama harcaması geçen yılın tamamında yapılan harcamaya göre yüzde 225 arttı. Yılın ilk altı ayında, “temsil ağırlama” adı altında yapılan satın alımların 93 milyon 657 bin TL’sini mal alımları oluşturdu. Kamunun, 2022’in ilk yarısındaki temsil ağırlama faaliyetleri için 303 milyon 127 bin TL’lik de hizmet alımı gerçekleştirdiği belirtildi.

BİRGÜN GAZETESİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP’li Emir, kırtasiye ürünlerine karşı uyardıÖnceki Haber

CHP’li Emir, kırtasiye ürünlerine karşı...

Tekin gelen tepkilere yanıt verdi: Siyaseti bu iki yüzlülükten kurtarmamız lazımSonraki Haber

Tekin gelen tepkilere yanıt verdi: Siyas...

Başka haber bulunmuyor!