Yaygınlaşan Sahte Diploma Vakaları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yaygınlaşan Sahte Diploma Vakaları
Levent Gök: Ülke genelinde sahte diploma basımı ve satışı yaygınlaşmakta, internet üzerinden pazarlanan sahte lise ve üniversite diplomaları ortalama 500 TL karşılığında satışa sunulmakta, bazı internet sitelerinde ekstra ücret karşılığında üniversite diplomasının yanında sahte transkriptler hazırlandığına yönelik reklamlar bulunmaktadır. Sahte diplomaların noter onaylı suretlerini ve e-Devlet çıktıları da siparişlerle birlikte kargo yoluyla talep eden kişilere ulaştırılmakta, sahte diploma satışı yapan şahıslar adeta yasal bir iş yürütürcesine ticari ağ işletmektedir. Sahte diploma yapımı ve kullanımı konularının ciddiyetle ele alınarak sorumlularının adalete teslim edilmesi beklenmekte, yıllarca emek vererek lise ve üniversite diploması almaya hak kazanan yurttaşlarımızın hayat yarışında sahtecilerin ve dolandırıcıların gerisinde kalmasına son verilmesi gerekmektedir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

Levent GÖK - Ankara Milletvekili

Ülke genelinde sahte diploma basımı ve satışı yaygınlaşmakta, internet üzerinden pazarlanan sahte lise ve üniversite diplomaları ortalama 500 TL karşılığında satışa sunulmakta, bazı internet sitelerinde ekstra ücret karşılığında üniversite diplomasının yanında sahte transkriptler hazırlandığına yönelik reklamlar bulunmaktadır. Sahte diplomaların noter onaylı suretlerini ve e-Devlet çıktıları da siparişlerle birlikte kargo yoluyla talep eden kişilere ulaştırılmakta, sahte diploma satışı yapan şahıslar adeta yasal bir iş yürütürcesine ticari ağ işletmektedir. Sahte diploma yapımı ve kullanımı konularının ciddiyetle ele alınarak sorumlularının adalete teslim edilmesi beklenmekte, yıllarca emek vererek lise ve üniversite diploması almaya hakkazanan yurttaşlarımızın hayat yarışında sahtecilerin ve dolandırıcıların gerisinde kalmasına son verilmesi gerekmektedir.

Bu bilgiler ışığında:

 1. 2002 – 2021 döneminde ülkemizde üretilen sahte diploma sayılarını öğrenim düzeylerine göre yıllık temelde açıklar mısınız?
 2. 2002 – 2021 döneminde sahte diploma ürettiği tespit edilen kişilerin sayısını yıllık temelde açıklar mısınız?
 3. 2002 – 2021 döneminde sahte lise diploması ile üniversitelere ve kamu kurumlarına yapılan başvuruların sayılarını yıllık temelde açıklar mısınız? Sözü geçen başvurulardan kabul alanların sayısı kaçtır?
 4. 2002 – 2021 döneminde sahte lise diploması ile özel sektörde yapılan iş başvurususayılarını yıllık temelde açıklar mısınız? Sözü geçen başvurulardan kabul alanların sayısı kaçtır?
 5. 2002 – 2021 döneminde sahte üniversite diploması ile üniversitelere ve kamu kurumlarına yapılan başvuruların sayılarını yıllık temelde açıklar mısınız? Sözü geçen başvurulardan kabul alanların sayısı kaçtır?
 6. 2002 – 2021 döneminde sahte üniversite diploması ile özel sektörde yapılan iş başvurularının sayılarını yıllık temelde açıklar mısınız? Sözü geçen başvurulardan kabul alanların sayısı kaçtır?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ABD ve Çin: Rekabetleriyle geleceği şekillendirecek iki süper güçÖnceki Haber

ABD ve Çin: Rekabetleriyle geleceği şeki...

Pandemi mi? Ekonomik Kriz mi? Beyin Göçü mü?Sonraki Haber

Pandemi mi? Ekonomik Kriz mi? Beyin Göçü...

Başka haber bulunmuyor!