YURTTAŞLAR İÇİN KANUN TEKLİFİ!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YURTTAŞLAR İÇİN KANUN TEKLİFİ!
TANRIKULU'NDAN KARGO, POSTA DAĞITIMI ile MARKET, RESTORAN, PASTANE GİBİ ADRESE SERVİS İŞLERDE ÇALIŞAN YURTTAŞLAR İÇİN KANUN TEKLİFİ!

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifim ve Gerekçesi ektedir. Gereğini saygılarımla arz ederim.08.12.2020

Av. Dr. M. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili

 

GEREKÇE

Kargo ve posta dağıtımı ile market, restoran, pastane gibi adrese servis yapan işlerde çalışan binlerce yurttaşımız asgari ücret veya bunun biraz üzerindeki maaşlar ile evlerine ekmek götürmek içinyoğun bir çaba sarf etmektedir. Büyük çoğunluğu gençlerden oluşan bu emekçiler,fazla mesai ücreti ödenmeksizin günlük 12-14 saate varan sürelerde çalıştırılmakta, yasal izinleri ve mola saatleri tam olarak kullandırılmamakta ve her an işten çıkarılma baskısı altında tutulmaktadır. Adeta 19. Yüzyıl Sanayi Devrimi dönemindeki gibi insan onuruna yaraşmayacak ağır koşullar altında çalıştırılan bu emekçiler Covid-19 Salgını ile hem artan iş yükü hem de hastalık ve ölüm riskiyle karşı karşıya kalmıştır.

Türkiye’nin üretim ekonomisinden tüketim ekonomisine geçiş yapması sadece ülkenin fakirleşmesine yol açmamış aynı zamanda istihdamın tarım ve sanayi sektörlerinden hizmet sektörüne kaymasına yol açmıştır. Bu sektördeki sendikasızlaştırma, iş güvencesi ve sosyal hakların yok sayılması ise ortaya adeta bir kölelik düzeni çıkarmıştır.

Kargo, posta dağıtımı, kurye ve paket servis çalışanları işleri gereği her an trafik kazası riski altında ölüm ve yaralanma tehlikeleriylekarşı karşıyadır. Nitekim son günlerde bu emekçi kardeşlerimizin ölümü veya yaralanmasıyla sonuçlanan trafik kazalarında artış gözlenmektedir. Salgınla birlikte her gün yüzlerce farklı insan ve yüzlerce farklı ürünle temas sebebiyle bu tehlikelere ölümcül hastalık riski de eklenmiştir.

Market çalışanlarının ise mevcut ağır iş yükü salgın nedeniyle daha da artmış, ortalama üç personel ile hizmet veren indirim marketleri başta olmak üzere bu sektörde kasa, reyon, depo arasında köle gibi mekik dokuyan gençlerimiz, temas halinde oldukları binlerce müşteri ve üründen bulaşacak hastalık riskiyle yüz yüzedir.Hatta bazı marketler bu ağır iş yükü yetmezmiş gibi pandemi nedeniyle başladıkları eve servis uygulamasını da bu personele yaptırmakta, bu iş için yeni personel alımı yapmamaktadır. Mola saatleri, fazla mesai ücretleri, tatil hakları fiilen ellerinden alınmış olan birçok market çalışanı haksızlıklara itiraz ettiğinde işten çıkarılmakla tehdit edilmektedir.

Sosyal bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nde elbette emekçilerimiz için öncelikle zorunlu ve elzem olanşey, yoksulluk sınırının üzerinde birasgari ücretin belirlenmesi, iş güvencesinin sağlanması ve insancıl bir çalışma düzeni kurulmasıdır. Ancak çok büyük bir anlayış değişikliği gerektiren bu düzenlemeler yapılıncaya kadar, hiç olmazsa bu ağır şartlarda çalışan emekçilere karşılattıkları risklerin yüksekliği ve yıpratıcı çalışma şartlarıyla orantılı şekilde fiili hizmet süresi zammından faydalanma imkânı getirilmesi önemli bir adım olacaktır.

Bilindiği gibi, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 40’ıncı maddesinde yer alan “Fiili hizmet süresi zammı”, ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan sigortalılara yönelik bir düzenlemedir. Bu maddeye göre belirtilen işyerlerinde ve işlerde çalışan sigortalıların prim ödeme gün sayılarına, bu işyerlerinde ve işlerde geçen çalışma sürelerinin her 360 günü için karşılarında gösterilen gün sayıları, fiili hizmet süresi zammı olarak eklenmektedir. Hâlihazırda bu imkândan madencilik ve kimya sektörleri gibi yüksek risk taşıyan işlerde çalışanlar ile silahlı kuvvetler, emniyet ve itfaiye teşkilatlarında çalışanlar; yasama organı üyeleri, bakanlar ve Cumhurbaşkanı yardımcıları, basın kartı sahibi basın ve gazetecilik çalışanları ile TRT personeli faydalanmaktadır. Ayrıca ceza infaz kurumlarında çalışanlar ile bazı sağlık çalışanları da bu kapsama alınmıştır.

Fiili hizmet süresi zammından faydalanan bazı kesimler ile karşılaştırıldığında kargo, posta, kurye ve paket servis çalışanları ile market çalışanlarının da işlerinin ağırlığı ve yaşadıkları yıpranma sebebiyle en az bu kesimler kadar fiili hizmet süresi zammını hak ettikleri görülecektir. Aksi halde sosyal devlet ilkesinden de, eşitlik ve adalet anlayışından da bahsetmek mümkün olmayacaktır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1-Madde ile market, süpermarket ve hipermarketlerde çalışanların prim ödeme gün sayılarına, bu işyerlerinde ve işlerde geçen çalışma sürelerinin her 360 günü için 60 gün fiili hizmet süresi zammı olarak eklenmesi amaçlanmaktadır.

Kargo ve posta şirketleri ile market, lokanta, restoran, pastane ve benzeri işyerlerinde kargo ve posta dağıtım personeli, kurye, motosikletli kurye ve paket servis elamanı olarak çalışanlar için ise fiili hizmet süresi zammının 90 gün olarak eklenmesi öngörülmektedir.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 31.05.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 40’ıncı maddesinin ikinci fıkrasına aşağıdaki (21) ve (22) numaralı bentler eklenmiştir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hakimlik ve Savcılık sınavında ilk yüze giren adayın mülakatta elenmesini meclis gündemine taşıdıÖnceki Haber

Hakimlik ve Savcılık sınavında ilk yüze...

Emir’den bomba iddiaSonraki Haber

Emir’den bomba iddia

Başka haber bulunmuyor!