Zehirli Tarım İlacı Glifosata İlişkin önerge verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Zehirli Tarım İlacı Glifosata İlişkin önerge verdi
Levent Gök: İnsan sağlığına, biyolojik çeşitliliğe ve çevreye verdiği zararlar sebebiyle çok sayıda ülkede yasaklanan, etken maddesi glifosat olan tarım ilaçlarına Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen izin ruhsatı 14.10.2020 tarihinde, 18. Ankara İdare Mahkemesi’nin verdiği kararla iptal edilmiştir. Mahkeme kararı ile sözü geçen etken madde ve bu maddeyi içeren ilaçlar ülkemizde yasaklı hale gelmiştir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

Levent GÖK

Ankara Milletvekili

İnsan sağlığına, biyolojik çeşitliliğe ve çevreye verdiği zararlar sebebiyle çok sayıda ülkede yasaklanan, etken maddesi glifosat olan tarım ilaçlarına Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen izin ruhsatı 14.10.2020 tarihinde, 18. Ankara İdare Mahkemesi’nin verdiği kararla iptal edilmiştir. Mahkeme kararı ile sözü geçen etken madde ve bu maddeyi içeren ilaçlar ülkemizde yasaklı hale gelmiştir. Tarım arazilerimizdeki glifosat kullanımına ilişkin resmi bilgilere ulaşılamamakta, 2001 yılında Türkiye’de 305 ton kullanılan glifosat maddesinin kullanımının 17 yıl içerisinde 27 kat artarak 2018 yılında 8000 tona yükseldiği tahmin edilmekte, yurttaşlarımızın sofralarına sızan zehir miktarı her geçen gün artmaktadır.Mahkeme kararına istinaden yapılan uygulamalar ve milli servetimiz olan tarımsal ürünlerin hangi tarihte bu zehirden arındırılacağı kamuoyu tarafından merak edilmektedir.

Bu bilgiler ışığında:

 1. Glifosat maddesine verilen izin ruhsatının Mahkeme kararıyla iptalinden sonra Türkiye genelinde piyasadan toplatılarak imha edilen glifosat içerikli tarım ilaçlarının miktarını açıklar mısınız?
 2. Glifosat maddesine verilen izin ruhsatının Mahkeme kararıyla iptal edilmesi sonrası halen piyasada bulunan glifosat içerikli tarım ilaçlarının miktarını açıklar mısınız?
 3. Konuya ilişkin yurttaşlarımızın bireysel başvuruları ve TBMM Başkanlığına verilen yazılı soru önergelerine cevaben ülkemizdeki glifosat kullanım istatistiklerine Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) internet sitesinden ulaşılabileceği Bakanlığınız tarafından ifade edilmiştir. TÜİK internet sitesinde bulunan tarım ilacı kullanım  değerleri içerisinde glifosat maddesine ilişkin herhangi bir veri bulunmamaktadır. Ülkemizdeki glifosat kullanım verilerinin açıklanacağı tarihi ve platformu açıklar mısınız?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Timur Selçuk hayatını kaybettiÖnceki Haber

Timur Selçuk hayatını kaybetti

MUSTAFA GÖKTAŞ'IN ACI GÜNÜSonraki Haber

MUSTAFA GÖKTAŞ'IN ACI GÜNÜ

Başka haber bulunmuyor!