Zeybek, Bayburt ve Gümüşhane’de küçük-orta boy işletmeleri (KOBİ) ziyaret etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Zeybek, Bayburt ve Gümüşhane’de küçük-orta boy işletmeleri (KOBİ) ziyaret etti
“KAPIYA KADAR GELEN MAVİ AKIM DOĞALGAZ BORU HATTI YANLIŞ POLİTİKALAR NEDENİYLE BAYBURT ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’Nİ TRANSİT GEÇMİŞ.”

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, Bayburt ve Gümüşhane’de küçük-orta boy işletmeleri (KOBİ) ziyaret etti, faaliyetleri, ekonomik durumları, sorunları hakkında bilgi aldı ve CHP’nin çözüm önerilerini paylaştı.

KOBİ’lerin durumlarının hiç de iyi olmadığını aktaran Zeybek sözlerini şöyle sürdürdü;“Ekonomi Bakanının açıkladığı % 5 büyüme hedefinin Gümüşhane ve Bayburt’ta tutturulması mümkün değil. Bayburt Organize Sanayi Bölgesinde gördüğümüz manzara Türkiye genelinden çok farklı değil. Bayburt’ta dövizdeki kur artışı ile birlikte özellikle enerji, hammadde, akaryakıt fiyatlarının da artmış olması, gıda üretimi yapan firmaların üretimlerinde % 50’nin üzerinde daralma meydana getirmiş durumda. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Pandemi’nin de etkisiyle çıkmaza giren işletmelere acilen doğrudan finansal destek sağlanması gerekmektedir.

“GERÇEKLİKTEN UZAK TALEP: KOBİLERDEN DOĞALGAZ BAĞLANTI BEDELİ 60.000 TL, DEPOZİTO 100.000 TL İSTENİYOR.”

Bayburt Organize Sanayi Bölgesi ziyaretinde şok edici bir gerçekle yüz yüze geldiğini belirten ZEYBEK sözlerini şöyle sürdürdü;

“Burası, yani Bayburt; Trabzon-Erzincan güzergâhında bulunan ve mavi akım projesinin de altından geçtiği bir bölge. Ancak gelin görün ki; bu toprakların altından büyük doğalgaz boruları geçmesine rağmen Bayburt Organize Sanayi Bölgesinde bulunan hiçbir KOBİ’nin doğalgazı yok. Çünkü devletin BOTAŞ eliyle getirdiği doğalgaz için işletmelerden bağlantı bedeli adı altında 50.000 - 60.000 TL istenmektedir. Bu da yetmezmiş gibi; KOBİ’lerin tüketmesi öngörülen doğalgaz miktarı oranında 100.000 TL’yi bulan depozitolar istenmektedir.

“ÜLKEYİ YÖNETEN HALKTAN KOPMUŞ, GERÇEKLERDEN VE EMPATİDEN YOKSUN ANLAYIŞA BURADAN ÇAĞRI YAPIYORUM; BU YANLIŞI BİR AN ÖNCE DÜZELTİN.“

KOBİ ziyaretlerinde edindiği izlenimlerin kısa özetini bir KOBİ sahibinin 2 cümleyle yaptığını belirten ZEYBEK sözlerini şöyle tamamladı;

KOBİ sahibi bir yurttaşımız aslında işletmelerin durumunu 2 cümle özetledi. Dedi ki;  “Alacaklarımı boş verin. Bu firmanın devlete ve kurumlara olan borçlarını üstlensinler, fabrikanın anahtarını hemen teslim edeyim.”

Yani bugün fabrikalar, işletmeler borçlarını karşılayamaz durumdadır. Türkiye’nin genelinde olduğu gibi; Bayburt’ta da durum bu şekildedir.”


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TEVFİK DİKER'DEN OLAY YARATACAK YENİ KİTAP: FETULLAH GÜLEN ÖLDÜÖnceki Haber

TEVFİK DİKER'DEN OLAY YARATACAK YENİ KİT...

CHP’li Şahin, ‘’70 Yıl Önce Ürettiğimiz Aşıyı Bugün Üretemiyoruz!’’Sonraki Haber

CHP’li Şahin, ‘’70 Yıl Önce Ürettiğimiz...

Başka haber bulunmuyor!