haberanaliz
Prof.Dr.İbrahim Ortaş

Prof.Dr.İbrahim Ortaş

Mail: iortas@cu.edu.tr

19 Mayıs Kutlu Olsun

Gençlere Geleceği Emanet Eden ve Onların Önünü Açan Atatürk’ün 19 Mayıs Anlayışına Saygı İle 19 Mayıs Kutlu Olsun

Prof. Dr. İbrahim Ortaş, Çukurova Üniversitesi, iortas@cu.edu.tr

 

Erdal Atabek*'En tehlikeli cehaletin içinde bulunulan durumu fark etmemek' olduğunu belirtiyor.

 

Gençliğimizde her 19 Mayıs gençlik bayramını öğretmenlerimizin etkisi ile çok önemser ve bazı jimnastik hareketleri yaparak tamamlardık. Ancak günün önemi ve neden bu günün gençlere atfedildiğini anlatılmadığı için anlayamamıştık. 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk bayramının içeriğinin yeterince işlenmemesi gibi.

Zaman içinde Atatürk’ün çocuklara ve gençlerin omuzuna yüklediği sorumluluğun iradelerinin nasıl yönetileceği ile ilgili olduğunu anladık. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile gençlere yükseldiği sorumluluğu anlamak başlı başına bir bilinç ve bilgi gerektirir. Gençlere yani yarının büyüklerine geleceklerine sahip çıkılması öğütleniyor. Buradaki büyüklük ve olgunluk, kendine güven ile Atatürk, gençlerin birey olmasını ve içinde bulundukları toplumun birere öncüsü ve geleceği kuracak ve koruyacak yetişkin bireyler olmasının önünü açıyor.

 

19 Mayıs Gençliğe İradelerine Sahip Çıkmayı Öğütlemektedir

19 Mayısın bugün ki anlamı gerçekler ile yüzleşerek bütünü analiz ederek geleceğe güvenle bakmak için temel ilkenin çalışarak, üreterek, hak ederek belirli yerlere liyakatle gelmek olduğunu bilmektir. Hak etmediği hiçbir şeye tenezzül etmemeleridir. Ülkenin içinde bulunduğu durumu analiz ederek neden belirli alanlarda geride kaldığımızı ve başarı sağlamadığımızı bilmektir. Sorunların kaynağını ve hataları başkalarından önce bizler neleri iyi yaptık neleri iyi yapmadık diyebilmektir.

Cumhuriyetin kuruluş yıllarını ve ondan sonraki süreçleri anlamak ve demokrasiye sahip çıkarak muasır medeniyetler seviyesine çıkmaktır. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” şiarı ile herkesin kendi iradesine sahip çıkmasını bilinci ile iradelerini başkasına hesapsız kitapsız devretmek değil, tam tersine demokratik seçimler yolu ile programı ve amacı belli koşullar ile belirli bir süreliğine devretmektir.

Atatürk’ün gençliğe öğüttü bir başkasının şemsiyesi altında bağımlılık duymak değildir. Ülkesinin her sorununu kendine vazife edinmek, başkasından medet ummadan kendi yaratıcılığını ortaya koyabilmektir. Bütün bunlara sahip çıkmak ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için 21. yüzyılı geriye doğru tarih süreci içinde analiz ederek, geldiğimiz yeri bilmek, geleceğe çağın gereklerine uygun insanın insan olarak farklılıklarını da bilerek her türlü düşünceye saygı duyarak herkesin düşüncelerini de alarak ortak akılla geleceğe emin edimler ile yol almaktır. Atatürk’ün 1920’li yıllardan sonraki başarısı mutlaka iyi okumak ve başarının altındaki eğitim reformlarını iyi anlamak gerekir.

Geçmişi Bilerek Geleceğe Uzanmak

Bu şartlar için 19 Mayısı gençlik bayramının önemini anlayarak üzerinde yaşadığımız dünyamızın gerçekleri içinde iyi modelleri alarak, akıl ve bilim yolu ile öz güvenle, coşku ile çalışarak üreterek liyakate dayalı yapılanma ile doğru kişileri doğru yerde hak ettiği şekli ile geleceğe yol almak diğeri ile. Ülkenin sorunlarının üstesinden gelecek çözüm pratikleri bu topraklarda halen tazeliğini koruyor. Anadolu toprakları insanlığın ve kültürlerin kesiştiği kavşaktır. Dünyanın en zengin insan kültür birikimi bu topraklarda yaşayan insanların hafızasında bulunuyor. Bu gerçeği bilerek üzerinde yaşadığımız toprakları 1930’u yıllardaki gibi yeniden dünyanın merkezi yapılabiliriz.

Korona virüs sonrası yeni durumda haydi, yeniden bir başlangıç ile şu çıkmazdan çıkmak için birlikte kolları sıvayalım ve Atatürk’ün önerilerinin dikkate alındığını gösterelim.

Yeniden bu anlayışın bilincimizde oluşmasını sağlayan anlayışa saygı ile 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı gençlerimize ve ülkemize kutlu olsun