Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

ATATÜRK HAVA ALANI ÇOK ELZEM VE ÇOK ÖNEMLİ !!!

İSTANBULUMUZ İÇİN ATATÜRK HAVA ALANI ÇOK ELZEM VE ÇOK ÖNEMLİ !!!

Ne yazık ki 3 pisti olan Atatürk hava alanının 2 pistinin önüne Pandemi hastanesi yaptık ve yaklaşık 2 milyar değerindeki 2 pisti kullanamaz hale getirdik. Bu hastaneyi neden buraya yaptık? Elimizdeki değerleri neden kaybediyoruz? Lütfen tüm yöneticilerimizi bir kez daha değerlendirme yapmaya davet ediyorum.

Neyse kargo şirketlerinin baskısı ile Atatürk Hava alanının 3. Pisti hala kullanılıyor. Ayrıca özel uçakların da buraya inip kalkmasına izin veriliyor. Avrupa yakasında olası acil olaylar için hava ulaşımına katkıda bulunacak olan 3. Pist de umarım kapatılmaz. Anadolu yakasındaki Sabiha Görkçenin de ikinci pisti en kısa zamanda bitirilir ve olası kazalarla da kapanması önlenir.

Güzel İstanbul’umuz gittikçe artan nüfusu ile yaklaşık 17 milyona ulaştı. Çok kalabalık olduk. İstanbul doğumlu bir vatandaş olarak güzel İstanbul’umuzun yüksek yapılaşma ile bu aşamaya gelmesine çok üzülüyorum. Hele hele yaşadığımız pandemi nedeniyle bu kadar kalabalık bir kentin sağlık açısından giderek büyük bir risk oluşturduğunu görüyoruz. Nitekim Sağlık bakanlığının yaptığı açıklama ile ülkemizde en riskli 6 kentin başında İstanbul gelmektedir.

Bu kadar yoğun bir nüfusa sahip İstanbul’umuzun ulaşım sorunları da giderek artmaktadır. Özellikle de 7,5 milyar € ya mal olan ve 90 milyon yolcu garantisi verilerek yapılan, 45 knota kadar çıkan şiddetli kuzey rüzgarları ile kuş göçlerine tamamen açık olan 3. Hava alanı olan İstanbul Havaalanındaki pist eğimleri de karlı havalarda büyük bir risk oluşturmaktadır. İstanbul Havaalanı, aşırı rüzgarlar yüzünden 30 Aralık 2019 da flightradar 24 sitesine göre dünyada en fazla uçuş rötarı yaşanan 2. Hava alanı oldu. Buradan uçuş yapmak isteyenler de en az 4 saat önceden yola çıkmak zorunda kalmaktadır.

Neden Yeşilköy’deki Atatürk hava alanımızı 2018 de yani 2 yıl önce kapattık? 2020 yılına kadar kullanmadığımız için 2,5 milyar TL tazminat ödemek zorunda kalındı. Oraya ulaşmak hem karayollarımız hem de toplu ulaşım açısından tüm İstanbullular için oldukça kolaydı. Ayrıca tüm dünya ülkelerini incelediğimizde nüfusu yüksek olunca o kentin havaalanı sayısı da artıyor. Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi Nüfusu yaklaşık 9 milyon olan Londrada 6 hava alanı var. İstanbulumuzda ise 3 hava alanını 2 ye indirdik. Bence NewYorku da dikkate alırsak, İstanbulumuzda en az 6 tane hava alanı olmalı.

Umarım tüm yöneticilerimiz ve danışmanları da hava ulaşımı için gereken önlemleri zamanında aldırır ve de saygıdeğer İstanbul halkımız da bu uygulamadan en az zararla kurtulur.