Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

ÇEVRE FELAKETİ YAŞIYORUZ (43) !!!

 Güzel ülkemizde ve dünyamızda; küresel sermaye ve AB-D emperyalizminin çıkarları yüzünden, oluşan doğa katliamı nedeniyle sağlıklı ve mutlu yaşamımız giderek tehlikeye düşmektedir. Bizden sonraki nesillere de daha riskli ve kirli bir dünya bırakmamız söz konusu.

Pek çok gelişmiş ülkede toplum, yaşanan çevre felaketlerine karşı hem siyasal hem de sivil toplumsal örgütleri ile gereken tepkilerini çok güzel ortaya koymaktadır. Ne yazık ki güzel ülkemizde siyasi yaşam, kısırlaştı ve sadece dinsel siyasete veya etnik kimliğe dayalı hale geldi. Çağdaş demokrasilerde olduğu gibi ülkemizde yaşanan çevre kirliliğine ve halk sağlığına karşı duyarlı bir siyaset ve siyasi güç söz konusu değil.

Oysa dünyamızda ve güzel ülkemizde her yıl tekrarlanan ve yıllardır devam eden çevre sorunlarımızı dile getirmemiz ve hep birlikte çözümler aramamız gerekir. Örneğin,

  • DEFİNE İÇİN 12.000 YILLIK GÖLETİ KATLETTİLER. Gümüşhane’nin Taşköprü yaylasındaki kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Gölde, Valilik ve Turizm Müdürlüğünün verdiği izinle yapılan kazı sonucu su kalmadı (10.11.2019-Sözcü).
  • OKSİJEN DEPOSU İMARA AÇILACAK. Bursa’da 150 türde 8.000 ağaç, 27 çeşit gül ve farklı türde bitki barındıran 400.000 m2 lik Soğanlı Botanik parkının doğal SİT statüsü değiştirildi (4.11.2019-Sözcü).
  • 13 TERMİK SANTRALE 2,5 YIL EK SÜRE. Baca gazı filtreleri takılmadığı için insan sağlığına ve çevreye zarar verdiği halde, 3 yıldır gereken yatırımları yapmadığı için yılbaşında kapatılması gereken 13 kömür santraline 2,5 yıl daha ek süre verildi (3.11.2019-Sözcü).
  • EN VERİMLİ OVAYA TERMİK SANTRAL YAPILACAK. Türkiye’nin en önemli tarım arazilerinden biri olan Çarşamba ovasına biyokütle termik santrali yapılacağı belirtildi. Tarım ve hayvancılıkla geçinen yöre halkı endişe duyarken, santrali kuracak olan şirket ”ÇED gerekli değildir” kararı aldı (19.10.2019-Sözcü).
  • KANAL İSTANBUL PROJESİNİN KENTİ SUSUZ BIRAKABİLECEĞİ ORTAYA ÇIKTI. Orman ve Su İşleri Bakanlığından, çılgın projelerden Kanal İstanbulun hayat geçirilmesi halinde, kenti susuz bırakacağı uyarısı geldi. Bakanlığa göre, Terkos’a tuzlu su karışacak, Sazlıdere Barajı devre dışı kalacak (4.10.2019-Cumhuriyet).  
  • KANAL İSTANBULUN MALİYETİ 75 MİLYARA ÇIKTI. Küçükçekmece, Avcılar, Aranavutköy ve Başakşehir ilçelerinden geçecek yaklaşık 45 km uzunluğunda ve 20,75 metre derinliğinde olan projenin daha önce 60 milyar TL olarak açıklanan maliyeti 75 milyar TL ye çıktı (27.10.2019-Sözcü). Üzerine yapılacak 5 köprü için yorum yok !!!
  • 1900 YANGIN RİSKİ: Türkiyedeki fabrikaların ?’i deprem bölgesinde. İstanbulda olası bir depremin yaratacağı fabrika yangınları büyük tehlike oluşturacak (6.11.2019-Cumhuriyet).
  • SOFRADAKİ ZEHİR: ISPANAK!!! İstanbul, Kocaeli, Edirne ve Tekirdağda, Ispanak yedikten sonra hastaneye kaldırılan sayısı 500’ü buldu. Zehirlenmeye ıspanakla birlikte satın alınan ve içinde atropine ile scopalamin olan güzelavratotu’nun neden olduğu belirlendi (5.11.2019-Cumhuriyet).
  • GENETİK ÇÖPLÜK UYARISI. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 3 Kasımda yayımladığı bildiri ile yüksek verimli sığır ırklarının toğumlanmasında, ırk uyumu şartını kaldırdığı açıklandı. Buna göre 5 yaşına kadar yalnızca kendi ırkı ile tohumlama yapılan “Siyah Alaca, Simental, Montofon ve Jersey” ırkı sığırlarda artık yaş ve ırk uyumu bakılmaksızın suni toğumlama yapılabilecek (12.11.2019-Cumhuriyet).

Yukarıda sıralamaya çalıştığım, ülkemizdeki çevre felaketlerine karşı halkımızın, sizlerin, STK’ların, tüm yöneticilerimiz ve danışmanlarının, umarım dikkatini çekebilirim ve de gereken önlemleri de zamanında ve hep birlikte alırız.

Özellikle orman yıkımı ve çevre kirliliği için alınması gereken önlemler ne kadar gecikirse, olası çözümlerinde o kadar zorlaştığı sonucunu, bilgilerinize sunmak isterim. Aksi halde dünyamızı ve onun en güzel ülkesinin doğal yaşam olanaklarını göz göre göre kaybedeceğiz.

Ayrıca güzel ülkemiz, AB-D emperyalizminin organize ettiği projeler nedeniyle iç ve dış güvenlik açısından oldukça kötü günler yaşıyor. Her gün saygıdeğer canlarımızı kaybediyoruz. Bu terör kaosunun devam etmesi halinde, ekonomik sıkıntılarımız da artacaktır ve de artmaya başladı. Yıllardır uyguladıkları emperyalist projeler ile bizleri, birbirimize düşman edenler ise zil çalıp oynuyor. Bu tuzaktan en kısa sürede çıkmayı umut ediyorum. 

Yorum Yazın