Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

ÇEVRE FELAKETİ YAŞIYORUZ (44) !!!

Güzel ülkemizde ve dünyamızda; küresel sermaye ve AB-D emperyalizminin çıkarları yüzünden, oluşan doğa katliamı nedeniyle sağlıklı ve mutlu yaşamımız giderek tehlikeye düşmektedir. Bizden sonraki nesillere de daha riskli ve kirli bir dünya bırakmamız söz konusu.

Pek çok gelişmiş ülkede toplum, yaşanan çevre felaketlerine karşı hem siyasal hem de sivil toplumsal örgütleri ile gereken tepkilerini çok güzel ortaya koymaktadır. Ne yazık ki güzel ülkemizde siyasi yaşam, kısırlaştı ve sadece dinsel siyasete veya etnik kimliğe dayalı hale geldi. Çağdaş demokrasilerde olduğu gibi ülkemizde yaşanan çevre kirliliğine ve halk sağlığına karşı duyarlı bir siyaset ve siyasi güç söz konusu değil.

Oysa dünyamızda ve güzel ülkemizde her yıl tekrarlanan ve yıllardır devam eden çevre sorunlarımızı dile getirmemiz ve hep birlikte çözümler aramamız gerekir. Örneğin,

  • 2 bin YILLIK EN ŞİDDETLİ KÜRESEL ISINMA. Nature ve Nature Geoscience’te yayımlanan kapsamlı tarihsel verilerin kullanıldığı 3 çalışma son dönemde ortaya çıkan sıcaklık değişimlerinin, hız ve yaygınlık bakımından son 2 bin yılda yaşanan en büyük iklim değişikliği olduğunu gösteriyor (21.9.2019-Cumhuriyet).
  • GRÖNLAND 7 KAT HIZLI ERİYOR. Danimarkaya bağlı ada, son 27 yılda 3,8 trilyon ton buzul kaybetti (12.12.2019-Cumhuriyet).
  • ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI BOZOĞLUNUN SANTRAL TEPKİSİ: 3 bin insan ölür. 15 Termik santrallara filtre takılmazsa 2.800 vatandaş erken ölümle karşılaşacak. 150 bin çocuk da astım ve bronşit semptomu ile mücadele edecek (1.12.2019-Cumhuriyet). Neyse 6 termik santral mühürlendi ve faaliyetleri durduruldu.
  • KOMŞUDAKİ TEHLİKE. Iğdır’a 16 km mesafedeki Metsamor nükleer güç santralı, ömrünü 2005 yılında tamamlamasına rağmen hala çalışıyor. Ermenistanda 1977 de kurulan santral ülkemiz için tehlike yaratıyor (30.12.2019-Cumhuriyet). Türkiye radyasyona karşı İYOT tabletlerini stoklamalı ve Hollanda-Almanya da olduğu gibi yöre halkımıza dağıtmalı.
  • DÜNYANIN PLASTİK ÇÖPLÜĞÜ TÜRKİYE Mİ??? Son 10 yılda plastik atık ithalatımız %7271 oranında artarak Malezyadan sonra dünyada ikinci konuma gelmişiz (30.12.2019-Sözcü).
  • BEYŞEHİR GÖLÜ ALARM VERİYOR. Yanlış balık politikası bir gölümüzü daha kuruttu. Ülkemizin en büyük tatlı su gölünün derinliği 26 m den 6 m ye indi (9.12.2019-Sözcü).
  • GÜMÜŞHANEDKİ DİPSİZ GÖL KURUTULDU. Kent merkezine 50 km uzakta ve deniz seviyesinden 2140 m yüksekteki Taşköprü yaylasında yer alan, kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl “Define Avcıları” tarafından kurutuldu (29.12.2019-Cumhuriyet).
  • ERGENENİN BİTMEYEN ÇİLESİ!!! Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne sınırları içinde bulunan ve Istranca Dağlarından çıkıp Ege Denizine dökülen 280 km lik Ergene Nehrinde, sanayii tesislerinin atıklarından dolayı zehir akıyor (29.12.2019-Cumhuriyet).
  • KARADENİZDE 70 YERDE ORMAN YANGINI ÇIKTI. Trabzon, Ordu, Giresun, Artvin ve Rizedeki yangınlar şüphe uyandırdı. Yerleşim yerleri, tarım arazileri, fındık bahçeleri ile 6 ev kül oldu (25.12.2019-Sözcü).
  • AVUSTRALYA YANIYOR. 3 eyaleti etkisi altına alan ve haftalardır devam eden yangında, 480 milyon hayvan çeşitli nedenlerle hayatını katbetmiş. 3,6 milyon hektarlık alanı kapsayan yangında 23 kişi de hayatını kaybetmiş. (3.11.2019-Sözcü).

Değerli arkadaşlar,

Yukarıda sıralamaya çalıştığım, ülkemizdeki çevre felaketlerine karşı halkımızın, sizlerin, STK’ların, tüm yöneticilerimiz ve danışmanlarının, umarım dikkatini çekebilirim ve de gereken önlemleri de zamanında ve hep birlikte alırız.

Özellikle orman yıkımı ve çevre kirliliği için alınması gereken önlemler ne kadar gecikirse, olası çözümlerinde o kadar zorlaştığı sonucunu, bilgilerinize sunmak isterim. Aksi halde dünyamızı ve onun en güzel ülkesinin doğal yaşam olanaklarını göz göre göre kaybedeceğiz.

Ayrıca güzel ülkemiz, AB-D emperyalizminin organize ettiği projeler nedeniyle iç ve dış güvenlik açısından oldukça kötü günler yaşıyor. Her gün saygıdeğer canlarımızı kaybediyoruz. Bu terör kaosunun devam etmesi halinde, ekonomik sıkıntılarımız da artacaktır ve de artmaya başladı. Yıllardır uyguladıkları emperyalist projeler ile bizleri, birbirimize düşman edenler ise zil çalıp oynuyor. Bu tuzaktan en kısa sürede çıkmayı umut ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla (16.1.2020)

Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR