Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

ÇEVRE FELAKETİ YAŞIYORUZ (46) !!!

Güzel ülkemizde ve dünyamızda; küresel sermaye ve AB-D emperyalizminin çıkarları yüzünden, oluşan doğa katliamı nedeniyle sağlıklı ve mutlu yaşamımız giderek tehlikeye düşmektedir. Bizden sonraki nesillere de daha riskli ve kirli bir dünya bırakmamız söz konusu.

Pek çok gelişmiş ülkede toplum, yaşanan çevre felaketlerine karşı hem siyasal hem de sivil toplumsal örgütleri ile gereken tepkilerini çok güzel ortaya koymaktadır. Ne yazık ki güzel ülkemizde siyasi yaşam, kısırlaştı ve sadece dinsel siyasete veya etnik kimliğe dayalı hale geldi. Çağdaş demokrasilerde olduğu gibi ülkemizde yaşanan çevre kirliliğine ve halk sağlığına karşı duyarlı bir siyaset ve siyasi güç söz konusu değil.

Oysa dünyamızda ve güzel ülkemizde her yıl tekrarlanan ve yıllardır devam eden çevre sorunlarımızı dile getirmemiz ve hep birlikte çözümler aramamız gerekir. Örneğin,

  • 100 ÖNEMİ EKONOMİSTTEN ORTAK MEKTUP: Karbon Ekonomisine son vermeliyiz. İklim çöküşüyle burun buruna olduğumuz bu yüzyılda da karbon temelli ekonominin sürdürüldüğü vurgulayan açıklamada, hükümetleri göreve çağırarak fosil yakıt endüstrisinin aşamalı olarak azaltılıp zamanla ortadan kaldırılmasını istediler. (16.8.2020-Cumhuriyet).
  • İNSANLIK BU YILKİ DOĞAL KAYNAKLARI TÜKETTİ. Limit Aşım Günü, insanlığın yıl boyunca dünyanın yeniden üretebileceği tüm biyolojik kaynakları kullandığı günü temsil ediyor. Geçen yıl 29 Temmuz’du, bu yıl salgın nedeniyle uygulanan karantina nedeniyle 23 gün uzadı ve 22 Ağustos olarak belirlendi. (23.8.2020-Cumhuriyet).
  • KIZILIRMAK DELTASINDA OTEL. UNECSO Dünya Miras listesinde bulunan ve 358 kuş türünün barındığı Delta’ya, Samsun Büyükşehir Belediyesi butik otel izni vermiş (23.8.2020-Cumhuriyet).
  • İSTANBULDAKİ YANGINLARIN BAŞ SORUMLUSU BELLİ: Sigara hep başrolde. İstanbulda 2020’nin ilk 7 ayında 11.458 yangın oldu. Nedenler arasında sigara yine ilk sırayı aldı.; yangınların %37,2’si sigara, %28,9’u elektrik nedeniyle çıktı. Yangınların %68,1, Avrupa, %31,9’u Anadolu yakasında meydana geldi; en fazla Pendik ve Esenyurtta, en az Adalar ve Bakırköyde görüldü. (30.8.2020-Cumhuriyet).
  • HATAYI YAKTILAR. Belen ilçesi, Sarımazı mahallesinde ormanlık alanda çıkan ve Arsuz ilçelerini tehdit eden yangın dün yeniden büyüdü. Yaklaşık 400 hektarlık alanda etkili olan yangında, bazı ev ve araçlar da kullanılmaz hale geldi, 500 den fazla yurttaş tahliye edildi. (11.10.2020-Cumhuriyet).
  • HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ: 4 Ekim. Dünya Hayvanları koruma Federasyonu, 1931 yılında 4 Ekim’i Hayvanları koruma günü olarak ilan etti. Ülkemizde de hayvanların yaşaması için 230 sivil Toplum kuruluşu avcılığın tamamen yasaklanmasını istedi. Çünkü son 16 yılda 500.000 kişi avcılık sertifikası almış. (4.10.2020-Cumhuriyet).
  • ÇEVRE KATLİAMI BELGELENDİ: Ne orman kaldı ne de bir tane ağaç. Turgutlu Çaldağındaki maden sahasının 15 yıldır neden olduğu çevre katliamı nedeniyle bölgenin adı değişti ve “Cehennem Çukuru” olarak anılmaya başlandı. 250.000 ağaç kesildi, 1 km çapında ve 100m derinliğinde bir çukur açıldı. Bölgedeki toprak sülfürik asitle kirlendi. (11.10.2020-Cumhuriyet).
  • ORMANLARIMIZ YANARKEN, YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARIMIZ SATILIYOR!!! 2012 tarihine kadar ormanlık alanları denetleyen ve yangınlara karşı ilk müdahalelerde çok başarılı olan THK uçakları, yıllardır kullanılmıyor ve inaktif hale geldi. Çünkü Rusyadan yangın söndürme uçakları kiralıyoruz. Türk Hava Kurumu (THK), envanterinde bulunan 11 uçaktan üç CL-215 tipi yangın söndürme uçağının ve aynı filodaki 11 M-18 A/B Dromader tipi uçağın satışı için ihaleye çıktı (BİA-16.102020).
  • SAHTE ALKOLDEN ÖLEN SAYISI 55 OLDU. 150 yıllık ömrü olan ve 40.000 kişinin çalıştığı TEKEL’in, yıllarca üretip sattığı kaliteli içki artık yok oldu. Çünkü TEKEL, 2006 da satışa çıkarıldı ve 290 milyon $’a yerli firma aldı ve sonra da 800 milyon $’a Amerikan firmasına sattı. O sırada TEKEL, devlete 1 milyar $ vergi veriyordu. Şimdi ise İstanbul, İzmir, Mersin, Aydın, Muğla, Kırıkkale, Trabzon, Tekirdağ, Zonguldak ve Kırklareli'nde 9 Ekim'den bu yana metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle, YANİ SAHTE İÇİKİ KULLANIMI nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 55'e yükseldi. Yasa dışı yoldan kazanç elde etmek amacıyla üretilip, satılan sahte içki can almaya devam ediyor (16.10.2020-Sabah).

Yukarıda sıralamaya çalıştığım, ülkemizdeki çevre felaketlerine karşı halkımızın, sizlerin, STK’ların, tüm yöneticilerimiz ve danışmanlarının, umarım dikkatini çekebilirim ve de gereken önlemleri de zamanında ve hep birlikte alırız.

Özellikle orman yıkımı ve çevre kirliliği için alınması gereken önlemler ne kadar gecikirse, olası çözümlerinde o kadar zorlaştığı sonucunu, bilgilerinize sunmak isterim. Aksi halde dünyamızı ve onun en güzel ülkesinin doğal yaşam olanaklarını göz göre göre kaybedeceğiz.

Ayrıca güzel ülkemiz, AB-D emperyalizminin organize ettiği projeler nedeniyle iç ve dış güvenlik açısından oldukça kötü günler yaşıyor. Her gün saygıdeğer canlarımızı kaybediyoruz. Bu terör kaosunun devam etmesi halinde, ekonomik sıkıntılarımız da artacaktır ve de artmaya başladı. Yıllardır uyguladıkları emperyalist projeler ile bizleri, birbirimize düşman edenler ise zil çalıp oynuyor. Bu tuzaktan en kısa sürede çıkmayı umut ediyorum.