Abdullah AYAN

Abdullah AYAN

Mail: aayan@gmail.com

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -6-

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -6- (Sanayi ve bilginin sentezinde Çin' in rolü)

Yirmi yıl önce biri çıkıp 'yakında Çin teknoloji yarışının iddialı ülkesi olacak' dese, pek te ciddiye alınmazdı.

Tıpkı otuz yıl önce aynı Çin' in yakında, dünyanın en büyük üretim üssü, küresel güç halini alacağı iddiasının çok ta inandırıcı olmayacağı gibi..

Ama iki ön görü de gerçekleşti.

Artık dünya yıllık hasılasının yüzde otuzunu (satın alma gücü paritesine göre 2018' de Çin 25,4 trilyon dolarlık hasıla ile açık ara öne çıkarken, ABD 20 trilyon dolar ile izledi)

1990' larda ucuz işçiliğe, yoğun emeğe dayalı  dünyanın en büyük üretim üssü, on yıl sonunda teknolojik anlamda önce küresel markaların tedarikçisi, kısa zaman içinde de her alanda rakipleri oldu..

1990' larda Sovyetler' in dağılışıyla tek kutuplu hale geldiği sanılan dünya bugün artık ABD' ye kafa tutan her alanda dünyayı etkileyebilecek potansiyele sahip Çin gerçeği ile karşı karşıya..

Son koronavirüs salgınının ortaya koyduğu bir başka gerçek ise, bir zamanların fason üreticisi ülke, teknolojide dev adımlar atarken, sanayi çağı ile bilgi çağının sentezi sayılan bu geçiş döneminin en başarılı modellemelerini insanlığın hizmetine sunarken, inovatif ürünleri gelişmiş olarak tanımlanan ülke üreticilerinin aksine çok ucuz fiyatlarla dünya pazarlarını istila ediyor.

Dünyayı sarsan salgın günlerinde Çin' li şirketlerin şu iki aya sığdırdıkları sanayi ile bilişim sentezi inovatif beceri bile geleceğin nasıl şekilleneceği yönünde ip uçlarıyla dolu..

 Tüm insanlığın pek çok değişmez sanılan üretim/tüketim alışkanlıklarının haftalar içinde nasıl değiştiğini şaşkınlıkla izlediğimiz, tedarikte ortaya çıkan sıkıntıların aşılması anlamında yeni yöntemleri tartıştığımız bugünlerde tüm dünya Çin' i, Çin' in yaptıklarını izliyor..

İçinden geçtiğimiz ve günlerle ifade edilebilecek şu kısacık zaman kesitinde tüm sıkıntıların, zorlukların aşılmasında Çin' li firmaların adaptasyon yeteneği, şekillenecek yeni dünya hakkında yeterince bilgi vermekte..

Örneğin sosyal temasın en aza inmesi ve insanları evlere hapseden karantina zorunluluğuna karşı geliştirilen robotik araçlar..

İnsanların marketlere gidememesi ve en acil ihtiyaçlarını bile temin edememeleri ciddi bir sorun olarak ortaya çıkınca geliştirilen robot kuryeler devreye giriyor.

Yapay zekaya sahip Sürücüsüz araç ile entegre edilmiş robot kurye sizin yerinize marketten istediğiniz ve kamera sayesinde gözünüzle de gördüğünüz ürünleri alıyor. Kasiyer ve reyon görevlisinin bulunmadığı marketi fiziki anlamda orada olmasanız da sizden farksız dolaşıyor, kasada otomatik barkod okuyucu aldıklarınızı hesaplarken temassız kartınızla ödemeyi yapıyorsunuz. Ürünün yer aldığı araç Marketle eviniz arasındaki rotayı trafik durumuna bakıp belirliyor. Yüz temasıyla siparişi vereni tanıyıp doğru kişiye teslim ediyor..

**

Koronavirüs salgınının ortaya çıkardığı bir başka zorunluluk temas ettiğiniz, soluduğunuz her ortamın temizliği..

Ölümcül salgınla ilk tanışan Çin özellikle araç ve ortam temizliğinde yeni inovatif gelişmelere imza attı.

Örneğin tüm dünyada otomotiv üreticileri kepenk kapatırken, Çin' li şirketler virüsü yıllardır bekliyor gibi birkaç gün içinde araç klimalarının daha siz araca girmeden uzaktan çalıştırılmasından tutun da klimalara dezenfekte yapma olanağı veren düzeneklere varıncaya kadar sağlık temelli mekanizmaları monte etmeye başladı.

Siz araca girmeden önce ve dilediğiniz vakit uzaktan cep telefonuyla aracınızın hem istenen sıcaklığa ayarlıyor hem de havanın ve ortamın temizlenip dezenfekte olmasını sağlıyorsunuz.

Yerel yönetimler de gelişmelere ayak uydurdu.

Temizlik araçları uzaktan dezenfekte yapacak biçimde dizayn edilirken, yollar artık sürücüsüz araçlarla temizleniyor.

Sağlık sektörü de nasibini aldı virüsle mücadele sürecinde.

Hastanelerin yoğun bakım, ameliyathane gibi virüse duyarlı bölümlerinde kullanılan negatif basınç sistemleri araçlara monte edilerek mobil biçimde istenen her yere taşınmaya başlandı.

Ve tarım..

Tarlalarda çiftçinin sürdüğü traktörün yerini sürücüsüz araçlar almaya başladı.

İnsansız traktörler şeker kamışı, pirinç, fasulye başta olmak üzere ekilebilir alanlara girdi. Bu traktörlere monte edilen navigasyon sistemleri sayesinde çiftçiler tarlaya gitmeye gerek kalmadan akıllı telefonlardaki uygulamalarla araçların üzerindeki veri platformuna erişiyor, tarlanın tüm noktalarını en ince ayrıntısına kadar ve tarladaki insandan çok daha hakim biçimde izleyip, gerekli müdahaleyi anında yapabiliyor.

Çin klasik anlamda üretim yapmayı sürdüren otomotiv sektörünün zorlandığı bugünlerde bilişim sektörüyle otomotivi entegre eden birleşmeyi sağlayarak yepyeni bir dünyanın pencerelerini açmayı hedefliyor.

Kurulmakta olan yeni dünya sanayi ile bilişimin sentezine tanık olacak..

Dünya, bu sentezde Çin' in yadsınamaz rolünü her gün yeni gelişmelerle izlemeye devam edecek..