Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

HIZLI TREN KOLTUKLARDA EMNİYET KEMERİ YOK !!!

Güzel ülkemizdeki tren kazalarında son 15 yılda 1492 kişi kaybettik (19.5.2019-Sözcü). Yine geçen yıl sonu Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT), Marşandiz istasyonuna giriş yaptığı sırada raylarda bulunan kılavuz treni ile çarpışmıştı. Kazada 3’ü makinist 9 kişi hayatını kaybetmiş, 92 kişi ise yaralanmıştı. Ankara’da kaza yapan yüksek hızlı trenin vagonlarının içi görüntülendi. Vagonlardaki koltukların kazanın etkisiyle aşağıda görüldüğü gibi paramparça olduğu görüldü.

Bayram nedeniyle ailece Eskişehir’e Hızlı Trenle gittik ve döndük. İlk kez hızlı trenle seyahat ettim. 18 yıldır Fahri Trafik müfettişi olarak güzel ülkemizin trafik sorunlarına çözüm üretmek için emek vermekteyim. Olası trafik kazalarındaki kayıp sayısının azaltılması için öncelikle araç içinde emniyet kemeri takılmasını yıllardır önermişimdir.

Ancak Eskişehir’e giderken İzmit’ten sonra saatte 255 km hıza ulaşan, hızlı trendeki koltuklarda ne yazık ki emniyet kemeri yoktu !!! Yani bu kadar yüksek hıza ulaşabilen trende emniyet kemeri olmadığı için en ufak bir kaza oluşumunda yüzlerce can kaybı yaşayabilirdik.

Öncelikle Ulaştırma Bakanlığını ve Devlet Demiryolu yetkililerini uyarmak isterim. Sadece Yüksek Hızlı trenlere değil, sürati 60 km üzerine çıkan tüm trenlerimizdeki vagonlara kaliteli koltuk ile emniyet kemerlerini monte edelim ve kemer takma zorunluğu getirelim.

Değerli arkadaşlar, sizlerle paylaşmış olduğum bu önemli uyarımı, umarım tüm yetkililer ile halkımız dikkate alır ve de gereğini en kısa zamanda yaparlar. Kazanan güzel ülkemiz ve değerli halkımız olacaktır.

Sevgi ve saygılarımla (9.6.2019)

Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

Yorum Yazın