Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

KIBRISIN ONEMI GITTIKCE ARTIYOR !!!

Kıbrıs’taki yurttaşlarımızı, AB-D emperyalizminin emrinde hareket eden Rum mezaliminden kurtardığımız zaferin 46 yılını kutlarken, 6.11.2014 de sizlere göndermiş olduğum KIBRISIN ÖNEMİ ve AB-D EMPERYALİZMİ ve 22.8.2006 de göndermiş olduğum KIBRISIN ONEMİ GİTTİKÇE ARTIYOR!!! başlıklı yazılarımı yeniden anımsatmak istedim.

Çünkü güzel ülkemizin geleceğine gözünü dikmiş ve ülkemizi bölmek için yoğun uğraş içinde olan AB-D emperyalizmi, Kıbrıs’ın çevresindeki petrol ve doğal gaz kaynaklarından yararlanmayı da bırakmayacaktır. Ülkemizi de bu paylaşımdan uzak tutmak için her türlü projeyi hayata geçirmek için gereken hazırlıkları yapıyorlar.

Umarım bu önemli açıklamalarımı, Anan planının oylamasında YES BE ANNEM diyen Kıbrıslı Türkler ve ülkemizdeki VER KURTULCULAR da duymuşlardır.

KIBRISIN ÖNEMİ ve AB-D EMPERYALİZMİ

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin, AB-D emperyalizmini arkasına alarak ortaya koyduğu Doğal Gaz ve Petrol oyununa, herkesin yeniden dikkatini çekmek isterim. Bu konuda, 04.10.2012 tarihli yazımda; “Bugünkü Milliyet Gazetesinde Sn. Sami Kohen’in köşesinde yayınladığı “Dünya neden Rum’dan yana?” başlıklı yazısı bu oyuna çok güzel yorum getiriyor, okumanız isterim demiştim. (http://dunya.milliyet.com.tr/dunya-neden-rumdan-yana-/dunya/dunyayazardetay/04.10.2011/1446326/default.htm )

Ayrıca 2.08.2006 tarihinde sizlere iletmiş olduğum KIBRISIN ÖNEMİ GİTTİKÇE ARTIYOR başlıklı yazımda değindiğim gibi Kıbrıs’ın stratejik önemini vurgulamış ve aşağıda bilgilerinize sunmuştum,

Şimdi de Kıbrıs sahip oldukları doğal olanaklar yüzünden yine AB-D emperyalizminin gözbebeği oldu. 21.05.2014 de 52 yıldır ilk kez bir ABD yetkilisi Kıbrıs’a geldi. Güney Kıbrıs’ı ziyaret eden Başkan Yardımcısı Joe Biden, Rum yönetimi ile neler konuştu ve ne gibi bir anlaşma yaptı?

Mr. Joe Biden önümüzdeki hafta bu kez ülkemize geliyor. 1974 de kendi soydaşlarımızı korumak için yaptığımız Kıbrıs çıkarmamızdan sonra ülkemize ambargo koyan ABD’nin Başkan Yardımcısı, bakalım bize ne gibi seçenekler sunacak ve ne gibi vaatlerde bulunacak? Umarım ulusal çıkarlarımıza uygun olur.