Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

KUŞLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM !!!

Koronavirüs(Kovid-19) salgını nedeniyle, 65 yaş üstü olduğum için yaklaşık 3 ay ev hapsinde kaldım. Bu süreçte evimizin çevresindeki ağaçlarda yaşayan kuşlarımızı izledim. Çok güzel ve çok çekici kuşlarımız varmış. Örneğin; Yeşil Papağanlar, Ağaçkakanlar, Sığırcıklar yanında Saka, Serçe, Kumru, Karga, Saksağan, Bıldırcın, Güvercin, Kırlangıç ve Martıların seslerini duydum, onlarla tanıştım.

 

Burada üzücü olan deniz kuşu olarak bilinen Martılar, Marmara denizinde yem bulamayınca kara kuşu haline dönüşmüş. Ataköy’ümüzdeki ağaç parklarında beslenmek için uğraş vermekteler. Onları gözetmemiz ve beslenmelerine katkıda bulunmamız gerekiyor.

Özellikle bu yaz sürecinde dünyamız en sıcak günleri yaşayacakmış. Bilim adamları, Sibiryada yaşanan olağandışı yüksek sıcaklıkların alarm verici olduğunu açıkladı. Bölgede 30 dereceye varan sıcaklıkların altında; iklim değişikliği, orman yangınları, devasa bir petrol döküntüsü ve ağaç yiyen güve salgının rol oynadığı aktarıldı. Sibiryada artan sıcaklığın, küresel çapta 2020’nin dünyanın en sıcak yılı olmasına neden olacakmış (NTV-18.6.2020).

Bu konuda tüm site, blok ve apartman yöneticilerini uyarmak isterim. Kuşlarımızı beslememiz ve özellikle de bu süreçte susuz bırakmamamız gerekiyor. Onların su ihtiyaçlarını karşılamak için kendi ve çevre bahçelere su kaseleri yerleştirmeleri için görevli arkadaşları uyarmalarını rica ediyorum. Bende blok yöneticisi olarak, kuşlarımızın su ihtiyacını karşılamak için yıllardır bahçelerimizde su kaseleri bulundurulmasını sağladım. Ayrıca çöp atıkları içinde bulunan ekmek ve benzeri atıkların da çöpe gitmesini de engelliyoruz. Ağaç diplerinde kuşlarımıza ikram ediyoruz.

Değerli arkadaşlar,

Yaşadığımız Koronavirüs(Kovid-19) salgını yüzünden dünyamızda yüzbinlerce insanımızı kaybettik. Ve hala devam eden salgın nedeniyle gereken sağlık ve ekonomik önlemleri de almakta gecikmeyelim. Çünkü dünyamızdaki 196 ülkeden 185 inde devam eden salgın nedeniyle, devletler arası duraklayan ticaret ve iletişim yüzünden önümüzdeki süreçte büyük bir ekonomik kaos yaşayacağız.

Umarım, mutlu yaşam ve ekonomik geleceğimiz için sizlerde çevrenize sahip çıkar ve çevrenizle birlikte gereken önlemleri almakta gecikmezsiniz. Kazanan güzel ülkemiz ve saygıdeğer halkımız olacaktır.