Sağlık ANALİZ

Sağlık ANALİZ

Mail: saglikanaliz@gmail.com

Mersin Üniversitesi, yemekhane zammına karşı çıkan öğrencilere “terörist” dedi

Mersin Üniversitesi yönetimi yemek zamlarına karşı boykot çağrısı yapan öğrencileri "terörist ve bölücü" ilan etti.

Mersin Üniversitesinde yemekhane zamlarına karşı 3 günlük boykot çağrısı yapan öğrenciler, üniversite yönetimi tarafından “terörist ve bölücü” ilan edildi.

Mersin Üniversitesi Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından Sağlık, Kültür ve Spor Merkezine gönderilen yazıda yemekhane zamlarının asılsız ve yalan olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Yemekhane fiyatları 2019 temmuz ayı itibariyle 3 lira olup hiçbir zaman 3,5 lira olmadı.”

Ancak 9 Eylül’de eğitime başlayan tıp fakültesinde 9-13 Eylül tarihleri arasında 3,5 TL’ye yemek verildiği bir öğrencinin çektiği fotoğrafta da açıkça görülüyor. Ayrıca yazıda boykot çağrısı yapan öğrencilerin bölücü ve marjinal gruplar olduğu, üniversitedeki huzur ve güvenlik ortamını zedeledikleri belirtildi.

Üniversitedeki öğrenci toplulukları üzerinden boykotun yapılmaya çalışıldığını yazan Şube Müdürlüğü, bu metnin topluluk danışmanlarına ve başkanlarına ulaştırılması talimatını verdi. Hem üniversite yönetiminin hem de devlet birimlerinin bu olayı yakından takip ettiğini yazan Şube Müdürlüğü öğrenciler üzerinde baskı kurmaya devam ediyor.

Mersin Üniversitesi öğrencileri ise açıklamanın gerçekleri yansıtmadığına dikkat çekerek  taleplerinin hâlâ arkasında durduklarını belirtti.

MERSİN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ: BASKILAR SON BULSUN

Mersin Üniversitesi öğrencileri, yaptıkları basın açıklamasıyla zamların geri çekilmesini ve baskıların son bulmasını istedi. Öğrencilerin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Mersin Üniversitesi, 2019-2020 akademik yılında, yemekhane fiyatlarına daha çoğu fakülte derslere bile başlamadan zam yapmıştı. 2018-2019 akademik yılının başlangıcında zamlı fiyatla açılan yemekhane yıl içerisinde 2 kez daha zamlanarak 2019-2020 akademik yılında 3,5 liraya yükselmiş ve bir haftalık sürenin ardından 3 liraya indirilmişti. Mersin Üniversitesi öğrencileri 50 kuruşun geri çekilmesinin yeterli olmadığını ve yıl içerisindeki tüm zamların geri çekilmesini talep ederek 23-25 Eylül arasında yemek yememe kararı almış ve bunun çağrısını yapmıştı.

23-24/09/2019 tarihlerinde Mersin Üniversitesi Rektörlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından Sağlık, Kültür Ve Spor Daire Başkanlığı’na yazılan ve üniversite topluluklarının danışman hocaları ve başkanlarına gönderilen metinde yemekhane zammının asılsız ve yalan provokasyon olduğu, herhangi bir zammın yapılmadığı belirtilmiştir. Kendiyle çelişen açıklamada 2019 yılının temmuz ayında yemekhane fiyatlarının 3 lira olarak belirlendiği yemeklerin hiçbir zaman 3,5 liraya verilmediği yazılmıştır. 2018-2019 akademik yılında 2,75 lirayla dönemi bitiren yemekhane fiyatlarının 2019 Temmuz ayında 3 lira olarak belirlenmesi zam yapıldığı anlamına gelmiyor mu yoksa biz mi yanlış biliyoruz? Ayrıca 9 Eylül 2019 tarihinde derslere başlayan Tıp Fakültesi öğrencileri yemekhaneye gittiklerinde kartlarından 3,5 lira çekilirken hayal mi görüyorlardı?

Yazılan metinde aynı zamanda öğrenciler ‘’Geçinemiyoruz, yemekhane zamları geri çekilsin.’’ deyip yemek yememe çağrısı yaptıkları içinbölücü ve marjinal grup ilan edilmiş ve üniversitedeki huzur ortamını bozmaya çalıştıkları söylenmiştir. Çağrıya destek veren üniversite öğrencileri en asgari ekonomik taleplerini savunurken ne üniversitedeki herhangi bir şeye zarar vermiştir ne de huzur ve güvenliği zedeleyen bir davranışta bulunmuştur. Fakat bugün en temel haklarımızından biri olan beslenme hakkımızı savunduğumuz için terörist olarak nitelendirilmekteyiz.

Açıklamasında ‘’Üniversitedeki huzur ve güvenlik ortamını bozmaya yönelik içeriden ve dışarıdan yapılacak her türlü provokatif faaliyetin üniversite yönetimince ve devlet tarafından ilgili birimlerce takip ettiğini ve edeceğini’’ belirten üniversite yönetimi, öğrencileri baskı altına almakta ve gözdağı vermeye çalışmaktadır. Öğrencilerin en ufak talebini bile çok gören Mersin Üniversitesi yönetimi, öğrencilerin yaşatılan her olaya sessiz kalmasını, susmayanların ise susturulmasını istemektedir.

Bizler hala gelir zammı ile gider zamlarının arasında bir uçurum olduğunu, geçinemediğimizi ve bundan dolayı yemekhane zamlarının geri çekilmesini talep ediyoruz. Üniversitede bu talebe yönelik süren baskıların son bulmasını istiyoruz.

(Mersin/EVRENSEL)

kaynak: https://www.evrensel.net/haber/387651/mersin-universitesi-yemekhane-zammina-karsi-cikan-ogrencilere-terorist-dedi