Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

SUUDİ ARABİSTANIN GERÇEK YÜZÜ ORTAYA ÇIKIYOR !!!

Atatürk’ümüzü tanımayan ve ülkemize geldiğinde Anıtkabirimizi ziyaret etmeyen 91. Yaşında ölen Suudi Arabistan kralı için milli yas ilan ettik. Tüm yurtta ve dış temsilciliklerimizde Türk Bayrağı yarıya indirilirdi. Arapça öğretilmesi için TRT de özel kanal açıldı. Şehirlerimizde ve ilçelerimizde birçok yerlere Arapça tabelalar astık. Sanki ülkemizde de Arap kentleri varmış havasına girdik.

Ancak 2.10.2018 tarihinde Suudi Arabistan Büyükelçiliğinde işlenen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin incelenmesi ve araştırılmasından tedirgin olan yönetim, ülkemize karşı tepkiler yaratmaya başladı. Örneğin; Reuters’ta yer alan habere göre; Suudi Arabistan Ticaret Odaları Başkanı Ajlan al-Ajlan cumartesi günü Twitter’dan yaptığı açıklamada “Türk hükümetinin, hükümetimize, ülkemize ve vatandaşlarımıza yönelik süregelen saldırgan tutumu nedeniyle Türkiye’ye dair, ithalat, yatırım ya da turizm olsun her şeye boykot uygulamak her Suudlu tüccar ya da tüketicinin sorumluluğudur” dedi.

Yani çeşitli nedenlerle, ülkemize ait malları 2 yıldır limanlarında bekleten Suudi Arabistandan, ambargo uygulayacağına dair skandal bir açıklama geldi.

Güzel ülkemizin en güzel kentlerinden İstanbul’umuzun Kandilli sırtlarındaki 57 dönümlük Sevda tepesini, 1984 de 800 milyon $’a satın aldığına SUUDİ KRALININ SEVDA TEPESİ TUTKUSU, DEVAM EDİYOR !!! başlıklı uyarı yazımı sizlere 16.07.2012 tarihinde sunmuştum.

Ayrıca 1984 yılında Turgut Özal’ın teşviki ile Anadolu hisarında kendisine malikhane yapmak için satın aldığı SEVDA TEPESİ’ne imar izni verilmesi için baskı yapmaya geldiğini içeren 10.08.2006 tarihinde ZENGİN VE MÜSLÜMAN, SUUDİ ARABİSTAN KRALI GELDİ!!! başlıklı yazımla da sizlere iletmiştim. Üstelik bu yazımda Mekke’de haç dönemlerinde adayların kullandığı Şeytan taşlamasını yeterince kontrol altında tutamadıkları için oluşan izdihamlarda 2004 de 30, 2006 da 12 Türk vatandaşımızı kaybettik. Söz konusu kayıplarımız için hiçbir özür dileme ve tazminat ödemesi de yapılmamıştır. Her iki yazım da aşağıdadır. Yine bilgilerinize sunmak istedim.

Gerçek dostlar tarihsel olaylar irdelendiğinde er-geç ortaya çıkmaktadır. Rahmetli Büyükbabam Yemen de savaşmış ve İngiliz kışkırtması sonucu araplar askerlerimizi arkadan vurmuş ve bölüğündeki 360 kişiden 210 arkadaşını kaybetmiştir. Kendisi yaşadığı bu acı olaydan dolayı “Araptan dost, Ayıdan post olmaz” derdi.

Umarım yöneticilerimiz ve danışmanları, AB-D emperyalizminin oyunlarını iyi algılar ve gerçek dostlarımızı en kısa zamanda belirlerler. Kazanan güzel ülkemiz ve saygıdeğer halkımız olacaktır.