haberanaliz
Prof.Dr.İbrahim Ortaş

Prof.Dr.İbrahim Ortaş

Mail: iortas@cu.edu.tr

Tarım Toplumun Gıda Güvencesini

Tarım Toplumun Gıda Güvencesini ve

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Şekilde Yeniden Organize Edilmelidir  

 

Prof. Dr. İbrahim Ortaş,

Çukurova Üniversitesi, iortas@cu.edu.tr

13 Haziran 2020 tarihli Sözcü gazetesinde Aytunç Erkin’in ile tarım konusunda yaptığımız konuşmanın ana başlıkları ile yayınlandı. Aytunç Erkin beklediğimden de daha iyi bir sunum iş çıkardı. Öncelikle Sayın Erkini tebrik ederim.

Yazının tamamı ekte bilginize sunulmuştur. Genel bir Türkiye tarımı sorunları ve Covit-19 gündeminde ne yapılabilirliğini tartıştık bu yazıda.

 Korona sürecinde Sümerbank ve TİGEM'ler olsaydı yaşanan sorunlar hemen çözülebilirdi

 Şeker fabrikaları yeniden kamulaştırılmalı, ülkenin şeker üretimi güvence altına alınmalıdır

 Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ortak projeler geliştirmeli. Tarım Üniversitesi kurulmalı

 Atatürk'ün kendi parası ile satın alıp Hazine'ye bağışladığı üretim çiftlikleri hayata geçirilmeli.

Türkiye, kısır siyaset tartışmaların kuşatması içinde… Gazetecilerin sadece haber yaptığı için tutuklandığı, adalet sisteminin tartışıldığı ve koronavirüs sonrasında nasıl bir ekonomik modelle yürünmesi gerektiği konusunda çözümün beklendiği bir süreç yaşanıyor. Çukurova'nın o kıymetli toprakları üzerinde yaşayan İbrahim Hoca ilk önce şu tespiti yaptı: “Türkiye 1980'li yıllarda sanayileşmek için doğru bir yola çıktı ancak hem sanayi konusunda başarılı olamadı hem de bu sırada tarımını ihmal etti! Son 40 yıllık dönemde sanayi ve tarım konusunda başarısız olduk. Düşünsenize, 27 milyon hektar toprağımız vardı bunun 4 milyonunu kaybettik.”

İlgi duyanlar için yazı gazetenin aşağıdaki uzantısında da erişebilirler.   https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/aytunc-erkin/cukurova-universitesi-ziraat-fakultesi-ogretim-uyesi-prof-dr-ibrahim-ortas-ataturkun-kurdugu-devlet-uretim-ciftlikleri-yeniden-kamulastirilmali-5871620/