Mersin’de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi için ‘kardeş belediye’ vizesi çıkmadı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mersin’de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi için ‘kardeş belediye’ vizesi çıkmadı
AK Partili Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile kardeş belediye olmak için Belediye Meclisi’ne getirdiği teklif “Diyarbakırlıların iradesi yok sayıldı, böyle bir kardeşliği kabul etmiyoruz” gerekçesiyle kabul edilmedi.

AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı’nın, kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile “Kardeş belediye” olmak için Meclis’e teklif sundu. Meclis üyeleri, “Diyarbakırlıların iradesi yok sayıldı, böyle bir kardeşliği kabul etmiyoruz” diyerek teklifi reddetti.

Yerine kayyum atanarak görevden alınan ve tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın halkın oyları ile seçildiği ve görevden alınmasının kabul edilemez olduğunu belirten HDP, CHP ve EMEP’li meclis üyeleri Gültak’ın önerisin kabul etmedi.

“Bir günde insanların iradesi yok sayılıyor”

Konuya ilişkin açıklama yapan HDP’li meclis üyesi Özgür Çağlar, kardeş belediyeciliğe karşı olmadıklarını belirtti. Çağlar, “Kayyım rejimi bu iktidar döneminde uyduruldu. İnsanların iradesi keyfi şekilde kayyımlarla gasp ediliyor. Kayyım atanacaksa seçim neden yapılıyor. Bir günde insanların iradesi yok sayılıp, gasp ediliyor. Kayyım rejimine her zaman karşıyız, hukuka ve anayasamızdaki ilkelere ve demokrasiye darbedir” diye konuştu.

“Diyarbakır halkı her zaman yüreğimizde”
Yasalarda kayyım diye bir kavramın olmadığını belirten HDP’li Ali Tanrıverdi ise “Anayasadaki açık maddelere rağmen kayyum kararı yasalara uygun değil, İçişleri Bakanlığınca yapılıyor. Herhangi bir nedenle belediye başkanlığının boşaltılması gündeme gelirse 45’inci madde bunu açıkça ifade ediyor, mevcut belediye meclisi tarafından başkanın göreve dönme ihtimali varsa başkanvekili, yoksa belediye meclisi tarafından bir kişi başkan seçilir. Ama şu an bu karar uygulanmıyor. Kayyımla birlikte 1300 HDP’li belediye meclisi görevden alınmış, AKP’li meclis üyeleri de var bunun içinde, meclis üyelerinin ne suçu var. Bu yapılacaksa neden seçim yapılıyor. Diyarbakır ve halkı her zaman yüreğimizde. Diyarbakırlıların iradesi yok sayıldı, böyle bir kardeşliği kabul etmiyoruz” diye konuştu.

“Uygulama yanlış Diyarbakır halkının yanındayız”
AK Parti’li eski belediye başkanları Kadir Topbaş ve Melih Gökçek’in de görevden alındığını hatırlatan CHP’li Muhittin Ertaş, “AKP’li belediye başkanları da görevden alındı ama yargılanmadılar. Bugün aynı uygulama sizin başınıza gelse arkanızda duracak meclis var, sizi de savunuruz. Uygulama yanlış, tüm Diyarbakır halkının yanındayız, bu karar onları incitmesin, her zaman onların yanındayız. Kardeş belediyeciliğe karşı olsak, halkın iradesiyle gelen AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile yapılan kardeş belediye anlaşmasına onay vermezdik” diye belirtti.

HDP’li eşbaşkan kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile “kardeş belediye” olma girişimi olumsuz sonuçlanan Akdeniz Belediye Başkanı Gültak ise meclis üyelerinin sözlerine cevap vererek, yasalar çerçevesinde atamaların yapıldığını söyledi.

KAYNAK:  https://surajans.com/mersinde-diyarbakir-buyuksehir-belediyesi-icin-kardes-belediye-vizesi-cikmadi/?amp=1


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MERSİN MHP'NİN ACI KAYBI: ÜLKÜCÜ BEKİR OKTA YAŞAMINI YİTİRDİÖnceki Haber

MERSİN MHP'NİN ACI KAYBI: ÜLKÜCÜ BEKİR O...

Milliyetçi Hareket Partisi güçlü ise Türkiye güçlü olacaktırSonraki Haber

Milliyetçi Hareket Partisi güçlü ise Tür...

Başka haber bulunmuyor!