Mersin'deki Barış Meydanı'ndaki ağacın nasıl zehirlendiği ortaya çıktı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mersin'deki Barış Meydanı'ndaki ağacın nasıl zehirlendiği ortaya çıktı!
Mersin'deki Özgecan Aslan Barış Meydanı'ndaki ağacın nasıl zehirlendiği ortaya çıktı! CHP kumpasına fondaş çanak tuttu. 2015'te vahşice öldürülen Özgecan Aslan anısına Mersin'de yapılan Özgecan Aslan Barış Meydanı'ndaki kauçuk ağacına zarar verilmişti. Yapılan incelemelerin ardından medyada yer alan "ağacı kurutmak İçin zehir enjekte edildi" haberleri hakkında açıklama yapıldı. Ağacın CHP'li belediye tarafından zehirlendiği, söz konusu partinin yandaş medyası tarafından da olayın üstünü örtmek için suçlu arandığı ortaya çıktı. CHP'li belediye çalışanlarının ağacı zehirlediği anların görüntüsü A Haber tarafından ekranlara getirildi..

Mersin'de Özgecan Aslan Barış Meydanı'nda bulunan ve kök kısmına matkapla 9 delik açılıp, asit benzeri bir sıvı enjekte edilen ağacın kurutulması olayının arkasında CHP kumpası çıktı..
Mersin Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından, 29.06.2022 günü saat:03.00 sıralarında Özgecan Aslan Barış Meydanında bulunan kauçuk ağacının dışarıdan müdahale ile zehirli madde enjekte edilerek kurtulmaya çalışılması olayı ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda "olayı gerçekleştiren 34 DKC 222 plakalı aracın Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralandığı tespit edilmiş", aracın "sürücüsü belediye çalışanı Yusuf SOYAK isimli şahıs yakalanmış", yapılan görüşmede "yanında Oğuzhan ÇAKIR (Toroslar İlçesi CHP Gençlik Kolları Başkanı) isimli şahsında bulunduğunu, olayla ilgili talimatı Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı olan Serdar Salim GÖKÇEK tarafından verildiğini" beyan etmiştir. Konuyla ilgili tahkikat devam etmektedir..
CHP'Lİ MEDYA BÖYLE ÖRTBAS ETMEYE ÇALIŞTI

CHP'li fondaş medyanın haberini yaptığı olayı talimatını CHP'li Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından verildiği ortaya çıktı. Mersin'in Yenişehir ilçesi sahilindeki kauçuk ağacına, matkapla açılan deliklere yabancı madde enjekte edilmesi sonucu zarar verildiği belirlendi.
Adnan Menderes Bulvarı'nın sahil bandındaki Özgecan Aslan Barış Meydanı'nda yer alan yaklaşık 50 yıllık ağaçta kuruma meydana geldi. Valiliğin, sahilin simgesi olarak anılan ağacın incelenmesi talimatı üzerine Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince çalışma başlatıldı.

Yüksek orman mühendislerinden oluşan ekip, ağacın gövdesindeki incelemede matkapla her biri yaklaşık bir santimetre çapında 9 delik açıldığını belirlendi. Gövdedeki renk değişimi ile dallardaki kurumanın da açılan deliklere yabancı madde enjekte edilmesi sonucu oluştuğunu belirleyen ekip, hastalık veya mantar izine ise rastlamadı.

ZEHİRLENDİĞİ ANIN GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

CHP'li belediye çalışanlarının ağacı zehirlediği anların görüntüsü A Haber ekranlarına geldi.

3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Mersin'de sembol haline gelen yarım asırlık kauçuk ağacını kurutmak isteyenlerin belediye çalışanı olduğu ortaya çıktı. Bu çalışanlar sabah saatlerinde önce asidi ağacın gövdesine enjekte ettiler daha sonra ortadan kayboldular. Savcılığın başlattığı soruşturma kapsamın da Emniyet görevlileri geniş bir çalışma başlattı. Bölgede 60 iş yerinin kamerası inceleme altına alındı. İncelemelerde 3 kişinin ağacı kurutmak istedikleri tespit ediliyor. Aracın Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralandığı ortaya çıktı. 3 kişi gözaltına alındı.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİLER

Mersin'de Özgecan Aslan Barış Meydanı'ndaki yarım asırlık kauçuk ağacının kök kısmına matkapla 9 delik açılıp, asit benzeri bir sıvı enjekte edilmesiyle ilgili soruşturmada gözaltına alınan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Serdar Salim Gökçek, belediye çalışanı Yusuf Soyak ile Toroslar CHP Gençlik Kolları Başkanı Oğuzhan Çakır, adliyeye sevk edildi.

İŞTE O AĞACIN ESKİ HALİ

Ziraat mühendisi Deniz Gürbüz, hala canlı olan ağacın kurtarılabileceğini söyledi. Gürbüz, "Genelde park ve bahçelerde gördüğümüz kauçuk ağacıdır. Ağaç bir çok nedenden kaynaklı kuruyabilir. Bunlardan bir tanesi kimyasal yönden olabilir. Zirai ilaç ya da asitlerden kaynaklanabilir. Ağaç yeşil ve büyük dalları var iken budama geçirmiş. Gençleştirme budaması yapılmış. Gençleştirme budaması yapılırken ağaç zayıf düşmüş. Zayıf düşen bitkiye hastalık zararlısı çok çabuk gelebilir. Bu da ağacı kurutur. Ayrıca burası dolgu alanı. Ağacın gövdesi büyük, dolayısıyla saçak köklerinin de büyük olduğunu gösterir. Bu nedenle kökün daha fazla alana yayılamadığı ve etrafı betonla örtülü olmasından kaynaklı hastalanmış olabilir. Ağaç şu an ölmüş ya da kurumuş değil. Ağaç hala canlı. Kuruma varsa engellemek için canlandırıcı özel ürünler kullanarak bitkiyi eski haline getiririz" diye konuştu.

"AĞAÇLA BERABER BÜYÜDÜK"

Çevre sakini Ayhan Ayık (74) ise, "Ağacın dikildiği günü hatırlıyorum. Ağaç benimle beraber büyüdü. Yazın gölgesine gelip otururduk, insanlar dibinde oturup nefeslenirdi. Buranın sembolüydü. Kim ağaçtan ne ister anlamadık. Bunu yapan doğanın düşmanıdır. Orman yakmaktan farkı yok. Ha yakmışsınız ha zehirlemişisiniz aynı şey" dedi.

AĞAÇ KURTARILABİLİR

Mersin'de Özgecan Aslan Barış Meydanı'nda bulunan ve kök kısmına matkapla 9 delik açılıp, asit benzeri bir sıvı enjekte edilen ağaç koruma altına alındı. Ağaçta incelemede bulunan ziraat mühendisi Deniz Gürbüz, hala canlı olan ağacın kurtarılabileceğini söyledi.

Yenişehir ilçesi Adnan Menderes sahilindeki Özgecan Aslan Barış Meydanı'nın simgesi haline gelen yarım asırlık kauçuk ağacının yaprakları 10 gün önce kurumaya başladı. Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye gelen Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı incelemede ağacın toprakla buluştuğu kök noktasından matkapla 9 delik açıldığı ve içerisine sıvı enjekte edildiği belirlendi.

Deliklerdeki sıvıdan alınan numunenin yapılan incelemesi sonucunda ağacın gövdesine asit benzeri bir madde enjekte edildiği saptandı. Orman Müdürlüğü, elde edilen laboratuvar sonuçları ve tutanakları yasal işlem yapılması için Mersin Valiliği'ne bildirdi. Belediye ekipleri tarafından kuruyan yapraklar ve dallar kesildi. Bu kapsamda ağacın kurtarılması için açılan delikler saf su ile temizlenip, aşı macunu ile kapatıldı.

haber ve kaynak: a HABER

https://www.ahaber.com.tr/gundem/2022/07/19/mersindeki-ozgecan-aslan-baris-meydanindaki-agacin-nasil-zehirlendigi-ortaya-cikti-chp-kumpasina-fondas-canak-tuttu?paging=7 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BUĞDAY UNU’NU DA İMAR İNŞAATTAN ALMIŞLAR, İYİ Mİ?!Önceki Haber

BUĞDAY UNU’NU DA İMAR İNŞAATTAN ALMIŞLA...

Hastalar aylar sonra randevu alabiliyor: 'Gidin evde ölün' diyorlarSonraki Haber

Hastalar aylar sonra randevu alabiliyor:...

Başka haber bulunmuyor!