Sağlık ANALİZ

Sağlık ANALİZ

Mail: saglikanaliz@gmail.com

SAĞLIK DA SAĞLIKSIZLIK OLMAZ

EMAR İHALELERİ

Sağlık alanında özellikle MERSİN’DEKİ hastanelerde yapılan alımları, ihaleleri çok gündeme taşıdık. Fakat idare “saldım çayıra Mevla kayıra” modunda faaliyete devam etti.

Bugün yaptığım incelemelerde;

TARSUS Devlet hastanesinin 2024/234632 ihale kayıt numarası ile “Manyetik Rezonans ( MR ) Çekim Hizmet Alımı” işini AÇIK ihale usulü ile alıma çıktığını, işin 32 aylık olduğunu,

ANAMUR Devlet hastanesinin 2024/237640 ihale kayıt numarası ile “30 Aylık MR (Manyetik Rezonans) Görüntüleme” işini AÇIK ihale usulü ile alıma çıktığını,

SİLİFKE Devlet hastanesinin 2024/179349 ihale kayıt numarası ile “MR Görüntüleme Hizmet Alımı İşi” işini AÇIK ihale usulü ile alıma çıktığını, işin 01.05.2024, 31.12.2026 tarihi arasını kapsadığını,

GÖRDÜK...

Çok güzel. Neticede niye hep PAZARLIK ALIM yapıyorsunuz, bütünlük arz eden ve devamlılık arz eden işi niye AÇIK usul ihaleye çıkmıyorsunuz, serbestlik ve rekabetin tam oluşmasını sağlayıp devleti neden kazançlı hale getirmiyorsunuz demiş ve uyarmıştık.

Birileri sesimiz nihayet duymuş.

Duymuş ama o duyanlar acaba kimler?

Gerçekten devleti, milleti- tüyü bitmedik yetimleri ve şehitleri düşünen ONURLU NAMUSLU devlet adamı bürokratlar mı duydu, önlem aldı, yoksa işin HİLEKAR DÜZENBAZ iş bitiricileri ve götürücüleri olanlar mı duydu?!!

Niye böyle yazıyorum?

Eğer bu AÇIK ihaleler, o yâda bu nedenle bozulur ise, bilin ki, DÜZENDEN- DÜMENDEN ihale yapılmış, bu ihalenin teknik şartnamesini hazırlayanların ve onlarla birlikte hareket edenlerin yeni bir oyununu izliyoruz demektir.

Bakarsınız şimdi itiraz olur, zeyilname yapılır. Ardından itiraz olur, kafa karıştırılır. Ardından bakarsınız katılım olmadı derler, bir şekilde bozulur.

Ne hikmet ise, bu itiraz ve zeyilnameler PAZARLIKLI ALIMLARDA hiç olmaz, ALIM GÜLÜM VER PAŞAM işi ile çözülür.

O nedenle AÇIK ihaleler çok dikkatli izlenmeli, takip edilmeli, teknik şartnameler DEVLETİN YETKİLİ BİRİMLERİNCE, ÖZELLİKLE UZSULSÜZLÜK YOLSUZLUK VE KAÇAKÇILIK ORGANİZE İŞLERİNE BAKAN bölümlerce titizlikle incelenmeli, bu ihalelerin başında tedbir almalı, şartnamelerin yalan yanlış, kasıtlı cümleler konularak yâda hatalı yazılarak İPTAL EDİLMESİ önlenmeli. Çünkü önce AÇIK çıkıyorlar, bozuluyor yâda iptal. Ardından PAZARLIKLI ALIMA DEVAM... Aynı firmalar arasında işler dönüp dolaşıyor. Neden, niye dediğiniz dede, zaman yok, hasta yatakta mı kalsın, ne yapalım, pazarlıklı almak zorundayız, açık ihale yapmaya kalksak iş uzar, hasta o zaman ölür gibi savunmalarla karşılaşırsınız.

Bunlar ÜLKEMİZDE hep yaşanmıştır, dileriz bu yukarıda bahse konu İHALELERDE yaşamayız...

Takipteyiz efendim.

TOROS DEVLET HASTANESİNDE MR başta olmak üzere özellikle ortopedi ve beyin cerrahide alınan ihalelere dikkat çekmiştik. MR orada AÇIK ihale olacak mı bekleyip göreceğiz. Ortopedi ve Beyin cerrahi mal alımlarında DOĞRUDAN TEMİNDEN ne zaman vazgeçip, AÇIK İHALE usulü toplu alıma yönelecekler ve devletin milletin kazancını düşünecekler beklemeye devam edeceğiz. Çünkü bir türlü AÇIK ihale yapmıyorlar, doğrudan temin ile hep aynı firmalar arasında tek reçete düzeni ile malzeme alımı devam ediyor. Bu işten kim kazançlı çıkıyor, öncelikle BAŞHEKİM sonrasında diğer ilgililer, ellerini başlarına alıp bir düşünsünler..

SÖZLEŞMELER İMZALNDI YİNE EŞ DOST AHBAP ÇAVUŞ İLİŞKİLERİ İLE KİMİ UZMAN, KİMİ BAŞKAN, KİMİ BAŞHEKİM, KİMİ BAŞHEKİM YARDIMCISI, KİMİ MÜDÜR, KİMİ MÜDÜR YARDIMCISI koltuğuna oturdu.

Sanki bileğinin hakkı ve ehliyet liyakati karşılığı o makama gelmiş gibi de GERİNE GERİNE geziyorlar.

Bunlar ile ilgili geniş içerikli, kim kimin yakını, hangi siyasetçinin icazeti ile geldi, kim hangi sendika ve siyasetçi el birliği ile geldi, kimler el etek öperek makam kaptılar, BALLI MAAŞLARA kavuştular ayrıca yazacağım.

Ancak şimdi şunu belirtmek istiyorum.

Halen BRANŞI dışında çalıştırılan kişiler var. Sağlık hizmetlerinde çalışan EBE- HEMŞİRE- LB. TEKNİSYENİ- RÖNT. TEKNİSYENİ- ATT- BİLGİ İŞLEM- TEMİZLİK- SAĞLIK MEMURU v.s kadrosunda olup da MASA başında, Genel idare hizmetleri sınıfındaki memurun yapacağı işi yapan, memurun yapacağı işi yapanlar var. İŞ YERİNDE ÇALIŞMA BARIŞINA ZARAR VEREN, etkin verimliliğe aykırı,  bu uygulamadan bir türlü vazgeçilmiyor. NİYE Kİ?!

Birde, elbette kişilerin KILIK KIYAFETİNE karışılmaz, ama birde DEVLET MEMURU VE KAMU KURUMUN “ŞÖHRET VE VAKARI” DEDİĞİMİZ onuruna, haysiyetine, resmiyetine uygun KILIK KIYAFET giyimi tarzı vardır. SAĞLIK kurumlarında çalışanların gece kıyafeti, abiye kıyafet, plaja gider gibi giyinme, minicik etek ve külodu gözükecek şekilde işe gelmesi, aşırı makyaj ile podyumda mankenlik yapıyormuş gibi ayağında ciddiyetten uzak ayakkabılar ile işe gelmesi doğru mu?!

Nerede bu tipler?!!

Der gibisiniz...

Allahtan korkun, tebdili kıyafet edip, tüm sağlık kuruluşlarını gezin gözünüzle görün. Ayıptır ya.

ALLAH, DEVLETE VE MİLLETE ZEVAL VERMESİN.

CEVAP HAKKINA SAYGILIYIZ.

Cevabı yazıda, adı geçen ilgilisi ve yetkilisi göndermesi gerekir.

Telefon ve iletişim bilgilerini koymayı unutmayınız.

CEVAP GÖNDERECEĞİNİZ e- posta ADRES:

batuhansezerhaberanaliz06@gmail.com