TÜM YEREL-SEN SÖZLEŞMELİ MEMUR ÇALIŞANLARIN TALEPLERİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TÜM YEREL-SEN SÖZLEŞMELİ MEMUR ÇALIŞANLARIN TALEPLERİ
TÜM YEREL-SEN SÖZLEŞMELİ MEMUR ÇALIŞANLARIN TALEPLERİNİ BİR BASIN AÇIKLAMASIYLA DUYURDUTüm Yerel- Sen İstanbul 3. No’lu Şube Başkanlığı bugün İstanbul İtfaiye Daire Başkanlığı karşısında bulunan Fatih parkında sözleşmeli personelin kadroya alınması talebine ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına, Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Dr. Hakan Kıran, Tüm Yerel-Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Sezgin Sevinç ve yönetimi, Tüm Yerel-Sen İstanbul1 No’lu Şube Başkanı Burak Uzuntaş ve yönetimi, Tüm Yerel-Sen İzmir 1 No’lu Şube yöneticisi Bilal Altıner ve çok sayıda sözleşmeli memur çalışan katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye emekçilerinin büyük bir katılım gösterdiği basın açıklamasında 20.000’e yaklaşan sözleşmeli memur çalışanların mağdur olduğunu dile getirildi. Sözleşmelilerin yaşadığı mağduriyetler hakkında konuşma yapan Tüm Yerel- Sen Genel Başkanı Dr. Hakan Kıran, sözleşmelilere acil kadro verilmesini dile getirerek “bu sadece İstanbul’un sorunu değil Türkiye kapsamında önemli bir sorundur. Bu mağduriyeti Türkiye genelinde belediyelerde çalışan bütün sözleşmeli emekçiler yaşamaktadır. Bu konuyu tüm siyasi partilerin grup başkanlarına ilettik. Personel Daire Başkanlığına dilekçelerimizi verdik. Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Kadro gelene kadar eylemliliklerimiz devam edecek” dedi.

Tüm Yerel- Sen Genel Başkanı Dr. Hakan Kıran’ın konuşmasının ardından basın açıklamasını Tüm Yerel-Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Sezgin Sevinç gerçekleştirdi. Sevinç “Sözleşmeli çalışanların 20 bine yaklaştığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “sözleşmeli çalışan ordusu, işsizler ordusuna katılma korkusuyla kara kara düşünmektedirler. Belediyeler kanununun 49. Maddesine göre istihdam edilen ve her yıl yenilenen sözleşme karşılığı görev yapan bu arkadaşlarımız belediyenin birçok yükünü sırtlamaktadırlar. Mühendis, mimar, tekniker, teknisyen, ekonomist, avukat ve daha nice unvan altında belediyelerde sözleşme karşılığı çalıştırılan bu insanlar; kadrolu bir çalışma hakkından yoksun bırakıldığı için de üstlerinden çok korkmaktadırlar. Sözleşmeli personellerin çoğu sözleşmesinde yazan işlerin dışında da çalıştırılmakta, esnek çalışma saatlerine maruz bırakılmakta, kendilerini koruyacak sendikaya üye olurken bile çekinmektedirler. Tüm Yerel-Sen olarak bizler bu konunun peşini bırakmayacağız. İşsiz kalma korkusuyla yaşamak nedir? İktidar sahipleri bunu bir düşünsün. Biz yan gelip yatmıyoruz. Vatandaşa hizmet üretiyoruz. İnsanca bir yaşam için kadrolu çalışmak istiyoruz. Güvenceli bir gelecek istiyoruz. Çocuklarımızın gözünün içine güvenle bakmak, geceleri yastığa rahatça başımızı koymak istiyoruz.” şeklinde konuştu. Basın açıklaması okunurken zaman zaman emekçiler “sözleşmeli köle olmayacağız.”, ” güvenceli gelecek kadrolu çalışmak istiyoruz.” , “kadro hakkımızı istiyoruz.” sloganları ile basın açıklamasına destek verdi.

Basın Açıklaması ; SÖZLEŞMELİ KÖLELİK DEĞİL, KADROLU GÜVENCELİ BİR YAŞAM İSTİYORUZ!

Kamuda sözleşmeli personel istihdamı ülkemizin kanayan bir yarasıdır. Ancak ne yazık ki uygulama halen devam etmekte ve büyük mağduriyetler doğurmaktadır. Öyle ki mahalli idareler seçimlerinin ardından belediyelerde çalışan ve sayıları 20 bine yaklaşan sözleşmeli çalışan ordusu, işsizler ordusuna katılma korkusuyla kara kara düşünmektedirler.  İlk akla gelen soru; sözleşmem ne olacak? Yenilenecek mi? Yoksa işsiz mi kalacağım? Olmaktadır.

Belediyeler kanununun 49. Maddesine göre istihdam edilen ve her yıl yenilenen sözleşme karşılığı görev yapan bu arkadaşlarımız belediyenin birçok yükünü sırtlamaktadırlar. Mühendis, mimar, tekniker, teknisyen, ekonomist, avukat ve daha nice unvan altında belediyelerde sözleşme karşılığı çalıştırılan bu insanlar; kadrolu bir çalışma hakkından yoksun bırakıldığı için de üstlerinden çok korkmaktadırlar. Sözleşmeli personellerin çoğu sözleşmesinde yazan işlerin dışında da çalıştırılmakta, esnek çalışma saatlerine maruz bırakılmakta, kendilerini koruyacak sendikaya üye olurken bile çekinmektedirler.

Tüm Yerel-Sen olarak sözleşmeli kölelik düzenine buradan bir kez daha başkaldırıyoruz. Ülkemizdeki bu modern kölelik sisteminin bir an önce son bulmasını talep ediyoruz.

Sözleşmeli köle olmak istemiyoruz! Bu konuda defalarca eylemler yaptık. Sesimizi iktidara en son 2013 yılında duyurduk. Sözleşmeli çalışanlar en son 2013 yılında kadroya alındı. O dönemden buyana kadar da iktidar tarafından olumlu bir adım maalesef ki atılmamıştır. Kamuda asli ve sürekli işler memurlar eliyle görülür denmesine rağmen hala sözleşmeli kölelik sistemi devam etmektedir. Türkiye’de sayıları 20.000’i bulan sözleşmeli personelin ortak talebi bir an önce kadroya alınmaktır ve iktidardan bir an önce sorunun çözümü için adım atılması beklenmektedir.

Yerel seçimler sonrasında yönetimlerin el değiştirmesi sonucunda en büyük sıkıntıyı sözleşmeli personel olarak çalışan kamu emekçileri çekmektedirler. Sözleşmeli personel olarak çalışan kamu emekçileri sözleşmelerinin yenilenmeyerek işsiz kalacağı korkusuyla endişe içerisinde beklemektedirler. Yerel seçimler sonrasında göreve gelen belediye başkanları ne yazık ki ülkedeki genel siyasetten de etkilenerek emekçiden tasarruf etme yoluna gitmektedirler. Oysaki vatandaşa hizmet sunan kamu emekçileri üzerinden tasarrufa gidilemez. Sözleşmeli kamu emekçileri açısından kangrenleşmiş sorunun bir an önce çözülmesini Tüm Yerel-Sen olarak talep ediyoruz. Bu konuda Tüm Yerel- Sen olarak 2018 yılında binlerce imza topladık. Konunun çözümü için iktidara ilettik. Devlet Personel Başkanlığı’nın 26.06.2018 tarihli yazısında, yapılacak olan mevzuat çalışmalarında verdiğimiz dilekçelerin ve imzaların dikkate alınacağı bilgisi tarafımıza bildirilmiştir. Ancak o tarihten bu yana sorun çözüme kavuşturulmamıştır.

Son yapılan yerel seçimlerin ardından da birçok belediyeden sözleşmeli kamu emekçisinin sözleşmelerinin yenilenmediği haberlerini ne yazık ki almaktayız. Tüm Yerel-Sen olarak bizler her zaman kamu emekçisinin yanında olarak bu konunun hukuki mücadelesini sürdürmekteyiz. Belediye başkanlarından da halka hizmet sunan kamu emekçilerinden tasarrufa gitmemelerini istiyoruz.

Tüm Yerel-Sen olarak bizler bu konunun peşini bırakmayacağız. İşsiz kalma korkusuyla yaşamak nedir? İktidar sahipleri bunu bir düşünsün. Biz yan gelip yatmıyoruz. Vatandaşa hizmet üretiyoruz. İnsanca bir yaşam için kadrolu çalışmak istiyoruz. Güvenceli bir gelecek istiyoruz. Çocuklarımızın gözünün içine güvenle bakmak, geceleri yastığa rahatça başımızı koymak istiyoruz.

Buradan iktidara bir kez daha sesleniyoruz! Sözleşmeli kölelik düzeni son bulunca kadar mücadelemiz devam edecek. Ya Şimdi Kadro! Ya Hemen Kadro!

Yaşasın Emek, Vatan, Cumhuriyet Mücadelemiz!

Yaşasın Tüm Yerel-Sen

Yaşasın Birleşik Kamu-İş

TÜMYERELSEN İSTANBUL ŞUBELERİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İzmir’de evsizler konukevine yerleştiriliyorÖnceki Haber

İzmir’de evsizler konukevine yerleştiril...

TÜBİTAK RAPORU’NUN DETAYLARINI AÇIKLADISonraki Haber

TÜBİTAK RAPORU’NUN DETAYLARINI AÇIKLADI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!