YETENEKLİ SPORCULARI ELEYEN SPOR AKADEMİSİ SINAVI

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
YETENEKLİ SPORCULARI ELEYEN SPOR AKADEMİSİ SINAVI
Mersin Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu özel yetenek sınavı ile ilgili bir e posta aldık. Bakın enler diyor...

YETENEKLİ SPORCULARI ELEYEN SPOR AKADEMİSİ SINAVI

Bugün Türkiye’de 100 üzerinde Spor Bilimleri Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda özel yetenek sınavı ile öğrenci alınmaktadır. Bu sınavlar en ilginci Mersin Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda yapılacak. Spor akademisi sınavları ile ilgilenen sıradan bir kimse liselerden mezun olan sporcuların, müsabaka ve yarışmalar sebebi ile derslere yeterince devam edemediğini ve bu sebeple büyük çoğunluğunun YGS sınavında düşük puan aldığını bilir. Mersin Üniversitesinde 9 istasyondan oluşan “beceri koordinasyon testini” en kısa sürede hatasız şekilde tamamlayan adaylar değerlendirmenin ilk aşamasında en iyiden en kötü dereceye doğru sıralanır ve ilk u’e giremeyenler elenir. Buraya kadar yapılanlar doğrudur. Bundan sonraki değerlendirme işleminde, beceri-koordinasyon parkurunda İlk u’e giren adaylar 2017 yılı YGS puanlarına göre en yüksek puandan en düşük olana doğru tekrar sıralanacak ve YGS puan sıralanmasında ilk u’giremenler elenecektir. Değerlendirmenin birinci aşamasında beceri-koordinasyon parkurunda öne geçen sporcular, değerlendirmenin ikinci aşamasında yapılan YGS sıralamasında son sıralara düşerek elenecektir. Çünkü sporcuların YGS puanları diğer adaylardan daha düşüktür.  Bu sınav sporcuları değil YGS puanı yüksek olanları seçmektedir.

Bu konuda Mersin Üniversitesine Anayasamızın 59’un maddesinde ifade edilen  Devlet, her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder.
Devlet başarılı sporcuyu korur”
   görevleri hatırlatmak isterim. Devleti temsil eden Mersin Üniversitesinin Mersin ve çevre illerden gelecek başarılı sporcuları spor akademisine almak için daha çok çaba göstermesi gerekirken böylesine bilgisizliğe veya bilinçli şekilde sporcuları spor akademilerine almama gayretini anlamakta güçlük çekiyoruz. Konuyu araştırdığımızda koordinasyon testi sıralamasından sonra YGS sıralamasının yapıldığı özel yetenek sınavının Türkiye’de olmadığını gördük. Belki de olup bitenlerden haberi olmayan Mersin Üniversitesi Rektörünün haberimiz ile gerçekleri öğrenip yol yakınken bu yanlıştan dönülme emri vereceğini umuyoruz.

Mersin Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu özel yetenek sınavı uygulama esasları ve kılavuzunun dokuzuncu sayfasında Bölümlere Yerleştirme Puanının hesaplama sürecindebirinci ve ikinci aşamalar açıklanmıştır.

Birinci Aşama:Özel Yetenek Sınavı için kayıt yaptıran her aday, programda ilan edilen sırayla “Beceri Koordinasyon Testi’ne” alınacaktır. Bu testte elde edilen dereceler dikkate alınarak en iyi dereceye göre sıralama yapılacak ve katılanların en düşük dereceden başlamak üzere %’i elenecektir. Örneğin; 750 erkek adayın katıldığı Beceri Koordinasyon testinde, alınan dereceye göre sıralama yapıldığında, alt sıralarda kalanların %’ine denk gelen 187 aday elenecek ve ikinci aşamaya 563 aday geçmiş olacaktır. Eleme alt sınırında puan eşitliği olduğu durumlarda eşit puanlı adaylar ikinci aşamaya alınacaktır. İkinci aşamaya geçme hakkı kazanan adaylar bölüm ve cinsiyete göre ayrı ayrı ilan edilecektir.

İkinci aşama:Bu aşamada adayların sadece YGS-2017 puanları dikkate alınarak en yüksek puandandüşük puana doğru sıraya konulacak ve en düşük puandan başlamak üzere %’i elenecektir. Örneğin; ikinci aşamaya geçen 563 aday YGS-2017 puanlarına göre sıraya konulduğunda 140 aday elenerek 423 aday üçüncü aşamaya kalacaktır. Birinci aşamada olduğu gibi eleme alt sınırında puan eşitliği olduğu durumlarda eşit puanlı adaylar ikinci aşamaya alınacaktır. Üçüncü aşamaya geçme hakkı kazanan adaylar bölüm ve cinsiyete göre ayrı ayrı ilan edilecektir.


0Önceki Haber

0

MUSTAFA GÖKTAŞ, MERSİN DEKİ EKMEK ZAMMINI YARGIYA TAŞIYACAĞIZSonraki Haber

MUSTAFA GÖKTAŞ, MERSİN DEKİ EKMEK ZAMMIN...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!