Akdeniz Üniversitesi öğrencilerin intiharlarıyla ilgili komisyon kurdu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Akdeniz Üniversitesi öğrencilerin intiharlarıyla ilgili komisyon kurdu
Akdeniz Üniversitesi, yurtlarda kalan üç öğrencinin intiharıyla ilgili komisyon kurulduğunu açıkladı. Antalya Valiliği ve Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü de soruşturma yürütüldüğünü belirtti.

İstanbul - BİA Haber Merkezi

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörlüğü, son 2 ay içerisinde gerçekleşen öğrenci intiharlarıyla ilgili açıklama yaptı. AÜ Rektörlüğü, 'sorumluluk ve yetki alanlarında olmamasına rağmen konuyu hassasiyetle incelediklerini' söyledi.

Üniversitenin sitesi üzerinden yapılan açıklamada, “Öğrenci yurtlarında son dönemde yaşanan intihar olayları toplumun tüm kesimlerinde olduğu gibi bizlerde de büyük üzüntüye neden olmuştur. Yaşanan acı kayıplar için kıymetli öğrencilerimizin ailelerine, arkadaşlarına ve tüm üniversite camiamıza başsağlığı diliyoruz.

"Hepimizi derinden sarsan bu olaylarla ilgili gerekli inceleme yapılması için geçtiğimiz hafta içerisinde bir komisyon kurulmuştur. Komisyonumuz sorumluluk ve yetki alanımızda olmamasına rağmen vakaların gerçekleştiği yurtlardaki incelemelerin yapılabilmesi için olayın tüm boyutlarıyla aydınlatılabilmesi ve de önleyici tedbirlerin alınabilmesi amacıyla çalışmalarını devam ettirecektir" denildi.

KYK: Soruşturma sürüyor
Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü ise yurtlardaki 3 öğrencinin intiharlarıyla ilgili sosyal medyadaki iddiaların 'asılsız olduğunu' belirtti. Müdürlükten yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Antalya ilinde Genel Müdürlüğü'müze bağlı yurtlarda 2021-2022 eğitim- öğretim yılı içerisinde gerçekleşen 3 ölümlü intihar vakası ile ilgili sosyal medyada gündem olan ve olayların saklandığı yönündeki iddialar gerçekleri yansıtmamaktadır. Her 3 olay emniyet tarafından soruşturulmuş, olay yeri incelemeleri yapılmış, gerekli ifadeler alınmış ve dosyalar savcılığa intikal etmiştir. Süreç adli makamlarımız tarafından titizlikle yürütülmektedir.

"İntihar olayları ile ilgili soruşturma sürüyor. Olayların meydana geldiği yurtlarımızda güvenlik kameraları 24 saat aktiftir, görüntüler incelenmek üzere ivedilikle ilgili makamlara teslim edilmiştir. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü olarak, tüm birimlerimizle, yaşanan bu üzücü olayların detaylı incelemelerini yakından takip ettiğimizi ve sürecin başından itibaren emniyet ve adli makamlarımızla koordineli bir şekilde yürütüldüğünü kamuoyunun bilgisine sunarız."

Akdeniz Üniversitesi yerleşkesindeki Elmalılı Hamdi Yazır Öğrenci Yurdu bahçesinde önceki gün cesedi bulunan 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Muhammed Kaya'nın ölüm nedeninin intihar olduğu öne sürüldü.

Öğrencilerden açıklama: Tarikatlarin önü açılıyor
"Akdeniz Üniversitesi Dayanışması" öğrenci grubu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, üniversite bünyesindeki yurtlarda son bir ayda intihar eden öğrenci sayısının 3 olduğunu belirtti:

"Akdeniz Üniversitesi'nde son günlerde yaşanan sıra arkadaşlarımızın şüpheli ölümleri tüm öğrencilerin gündeminde. Öğrenciler neden ve nasıl olduğunu sorgularken, Akdeniz Üniversitesi rektörlüğü ve yurt yönetimi üç maymunu oynuyor. İnsanca barınmak ve yaşamak istiyoruz!

"Biz öğrencileri gelecek kaygısıyla, mezun olunca ne yapacağız sorusuyla; çaresizce boğuşmaya terk eden bu karanlık düzendir. Son bir ayda 3 intiharın yaşandığı yurtta 'manevi danışmanlık' adı altında öğrencilerin suistimal edildiğini tarikat örgütlenmelerinin önünün açıldığını biliyoruz.

"Yaşananların sorumluları hiçbir olayda açıklama yapma ihtiyacı duymayan üniversite rektörlüğü ve yurt yönetimidir ve derhal istifa etmelidir. Tüm öğrenci arkadaşlarımızı yaşanan olayların aydınlatılması ve yaşama hakkımıza sahip çıkmak için ses çıkarmaya davet ediyoruz." (RT)

KAYNAK: BİANET


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ali İsmail'i unutmadık pankartı açan 2 öğrenci gözaltına alındıÖnceki Haber

Ali İsmail'i unutmadık pankartı açan 2 ö...

İSİG: Sekiz yılda en az 566 çocuk çalışırken yaşamını yitirdiSonraki Haber

İSİG: Sekiz yılda en az 566 çocuk çalışı...

Başka haber bulunmuyor!