CHP’Lİ TANAL: BEN DE ÇOCUK İŞÇİYDİM

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’Lİ TANAL: BEN DE ÇOCUK İŞÇİYDİM
ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİN KAYNAĞI YOKSULLUKTBMM Çocuk Hakları Komisyonu’nun CHP’li üyesi Mahmut Tanal, çocuk işçiliğinin kaynağının yoksulluk olduğunu söyledi. Tanal, çocuk işçiliğinin bitirilebilmesi için yoksulluğun ortadan kaldırılması gerektiğini kaydetti. Aslen Şanlıurfalı olan Tanal, kendisinin de çocuk işçi olarak çalıştığını anlattı.

Meclis Çocuk Hakları Alt Komisyonu, Türkiye’nin kanayan yarası çocuk işçiliği konusunu masaya yatırdı.

Komisyon toplantısına davet edilen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Çalışma Genele Müdürlüğü bürokratları, çocuk işçiliğine ilişkin bir sunum yaptı.

Sunum öncesi söz alan komisyon üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, çocuk işçiliğinin kaynağının yoksulluk olduğunu söyledi.
Tanal, çocuk işçiliğinin kaldırılması için yoksulluğun ortadan kaldırılması gerektiğinin altını çizdi.
Aslen Şanlıurfalı olan CHP’li vekil Mahmut Tanal, bölgeler arası eşitsizlikten bahsederken kendisinin de “çocuk işçi” olarak nitelendirilen yaşta çalışmak zorunda kaldığını anlattı.

ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİ BİTİRMEK İSTİYORSAK YOKSULLUĞU ORTADAN KALDIRMALIYIZ

Çocuk işçiliğiyle mücadeleyi önemsediğini ifade eden Tanal, “Gerek Şanlıurfa’da ziyaret ettiğimiz aileler ve çocuklar, gerek Ordu’da ziyaret ettiğimiz aileler ve çocuklar, hepsinin müşterek noktası: Güneydoğu’da yoksul olan aile çocukları. Yani biz, eğer gerçekten ülkemizde çocuk işçiliğini bitirmek istiyorsak, kaldırmak istiyorsak, ilk önce yoksulluğu kaldırmamız lazım. Yoksulluğun olduğu yerde çocuk işçiliği var ve yoksulluk kaldırılmadan çocuk işçiliğinin bitirilebilmesi de maalesef imkânsız gibi görünüyor. Evet, yıllardır mücadele ediliyor fakat bu çocuk işçiliğinin hepsinin de kaynağı Güneydoğu ve yoksul olan iller ve bölgeler” dedi.

“MİLLETVEKİLİ MAHMUT TANAL OLARAK BEN DE ÇOCUK İŞÇİYDİM”

Öncelikle Türkiye’de bölgeler arası eşitsizliğin bir an önce giderilmesi gerektiğini belirten Tanal, kendisinin de ailesinin maddi durumundan dolayı çocuk yaşta çalışmak zorunda kaldığını aktararak, şunları söyledi: “Bölgeler arasında büyük bir eşitsizlik var. Şimdi, dikkat edilirse hiç kimse çocuğunu keyfî anlamda işe göndermiyor, aileler de aslında istemiyor ama hayat… Milletvekili Mahmut Tanal olarak ben de bir çocuk işçiydim, çocuk işçiliğinden geldim ben, işportacılıktan geldim ben. Ama aynı şekilde, zengin olan aile çocukları çalışmıyordu ki, ben zorunluluktan çalıştım. Devletin yapması gereken yani o dönem yaşadığım için… Nasrettin Hoca diyor ya; ‘İçinizde eşekten düşen birisi varsa o, benim hâlimi daha iyi anlar.’ Eğer benim ailemin ekonomik durumu yerinde olmuş olsaydı ben niye çalışayım ki? Onun için bizim yapmamız gereken öncelikli husus bölgeler arasındaki bu eşitsizliği bir an önce kaldırmaktır. Çalışan çocuklar fakir fukaranın çocukları, hiçbir zengin ailenin çocuğu gidip çalışmaz ki, zaten çalışmak keyfî bir şey değil ki zaruretten, yaşamak için, tutunabilmek için. Yani, bu anlamda bu yoksulluğu bir an önce, biz eğer yoksulluğu bitirirsek çocuk işçiliğini de bitirmiş oluruz.”


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
3 yılda 79 PTT Başmüdürünün görev yeri değiştirildiÖnceki Haber

3 yılda 79 PTT Başmüdürünün görev yeri d...

Milli Savunma politikalarını siyasetten uzak tutun!Sonraki Haber

Milli Savunma politikalarını siyasetten...

Başka haber bulunmuyor!