Ege Üniversitesi Yurtlarına Yapılan Zamlar ve Öğrencilerin Barınma Sorununu dile getirdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ege Üniversitesi Yurtlarına Yapılan Zamlar ve Öğrencilerin Barınma Sorununu dile getirdi
Murat Çepni: Coronavirüs salgını döneminde çok sayıda aile ekonomik zorlukla boğuşurken Ege Üniversitesi bünyesine bağlı olan öğrenci köyündeki yurtlara geçen yıla göre yüzde 8 oranında artan zam yapıldığı haberleri basında yer almıştır. İktidar her olayda ilk olarak üniversite öğrencilerine yüklenmektedir.

Corona salgını başladığında da umreden gelenler için öğrenciler yurtlardan gece yarısı apar topar çıkarılmıştı.  Salgının ne zaman sona ereceği öngörülememektedir.  Hijyene ve temizliğe en çok dikkat edilmesi gereken bir dönemde çamaşırhaneye  zam yapılması  öğrencilerin sağlığından önce kârı ve parayı öne çıkaran bir anlayıştır.  Barınma öğrencilerin en temel ihtiyaçlarından biridir. Devlet öğrencilerin tamamının barınmasını ihtiyacını sağlayamamaktadır. Bu nedenle öğrenciler vakıf, şahıs ve üniversiteler tarafından işletilen  yurtlarda kalmak zorundadırlar.  Bu yurtlar adeta bir ticarethane gibi çalışarak öğrenciler müşteri gibi görmektedirler. HDP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Murat Çepni, salgın döneminde Ege Üniversitesi yurtlarına yapılan zamları ve 2021 eğitim yılı başlamadan üniversite öğrencilerinin barınma sorununu bir önerge vererek Meclis gündemine getirdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem KASAPOĞLU tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Murat ÇEPNİ

İzmir Milletvekili

Üniversite öğrencilerinin en önemli sorunlardan biri de barınma sorunudur. Dar gelirli ailelerden gelen öğrenciler eğer yer bulabilirlerse, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK)bağlı yurtlarda kalmaktadırlar.  Öğrencilerin en temel hakları olan barınma hakkı Devlet tarafından karşılanmadığında ise;  vakıflar, üniversiteler ve özel kişiler tarafından işletilen  yurtlarda kalmak zorunda kalmaktadırlar.Yurtların çoğunda yemek, temizlik, hijyen, kişisel alan, ısınma sorunları mevcuttur.  Çoğu vakıf, özel ve üniversite yurtları ticari yerler gibi işletilereköğrencileri müşteri olarak görmektedirler.Yurt ücretlerine  her yıl katlanarak artan  zamlar yapılmaktadır.  Barınma ücretine yemek, ulaşım, eğitim öğretim için giderler de eklendiğinde aileler ve öğrenciler çok zor durumda kalmakta, büyük mağduriyetler yaşamaktadırlar.

Ege Üniversitesi’ne ait öğrenci köyünde de barınma giderlerine 2021 eğitim dönemi için geçen yıla göre yüzde 8 oranında artan zam yapıldığına ilişkin haberler basında yer almıştır. Buna göre;  yeni eğitim dönemi için çift kişilik odaların fiyatı aylık 470 TL’den  510 TL’ye, tek kişilik odaların fiyatı ise aylık 800 TL’den 870 TL’yeçıkmıştır. Çamaşırhane fiyatlarınada zamyapılmıştır.  1,5 TL olan çamaşırhane ücreti 4 TL’ye yükseltilmiştir.  Yıkama ve kurutma ücretiyle birlikte çamaşırhanedeki ihtiyaçlarını karşılamak isteyen bir öğrenci 8 TL ödemek zorunda kalacaktır.

Tüm dünyada  salgın nedeniyle büyük ekonomik krizler yaşanmaktadır. Dar gelirli aileler ekonomik sıkıntılarla boğuşmaktadır. Üniversite öğrencileri Corona salgını başladığında da umreden gelenlerin konaklaması  için yurtlardan gece yarısı apar topar çıkartılmışlardı. Türkiye genelinde salgın nedeniyleyurtların kullanılmadığı süreçteki gelir kaybının böyle fahiş zamlarla öğrencilerden çıkartılmaya çalışıldığı algısı oluşmaktadır. Salgın süreci henüz bitmedi ve ne zaman biteceği de öngörülememektedir. Temizliğin, hijyenin ve dezenfeksiyonun en gerekli olduğu dönemde, bu hizmetin ücretsiz sunulması gerekirken,Ege Üniversitesi yurtlarında çamaşırhane ücretlerinin toplamda 8 TL’yeçıkartılması öğrencilerin sağlığından önce karı  öne çıkaran bir anlayıştır.

Çoğunda hiç bir yenileme,  düzenleme yapılmamış yurtların kar amacı gütmeden, öğrencilerin ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak kullanılması gerekmektedir. Türkiye’de üniversitenin bulunduğu her ilde yeterli sayıda, bütün öğrencilerin sağlıklı ve güvenli bir ortamda barınmalarını sağlayacakdevlet yurtlarının yapılması, öğrencilerin barınma giderlerinin devlet tarafından karşılanması sosyal devlet olmanın de gereğidir.

Bu bağlamda;

1- Dar gelirli kesim, içinde bulunduğunuz salgın sürecinde büyük ekonomik yıkımlarla baş etmeye çalışırken; 2021 Eğitim yılı için  Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü’nde oda ücretlerine ve çamaşırhane fiyatlarına zam yapılmasının gerekçesi nedir? Bu zam yapılırken işçi/memur maaşlarına yapılan zamlar, içinde bulunduğumuz ekonomik durum ve enflasyon dikkate alınmış mıdır?

2-  Ege Üniversitesi çok büyük bütçeleri bir üniversitedir. Salgın nedeniyle ailelerin ve öğrencilerin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar  da göz önüne alınıp,  mağdur olmamaları için bu zamların geri çekilmesine yönelik  girişiminiz olacak mıdır? 

3-Özel yurtlar, vakıf yurtları ve üniversite yurtları barınma sorunlarına akılcı  çözümler üretmek yerine öğrencileri müşteri gibi gördüklerinden her eğitim yılında yurtlara olağandan çok zam  yapmaktadırlar. Bu yurtların sorumluları ve Bakanlığınız arasında işbirliği var mıdır? Bakanlığınız yurt ücretleri için bu kurumlara müdahalede bulunmakta mıdır?

4- Salgın sürecinde kullanılan yurtların, temizlik, hijyen ve güvenlik, gibi düzenlemeleri yapılmış mıdır?

5- Türkiye genelinde yurtların yemek, temizlik, ısınma, kişisel alanlara yönelik denetimi ne sıklıkla kimler tarafından yapılmaktadır? Bakanlığınız bu konuda gerekli müdahalelerde bulunmakta mıdır?

6- Üniversite bulunan illerde, üniversite öğrencilerinin tamamının barınma ihtiyacını karşılayacak sayı ve kapasitede Devlet yurtları bulunmakta mıdır? Devlet yurtları tüm öğrencilerin barınma ihtiyaçları karşılanmıyorsa yurtların sayı ve kapasitesini arttırarak öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır?

7- Devletin, eğitim, öğretim hizmetlerini ve üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını eşit şartlarda,  güvenli ve ücretsiz yapması için bir projeniz var mıdır?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DİPSİZ GÖL KATLİAMINI İZAH ETMEYE CESARETLERİ YOKÖnceki Haber

DİPSİZ GÖL KATLİAMINI İZAH ETMEYE CESARE...

İYİ PARTİ ANKARA MİLLETVEKİLİ DURMUŞ YILMAZ UYARDISonraki Haber

İYİ PARTİ ANKARA MİLLETVEKİLİ DURMUŞ YIL...

Başka haber bulunmuyor!