‘ERKEN YAŞTA EVLİLİĞE AF’ ÖNERİSİNE CHP’Lİ EMRE’DEN SERT TEPKİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘ERKEN YAŞTA EVLİLİĞE AF’ ÖNERİSİNE CHP’Lİ EMRE’DEN SERT TEPKİ
AKP’li Güler’in ‘erken yaşta evliliğe af’ önerisine CHP’li Emre’den sert tepki: Sizin ‘erken yaşta evlilik’ diye tarif ettiğiniz ceza yasamızdaki çocuğun nitelikli cinsel istismarıdır

TBMM Adalet Komisyonu’nun CHP’li üyesi Zeynel Emre ile AKP’li üyesi Abdullah Güler arasında, ‘erken yaşta evlilik’ tartışması yaşandı. Ceza ve Güvenlik Tedbirleri İnfazı Hakkında Kanun’da değişiklik öngören teklifin Adalet Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında AKP’li Güler’in, Türk Ceza Kanunu’nun 102 ve 103’üncü maddesindeki ‘cinsel saldırı’ ve ‘çocuğun cinsel istismarı’ hükümleri kapsamında cezaevine giren ancak aralarında evlilik ilişkisi kurulan kişilerin affedilmesi yönündeki görüşlerine CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre’den sert tepki geldi. Emre, “Siz tarif ederken işte “erken yaşta evlilik mağdurları” diye tarif ediyorsunuz. Bizim Ceza Kanunu’ndan anladığımız, okuduğumuz somut olaya göre çocuğun nitelikli cinsel istismarına af düzenlemesi. Bunun konuşulması dahi özellikle kırsalda küçücük çocukların zorla evlendirileceği süreçlere kapı aralıyor.” dedi.

                  Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri dün Adalet Komisyonu’nda tamamlandı.  Teklifin; “İnfazına başlanmış olsa bile, toplam on yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan veya adli para cezası infaz sürecinde hapis cezasına çevrilen kadın hükümlünün, onbeş yaşını doldurmamış çocuğunun bulunması ve babanın da ölmüş veya ceza infaz kurumunda olması durumunda, toplum güvenliği bakımından ağır ve somut tehlike oluşturmayacağının değerlendirilmesi halinde cezasının infazı, çocuğun onbeş yaşını doldurmasına kadar Cumhuriyet Başsavcılığınca ertelenebilir.” hükmünü içeren 6’ncı maddesinin görüşmeleri sırasında komisyonun AKP’li üyesi Abdullah Güler söz alarak, AKP temsilcilerinin zaman zaman gündeme getirdikleri ve ‘erken yaşta evlilik’ olarak ifade ettikleri düzenlemeyi anımsattı. Bunun üzerine CHP’nin komisyon sözcüsü de olan üyesi Zeynel Emre ile Abdullah Güler arasında tartışma yaşandı; tartışma komisyon tutanaklarına şöyle yansıdı:

 

ABDULLAH GÜLER: 2021 yılı, yani bu değerlendirmenin ve düzenlemenin etki sahasına baktığımızda, 2021 yılı başlangıcı itibarıyla cezaevlerimizde, şu anda ceza ve infaz kurumlarımızda 0 -6 yaş çocuk sahibi olan ve hükümlü hâle gelip cezası infaz edilen annemizin sayısı 313, çocuk sayısı da 345. Yani birden çok çocuk sahibi olan annemiz de var… bu sayıdan Bölge İstinaf Mahkemesinde ve Yargıtay süreci devam etmekte olan ancak şu anda kesinleşmiş ve mahkûmiyeti hükümlü hâle gelmiş ve mahkûmiyeti ceza infaz kurumlarında başlamış olan bir cezai müeyyide yani infaz ertelemesi gibi düzenlediğimiz bir husus var. O da nedir? Erken yaşta evlilik dediğimiz hususlar arkadaşlar. Şimdi, erken yaşta evlilik kapsamında olup da evlilik kurulmuş olması yani evlilik kurulmuş, gerek mağdurun gerekse de yasal temsilcisinin herhangi bir şikâyeti bulunmayan ancak Türk Ceza Kanunu’nun 102 ve 103’üncü maddeleri kapsamı içerisinde…  yasal olarak evliliği şu anda Türk Medeni Kanunu kapsamı içerisinde tanınmış, şu anda aile birliği kurulmuş, Anayasa’mızın 41’inci maddesi gereğince de devletin gözetim, kontrol ve denetim hakkından şu anda yararlanan ailelerimizden koca cezaevindeyken anne baba hukuku kapsamı içerisinde, eşler arasındaki denge içerisinde ve çocuklarda varsa bu manada bunların sağlanması açısından da biz sadece bu mahkûmiyet kapsamında geçen sene 645’ti, yani bu şekilde ailenin eşi bu ceza maddesi kapsamında cezaevinde olan 645 mahkûm ve hükümlü var. Dolayısıyla, İstinafla Yargıtay süreci, temyiz süreci de devam eden davalarla beraber çok daha fazla sayıda bu kapsamda olan aile yapılarımız var. Bu aile yapısının da bu kapsamda, on beş yıllık bir süreyi de değerlendiriyorsak bu, yine ceza infaz indirim veya af olmaksızın belirli aile birlikteliğini sağlanamadığına ceza ertelemesi konusu içerisinde de değerlendirilmesini Adalet Komisyonumuzun hukukçu arkadaşlarımızın, milletvekillerimizin değerlendirilme hususunda bir gündem olarak burada kayıtlara geçmesi açısından da ifade ediyorum

ZEYNEL EMRE: Bir şeyin altını net tekrardan çizelim. Türkiye Büyük Millet Meclisinde zaman zaman siz bunu gündeme getiriyorsunuz. Siz tarif ederken işte “erken yaşta evlilik mağdurları” diye tarif ediyorsunuz. Bizim Ceza Kanunu’ndan anladığımız, okuduğumuz somut olaya göre çocuğun nitelikli cinsel istismarına af düzenlemesi. Bunu daha evvel, biliyorsunuz, geçtiğimiz 25’inci, 26’ıncı Yasama Döneminde getirdiniz ve kamuoyunda olan olağanüstü tepki sonrasında geri çekmek durumunda kaldınız. Kendi partinizin milletvekilleri dahi o anda salonu terk etti. Yani birlikte, bunları çok iyi hatırlıyoruz. Dolayısıyla, geçtiğimiz dönem, bir, bir buçuk yıl önce bunun Mecliste gelip de yasalaştığına ilişkin bir söylenti bile Türkiye’de büyük infial yarattı. Yani toplumu bu denli huzursuz etmeye kimsenin hakkı yok. Bakın, bu konuşmalar dahi dışarıya böyle çıkıyor. Şimdi, o zaman çok açık bir şekilde ben size şunu söyledim, dedim ki: Ya, sürekli mağdur çocuklardan bahsediyorsunuz. Sizin kafanızdaki şey ne? Hangi çocuklar, nasıl mağdur, tek tek dosyalarını getirir misiniz? Bu dosyaları bir görelim, nasıl mağdur olmuşlar? Yani 14 yaşında bir çocuğun -15 yaş altı, 14, 13, artık kaç yaşındaysa- kendisinden 15 yaş büyük biriyle evlendirilmesinde ne iradeden bahsedilebilir ne sonrasında ailenin korunmasından bahsedebilir. Bu kanunu, bakın, siz çıkardınız… Benim kastettiğim de 15 yaş öncesinde iradeden bahsedemeyiz. O anda çocuğun nitelikli cinsel istismar suçu gerçekleşmiş mi kanunumuza göre, gerçekleşmiş. Daha sonra buna mağdurun faili affetmesiyle ortadan kalkacak bir şey olarak bakmamak lazım, hele bugünkü Türkiye yapısında. Kaldı ki siz bu kanunu getirdikten sonra… Ki siz getirdiniz, çocuğun nitelikli cinsel istismarı sizin döneminizde cezası dörtte 3 infaza gitti, ceza miktarı bu oldu… Şimdi, bakın, ne oldu biliyor musunuz? Bunun sonucunda Türkiye’de çocukların, 15 yaşın altındaki çocukların evlilik oranı diye bir şey… Bu oran, istismar oranı düştü yani daha fazlaydı da oransal olarak baktığınızda da kanunun faydası var. Ha, siz, somut… “Üzerinden geçmiş sene, efendi m, aile kurmuşlar.” Şimdi, öyle baktığınız zaman toplamda, emin olun bunun -zaten çıkarılmasını düşünemiyorum- konuşulması dahi özellikle kırsalda küçücük çocukların zorla evlendirileceği süreçlere kapı aralıyor. Toplum, alt katmanlarında bunu böyle okumaz yani… Dolayısıyla, bu konudaki ısrar inanın akıllara şunu getiriyor: Yani özel olarak, hani kurtarılmak istenen biri mi var bu şeyde, aile ise ben size diyorum ki -hani bu sayılarda hani hafızam da gayet iyi- daha önce konuşulduğunda da 300 civarı aile denmişti, şimdi 645 dediniz bizim tabii elimizde Bakanlık ya da UYAP'tan ilgili verileri alma diye bir şey yok ama ben bunu şöyle gelenekle, görenekle açıklanamadığı gibi daha sonra da aile kurmakla açıklanamayacağını düşünüyorum ve böyle bir şey, ilerde oluşabilecek muhtemel tecavüzler de herkesi fail yapar çünkü toplum bunu böyle okumaz, onu da söyleyeyim.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KIZILAY MEYDANI'NDA ÜCRETSİZ İNTERNET DÖNEMİ BAŞLADIÖnceki Haber

KIZILAY MEYDANI'NDA ÜCRETSİZ İNTERNET DÖ...

KAMU KAYNAKLARINI YOLSUZLUĞUN PENÇESİNDEN KURTARMAK EN BÜYÜK GÖREVİMİZSonraki Haber

KAMU KAYNAKLARINI YOLSUZLUĞUN PENÇESİNDE...

Başka haber bulunmuyor!