GÖKER SÜT FİYATLARINI SORDU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GÖKER SÜT FİYATLARINI SORDU
CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER süt fiyatlarını sordu… Yem fiyatlarına gelen zamlar üreticiyi canından bezdirdi…

CHP Burdur MilletvekiliDr. Mehmet GÖKER Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yesüt fiyatlarıhakkında yazılı soru önergesi verdi.

Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt fiyatlarını 13,5 aylık bir süreç için sabit tuttuğunu belirten GÖKER, “Ulusal Süt Konseyi2 Ekim 2019 tarihinde yaptığı toplantıda çiğ sütün referans fiyatın 15 Kasım 2019 tarihinden itibaren 2 lira 30 kuruş olarak uygulanmasına karar vermiştir. Söz konusu fiyat 15 Kasım 2019 tarihinden 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olacaktır.Ancak ülkemizde her geçen gün artan girdi maliyetleri hayvancılıkla uğraşan üreticilerimizi zora sokmaktadır. Nitekim süt yem fiyatları yüzde 15,4, saman fiyatları yüzde 13, mısır silajı yüzde 21 ve yonca ise yüzde 15,2 oranında zamlanmıştır. Yem fiyatlarına gelen zamlar üreticiyi adeta canından bezdirmektedir” dedi.

Aslında hayvancılıkta yaşanan bütün bu sorunların bugünün sorunları olmadığını belirten CHP’li Vekil,“Türkiye, hayvancılık sektöründe orta ve uzun vadeli bir politikaya sahip olamadığı için piyasada arz-talep dengesi ve fiyat istikrarı bir türlü sağlanamamış ve piyasa yıllardır ithalat ile terbiye edilmeye ve düzeltilmeye çalışılmıştır. Ama uygulanan ithalat politikaları, sistemi düzeltmek bir yana dursun iyice içinden çıkılmaz bir hale getirmiştir.2003-2019 yılları arasında 5 milyondan fazla sığır ithalatı yapılmış ve ithalata 6 milyar 764 milyon dolar ödenmiştir. Sonuç olarak, çiğ süt üreticisi desteklenmezse daha önce de olduğu gibi 1 milyondan fazla inek kesime gönderilecek ve yıllardır devam eden ithalat en az iki katına çıkacaktır” diyerek bakanlığa bazı sorular yöneltti.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

Ulusal Süt Konseyi’nin Aralık ayını beklemeden toplanması ve yeni çiğ süt referans fiyatını yükseltmesi gibi bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

50 kiloluk bir çuval yemin 105 lira, bir balya samanın 850 lira ve bir ton yoncanın 1.200 lira olduğu bu ortamda üreticilerimize neler tavsiye edersiniz?

Yerli üreticilerimizin ayakta kalabilmeleri için ithalat politikalarına bir son vermeyi düşünüyor musunuz?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
COŞKUYLA KUTLAYACAKLARÖnceki Haber

COŞKUYLA KUTLAYACAKLAR

Gürer: “Binlerce anne mağduriyet yaşıyor”Sonraki Haber

Gürer: “Binlerce anne mağduriyet yaşıyo...

Başka haber bulunmuyor!