Huzurevleri ve Yaşlı Bakım Evlerinde Görülen Covid-19 Vakaları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Huzurevleri ve Yaşlı Bakım Evlerinde Görülen Covid-19 Vakaları
Levent Gök, Huzurevleri ve Yaşlı Bakım Evlerinde Görülen Covid-19 Vakaları hakkında önerge verdi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuktarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

Levent GÖK - Ankara Milletvekili

Covid-19 salgını ülkemizde her geçen gün etkisini artırmakta, vaka sayısındaki artış ve virüsün yayılımı engellenememektedir. Salgın hastalığın özellikle toplu yaşam ve çalışma alanlarında bulaş hızı oldukça yüksek olmakla birlikte son dönemde huzurevleri ve yaşlı bakım evlerinde görülmeye başlanan vakaların artışından endişe edilmektedir. Covid-19 özellikle yaşlı bireylerde daha tehlikeli olarak tanımlanmakta, pandemi sürecinde Avrupa’daki yaşlı merkezlerindeki virüs yayılımının sebep olduğu ölümler ve kaotik ortamın bir benzerinin Türkiye’de yaşanması riski giderek yükselmektedir. Çorum’da bir huzurevinin bütün sakinlerinde Covid-19 tespit edilmiş, son günlerde Ankara’da bulunan çok sayıda huzurevinde yaşayan yüzlerce yurttaşımıza yeni tip koronavirüs teşhisi konulduğu öğrenilmiştir. Yüksek riskli sınıfta bulunan ve toplu yaşam sürdüren yurttaşlarımızın virüs tehdidinden korunması için sıkı önlemler alınması beklenmekte, huzurevlerinin ve yaşlı bakım merkezlerinin birer virüs bulaş noktası haline gelmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir.

Bu bilgiler ışığında:

 1. Covid-19 salgını boyunca ülkemizdeki huzurevleri ve yaşlı bakımevlerinde tespit edilen vaka sayılarını şehirlerimize göre ve aylık temelde açıklar mısınız?
 2. Covid-19 salgını boyunca huzurevleri ve yaşlı bakımevlerindevirüs bulaşına maruz kalarak hastalanan ve hayatını kaybeden yurttaşlarımızın sayısını açıklar mısınız?
 3. Covid-19 salgını boyunca huzurevi veya yaşlı bakımevlerinde yaşayan yakınlarının teması sebebiyle virüs bulaşına maruz kalan yurttaşlarımızın sayısını açıklar mısınız?
 4. Covid-19 salgını süresince huzurevleri ve yaşlı bakımevlerinde görev yapan kaç yurttaşımızda yeni tip koronavirüs tespit edilmiştir? Sözü geçen bireylerin ailelerinde görülen vaka sayılarını açıklar mısınız?
 5. Huzurevlerinde son dönemde meydana gelen vaka artışlarının önüne geçilmesi için yürütülen çalışmaları açıklar mısınız?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
500 doktorun güvenlik soruşturması engeli kaldırılmalıdırÖnceki Haber

500 doktorun güvenlik soruşturması engel...

EMİR'DEN AŞI UYARISI: SAĞLIK BAKANI YİNE GÜVEN VERMİYORSonraki Haber

EMİR'DEN AŞI UYARISI: SAĞLIK BAKANI YİNE...

Başka haber bulunmuyor!