İstanbul Sözleşmesi, Kadın Cinayetleri ve İzmir'de Kadına Yönelik Polis Şiddeti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İstanbul Sözleşmesi, Kadın Cinayetleri ve İzmir'de Kadına Yönelik Polis Şiddeti
HDP İzmir Milletvekili Serpil KEMALBAY PEKGÖZEGÜ, İstanbul Sözleşmesi, Kadın Cinayetleri ile İzmir Emniyetinin, vahşice katledilen Pınar Gültekin cinayetini protesto etmek, bugüne kadar kazanmış oldukları haklarını savunmak, hükümetin dikkatini çekmek, demokratik haklarını kullanmak adına İzmir Alsancak da düzenlemiş oldukları protesto eyleminde kadınlara uygulanan polis şiddetine yönelik açıklama yaptı.

HDP İzmir Milletvekili Serpil KEMALBAY PEKGÖZEGÜ: "İstanbul Sözleşmesinin kadınlar için olmazsa olmazı olduğunu ve ortadan kaldırmanın bir cinayet olacağı ”Yeterince uygulanmayan sözleşmenin kaldırılması gündemde olduğu şu günlerde, bir kadın arkadaşımız Pınar Gültekin erkek şiddetiyle hunharca katledildi. Korkunç bir cinayetle karşı karşıyayız. İşte İstanbul Sözleşmesi tam da bunun için var. Sözleşme, kadına yönelik şiddeti nereden ve kimden gelirse gelsin, şiddetin önüne geçmek için hem ceza hem de önleyici politikalar olarak hükümete alması gereken politikaları tarif ediyor. Sözleşme uygulanırsa bu cinayetlerin azalacağını düşünüyoruz.

Vahşice katledilen Pınar Gültekin cinayetini protesto etmek için sokağa çıkan İzmirli kadınlar, bugüne kadar kazanmış oldukları haklarını savunmak, hükümetin dikkatini çekmek için demokratik haklarını kullanmak için başka illerde olduğu gibi İzmir’de de kadınlar Alsancak da protesto eylemi düzenlediler. Kadınların elinde silah yok, barışçıl ve duyarlılar. Anayasal haklarını kullanmak istiyorlar. Fakat İzmir polisi kadınların önünü kesiyor, kadınlara sokak ortasında işkence yapıyor. Bu hakkı nereden alıyor? Basın yapılan bu şiddeti ortaya koymalı ve takip etmelidir. Biz bu olayın üzerine gideceğiz.

Barışçıl ve bölgenin renklerini desteklemesi gereken İzmir Valisi eylemleri kriminalize etmektedir. Bu kabul edilemez.  Polis şiddetine uğrayan kadınların ifadeleri doğrultusunda bütün arkadaşlara şiddet uygulandığı dile getirilmiştir.  Kadınlar, ‘’İzmir polisi bize dokunarak sokakta taciz ettiler, darp ettiler, üzerimize oturdular, kollarımızı bükerek küfür ettiler.” diyorlar. İzmir polisinin böyle bir özgürlüğü mü var? Biz İzmir polisinin bu çirkin şiddetini hem kınıyor hem de lanetliyoruz.

İzmir Polisinin yaptığı şiddetinin HDP ve İzmir Milletvekilleri olarak üzerine giderek hesap soracağız,  işkence emrini İçişleri Bakanı tarafından verilmesi durumunda, polislerin bu hukuksuz, kanunsuz emirlere uymamaları konusunda uyarıyoruz.  Bu ülkede kanunsuz emirlere uyan askerlerin Silivri’de yattığını biliyorsunuz. Yarın bu ülke demokratik bir ülke olduğu zaman ve bu mücadeleyi sürdüren insanlar kazandığı zaman, işkencede zaman aşımı olmaz bütün bu suçların üzerine gidilecektir. Adil mahkemelerde suç işleyenler yargılanacak ve mutlaka cezalarını alacaklardır. Bu kanunsuz emirlere uymamaları yönünde onları uyarıyoruz.

Kadına şiddet görüntülerinin ortaya çıkmasını önleyebilecek olan İzmir valisini kınıyoruz. İzmir valisi, emekçilerin, sendikaların yanı sıra milletvekillerinin önüne de polis engeli çıkartmaktadır. İzmir valisini yasalara, demokratik kurallara uymaya davet ediyor ve İzmirli kadınların yanında olduğumuzu bildiriyoruz.   Kadınlar asla yılmayacak, biat etmeyecekler ve mücadeleye kararlılıkla devam edeceklerdir."


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“EVLENECEK ÇİFTLER BİRBİRİNİN ŞİDDET SİCİLİNİ GÖREBİLMELİ”Önceki Haber

“EVLENECEK ÇİFTLER BİRBİRİNİN ŞİDDET SİC...

AYASOFYA CAMİİ TÜRK MİLLETİNE HAYIRLI OLSUNSonraki Haber

AYASOFYA CAMİİ TÜRK MİLLETİNE HAYIRLI OL...

Başka haber bulunmuyor!