Kadınlarımızı kaybetmediğimiz ve onlara güvenli bir yaşam alanı verdiğimiz gün kutlanmalıdır

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kadınlarımızı kaybetmediğimiz ve onlara güvenli bir yaşam alanı verdiğimiz gün kutlanmalıdır
Kadınlarımızı kaybetmediğimiz ve onlara güvenli bir yaşam alanı verdiğimiz gün kutlanmalıdır... Bu sözler, Demokrat Parti Balıkesir İl Başkanı Işın GÜMÜŞYAY'a ait. İşte o güne özel HABERANALİZ'e yaptığı açıklama:

Kadınlar için, tamamen kadınlar düşünülerek yapılan ve kadınların hayatını etkileyen en büyük yasa değişikliğinin hangisi olduğunu biliyor musunuz?
5 Aralık 1934 yılında, Atatürk sayesinde gerçekleşen Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Verilmesi Yasası. Bu yasanın yürürlüğe girmesi üzerinden 87 yıl geçti. Peki bu 87 yılın son 10 yılında neler oldu?
Son 10 yılda kadınlara uygulanan psikolojik, ekonomik ve fiziksel şiddet katlanarak büyüdü. Kadın cinayetleri son 10 yılda 3 kat arttı! Kadın katilleri, tacizcileri ve tecavüzcüleri korunarak topluma tekrar salıverildi.
Bu yüzden kaç kadını kaybettik?
Sadece 2020 yılında 436 kadın maalesef hayatını kaybetti.
Peki kadınlar için, kadınlar düşünülerek yapılan ve kadınların hayatını etkileyen bir sözleşme olduğunu biliyor musunuz?
2014 yılının Ağustos ayında yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi'nin dört temel ilkesi; kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması, suçların kovuşturulması, suçluların gerekli yaptırımlarla cezalandırılmasıdır.
İstanbul Sözleşmesi'nin kadınların elinden alınması demek, kadın cinayetlerine göz yummaya devam etmek demek. Kadınların toplumdaki rolünü indirgemek, kadını ayrıştırmak, kadını hiçe saymak ve hatta kadın varlığından korkmak demektir!
Kadınların nefes alabilmeleri, hayata karışabilmeleri ve korkusuzca yaşayabilmeleri için yasaların düzenlenmesi, cezaların artırılması ve kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi'nin devamlılığının sağlanması gereklidir!
Ben, Demokrat Parti'nin bir üyesi , Demokrat Parti Balıkesir İl Başkanı hatta ve hatta Balıkesir'in ilk kadın il başkanı olabilme hakkını, Atatürk'ün kadınlara açtığı yol sayesinde kazandım!  İstanbul Sözleşmesi'nin açacağı yol sayesinde yaşayabilecek ve hayatın bir parçası olabilecek kadınları bir düşünün.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadınlarımızı kaybetmediğimiz ve onlara güvenli bir yaşam alanı verdiğimiz gün kutlanmalıdır.

Demokrat Parti İl Başkanı 
Işın GÜMÜŞYAY
 


 • 0
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MUSTAFA GÖKTAŞ'A BİR TAKDİRNAME DAHA GELDİÖnceki Haber

MUSTAFA GÖKTAŞ'A BİR TAKDİRNAME DAHA GEL...

MERSİN DEMOKRAT PARTİYE YAZIK ETTİLER!Sonraki Haber

MERSİN DEMOKRAT PARTİYE YAZIK ETTİLER!

Başka haber bulunmuyor!