MİMDER: Fiyat artışlarına dur demek lazım

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MİMDER: Fiyat artışlarına dur demek lazım
Mersin İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Kenan PEKER, temel inşaat malzemelerinde yaşanan fiyat artışlarına acilen “dur” denilmesi gerektiğini söyledi.

ANKARA-  İnşaat sektörü, Türkiye ekonomisinin ana lokomotifi olarak 250 alt sektörü taşıyan ve  2,5 milyon kişiyi direkt istihdam eden önemli bir sektör diyen MİMDER Başkanı PEKER Türkiye ekonomisinde inşaat sektörünün önemi neyse, inşaat sektöründe demir/çeliğin de önemi odur dedi.

Peker“Türkiye, dünyada demir/çelik üreticisi olarak ilk 5’e girmesine, tüketimimizin yaklaşık 2 katından fazla üretim gücü olmasına rağmen, demir fiyatları, geçen yıldan bu yana % 100’ün üzerinde artarak inşaat sektörünün zor duruma düştüğünü vurgulayarak altını çizdi”

MALİYET BAZLI FİYAT ARTIŞLARI YAŞANIYOR

Ülkemizde demir cevherinden üretimin %20 oranında olması ve kalan % 80’lik kısmının hurdadan imal edildiği biliniyor. Son aylarda oluşan cevher, hurda ve kütük fiyatlarında ki artış, aynı oranda demir/çelik fiyatlarına yansımıştır. 

Bu gelişmeler sadece ülkemizde yaşanan bir fiyat artışı değildir. Tüm dünyada maliyet bazlı fiyat artışları yaşanıyor dedi.

Geçen yıl mayıs ayında 3.100 TL/ton olan demir fiyatı, 2021 Mayıs ayı tarihi itibariyle bugün 7.500 TL/ton düzeyine çıkmıştır. Son bir yıllık % 100’ün üzerindeki fiyat artışı, kısa sürede demirin türevi olan malzemelerde ve tüm inşaat malzemelerinde yüksek fiyat artışına neden olmuştur. 

Üstelik tüm fabrikalar ihracata satış yaptıkları için mal tedarikinde de sıkıntılar vardır dedi.

HÜKÜMETİMİZE GÜVENİYORUZ, BU KONUYU İVEDİLİKLE ÇÖZÜME KAVUŞTURACAĞINA İNANCIMIZ TAMDIR

Son 1 yıldır taahhüde dayalı kamu işi yapan yüklenicilerin sözleşmelerine göre işleri tamamlayabilme şansları yoktur. 

Kamuya ait süreli işlerin sekteye uğramaması ve yapsat, taahhüt işi yapan sektör temsilcileri için, hükümetimizin artan tüm yapı malzemelerinde ki fiyat artışlarını tolere edecek bir çalışma başlatmasına ihtiyaç vardır. 

Bu çalışma, tüm yapı malzemelerinin üretimini ve tedarikinin kolay erişilebilir olmasını sağlamalı ve tüm yapı malzemeleri üreticilerini de mağdur etmeden yapılmalıdır. 

Bu durum, Türkiye ekonomisinin ve istihdamının sekteye uğramaması açısından büyük önem arz etmektedir. 

Sektörün hareketlenmesi, istihdamı arttırıp, işsizliği azaltacak ülkemize katma değer yaratacaktır.

Hükümetimize güveniyoruz, çözüm üretileceği hususunda bir kaygımızın olmadığını belirtiyor, bu konuyu ivedilikle çözüme kavuşturmasını, saygıyla talep ediyoruz ifadelerini kullandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gürsel Tekin: Vatandaşa karpuzu dilimle reva görenler utansınÖnceki Haber

Gürsel Tekin: Vatandaşa karpuzu dilimle...

Mustafa Sönmez 'basın kartı' davasını kazandıSonraki Haber

Mustafa Sönmez 'basın kartı' davasını ka...

Başka haber bulunmuyor!