Oya Ersoy: Meclisi kapatarak süreci Saray’dan ve AKP teşkilatlarından yönetemezsiniz!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Oya Ersoy: Meclisi kapatarak süreci Saray’dan ve AKP teşkilatlarından yönetemezsiniz!
Türkiye Büyük Millet Meclisi Salı Günü yapılan oturum sonrası Meclis’te grubu bulunan 4 partinin ortak kararı ile bu haftaki çalışmalarını sonlandırdı. Meclis’te yapılan son oturumda söz alan İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Meclis’in kapatılmasına tepki gösterdi.

TBMM’nin COVİD 19 salgını sürecinde sınıfta kaldığını belirten Ersoy, tarihsel bir süreçten geçildiğini ve bu sürecin sonuçları itibariyle sonradan anlaşılacağını söyledi. Sürecin böyle yönetilemeyeceğinin altını çizen Oya Ersoy emek örgütlerinin dışlanmasına tepki gösterdi.

Meclis kapatılarak sürecin yalnızca saraydan ve AKP teşkilatlarından yönetilemeyeceğini vurgulayan Ersoy;

“Bu süreç böyle yönetilemez, bu süreç emek örgütlerini dışlayarak, sadece kendi istedikleriyle görüşerek, bu ülkede halkın en çok güven duyduğu - hele ki bu AKP iktidarı tarafından yaratılan sağlık ortamında- Türk Tabipleri Birliği'ni sürecin dışında bırakarak yönetilemez. Bu süreç Meclisi kapatarak -sakın ha aklınızdan geçirmeyin- tek güvenilir yer, tek ilişki kurduğumuz yer kapatılarak saraydan ve AKP teşkilatlarından doğru yönetilemez” dedi.

Sağlık çalışanlarını gerçekten koruyamazsanız, halkı koruyamazsınız.

Sağlık alanında her şey tam diyen AKP milletvekillerine Türk Tabipler Birliği’nin 74 ilde 1820 sağlık çalışanı ile yaptığı anketi gösteren Ersoy, ankete katılan sağlık çalışanlarının yüzde 70’inin çalıştıkları sağlık kurumunda 1’den fazla COVİD 19 hastası bulunduğu cevabına dikkat çekti. Ersoy sözlerinin devamında;

“Bunların yüzde 70'i çalıştığı sağlık kurumunda 1'den fazla Covit-19 hastası bulunduğunu, yüzde 6'sı bir sağlık kurumunda teyitli Covit-19 hastasıyla yüz yüze teması bulunduğunu belirtmiş ve ankete yanıt verenlerin yüzde 78'i N95 maske, yüzde 74'ü siperlik ya da koruyucu gözlük, yüzde 71'i tek kullanımlık önlük-tulum, yüzde 60'ı tıbbi maske, yüzde 52'si önlük-forma ve yüzde 38'i de eldivene erişim konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirtiyor” dedi.

Emek örgütlerini dışlayarak süreci yönetemezsiniz!

Sağlık çalışanlarının bu süreçte korunmasının önemini vurguladığı konuşmasında Oya Ersoy DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından ortak yapılan basın açıklamasına da değinerek “Dışladığınız DİSK, KESK, TMMOB, TTB ortak bir açıklama yaptı ve size "Öncelikle bu salgınla mücadele toplumsal bir mücadele olarak örgütlenmelidir. Mesele siyasi ikbal ve ekonomik kâr ekseninde alındığı ölçüde bütün bir ülkenin bağışıklığı zarar görmektedir." Diyorlar”dedi.

Ersoy, koronavirüs pandemisine karşı mücadelede acil yapılması gerekenleri şöyle sıraladı;

“özellikle herkes için yaygın test, eşit, ulaşılabilir bir parasız sağlık bu dönemde özellikle çok, çok, çok önemlidir. Bunun acilen yerine getirilmesi lazım.

Emekçilerin korunması çok önemlidir, işten çıkarılmalar yasaklanmalıdır, tüm çalışanlara ücretli izin sağlanmalıdır.

Tüm işçilerin ve emeklilerin geçimleri güvence altına alınmalıdır.

Sağlık emekçilerinin ve temel hizmetlerde diğer tüm zorunlu çalışanların güvenli çalışma koşulları karşılanmalıdır, bunların her birine periyodik test yapılmalıdır. Ebeveyn izni sağlanmalıdır,

Sadece 65 yaşın üstündekileri -riskli gruplar için- eve kapatmak yetmez, istisnasız hepsine test yapılmalıdır.Ve eve kapatılan bu insanların temel gıda ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmalıdır. Yaygın sağlık ve psikolojik destek hizmeti verilmelidir.”

Oya Ersoy konuşmasını şeffaflık vurgusu yaprak sonlandırdı.

BASIN BÜLTENİ


“VİRÜSTEN KORUNURKEN ŞİDDETE AÇIK HALE GELİYORLAR”Önceki Haber

“VİRÜSTEN KORUNURKEN ŞİDDETE AÇIK HALE G...

Gürer: “Virüsle yoğunlaşan işsizlik ve yoksulluk için acil önlemler alınmalıdır”Sonraki Haber

Gürer: “Virüsle yoğunlaşan işsizlik ve...

Başka haber bulunmuyor!