Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Mersin Şubesi'nden suç duyurusu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Mersin Şubesi'nden suç duyurusu
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Mersin Şubesi bugün basın açıklaması yaparak suç duyurusu yaptılar. İşte o açıklama metni:

BASINA VE KAMUOYUNA 
Mersin Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile Mersin Narkotik Büro Amirliği tarafından yürütülen bir soruşturmada, soruşturma ile herhangi bir ilgileri olmayan ve tamamen kolluk biriminin adresleri karıştırmış olması sebebi ile 29/12/2021 tarihinde, saat 21:00 sıralarında akrabalarının ikametgah adresleri basılan İsmail YOLGIN ve Serhat YOLGIN, arama neticelendikten sonra arama yapılan eve  girmek istemeleri üzerine, aramayı yapan polis memurları tarafından ilk önce aramanın yapıldığı evin önünde, daha sonrasında bindirilmiş oldukları polis aracında ve son olarak da götürüldükleri  Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Ek Binasının Narkotik Büro katındaki kamerasız bir odada saatlerce sistematik bir şekilde fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz kalmışlardır. İsmail YOLGIN ve Serhat YOLGIN maruz kaldıkları işkence esnasında baygınlık geçirmeleri üzerine işkenceci polisler tarafından üzerilerine kova ile soğuk su boşaltılmak sureti ile ayıltılmış ve işkenceye devam edilmiştir. 
Gözaltı işleminden hemen sonra doktor raporları alınması gereken mağdurların 3 saat sonra doktor raporları alınmıştır. İşkenceci polis memurları mağdurların hastanede tedavilerinin yapılmasına engel olarak hastaneden çıkarmışlardır. 
Suçlarını ört bas etmek isteyen işkenceci polis memurları tarafından İsmail YOLGIN ve Serhat YOLGIN hakkında görevli memura mukavemet iddiası ile tutanak tutularak haklarında işlem başlatılmış ve adliyeye sevk edilmişlerdir. 
İsmail YOLGIN ve Serhat YOLGIN, üstleri ve başları paramparça edilmiş ve kan revan içinde bırakılmış halleri ile çıkarıldıkları adliyede maruz kaldıkları işkenceyi anlatmış olmalarına, işkenceci polislerden şikayetçi olmalarına ve söz konusu yaşanan olay mağdurlarının görüntüleri ile birlikte medyaya yansımış olmasına rağmen; bu güne kadar  Mersin Valiliği tarafından işkenceci polisler hakkında idari soruşturma başlatılmamıştır. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı mağdurların şikayetine rağmen soruşturma başlatmamıştır.  Bu güne kadar Mersin Valiliği ve Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştır. 
Her ne kadar yaşanan bu vahim olaya ilişkin Mersin Valiliği,  Mersin Emniyet Müdürlüğü ve Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı üç maymunu oynayarak olayın sönümlenmesini ve kamuoyuna daha fazla yansımadan  unutulmasını umut ediyorsa da, bizler hak savunucuları ve mağdurlar vekilleri olarak; işkencenin ve kötü muamelenin rutin bir kolluk uygulaması haline gelmesine ve işkenceci polislerin korunmasına müsaade etmeyeceğimizin, işkenceci polislerin yargılanması ve hak ettikleri cezaları almaları için tüm yasal yollara başvurduğumuzun ve  başvuruların takipçisi olduğumuzun duyarlı kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği  Mersin Şubesi


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MERSİN MEZİTLİ İLÇESİ SYDV’DE YOLSUZLUK RAPORU ORTAYA ÇIKTIÖnceki Haber

MERSİN MEZİTLİ İLÇESİ SYDV’DE YOLSUZLUK...

İletişim Başkanlığı'nın aleyhine açılan basın kartı davasında emsal kararSonraki Haber

İletişim Başkanlığı'nın aleyhine açılan...

Başka haber bulunmuyor!