Saraçoğlu’nda tarihi kapıyı kaldırıp çelik kapı taktılar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Saraçoğlu’nda tarihi kapıyı kaldırıp çelik kapı taktılar
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ankara’nın Başkent oluşunun 97.yılında Ulus Atatürk Anıtına çelenk koyulmasına izin verilmeyince Kent İzleme Merkezi ile Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesinde restorasyon adı altında yapılan inşai çalışmaları yerinde inceledi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi’nde restorasyon adı altında Saraçoğlu’nun özgün değerinin bozularak, değerlerinin yok edildiğini bildirdi. Yerinde yapılan incelemede, Saraçoğlu mahallesinin tarihi kapısının sökülerek çelik kapı takıldığı tespit edildi.

Saraçoğlu’nda restorasyon bilimine aykırı akla ziyan uygulama

Saraçoğlu’nda tarihi kapıyı kaldırıp çelik kapı taktılar

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ankara’nın Başkent oluşunun 97.yılında  Ulus Atatürk Anıtına çelenk koyulmasına izin verilmeyince  Kent İzleme Merkezi ile Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesinde restorasyon adı altında  yapılan inşai çalışmaları yerinde inceledi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi’nde restorasyon adı altında Saraçoğlu’nun  özgün değerinin bozularak, değerlerinin yok edildiğini bildirdi.  Yerinde yapılan incelemede, Saraçoğlu mahallesinin tarihi kapısının sökülerek çelik kapı takıldığı tespit edildi. 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen’in de olduğu izleme grubunun yaptığı tespit sırasında güvenlik güçleri, Güryapı yetkilileri pandemiyi bahane ederek yapılara girilmesini engellemeye çalıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Saraçoğlu Mahallesi’nde tescilli kültür varlığına yapılan müdahaleler perşembenin gelişini göstermektedir. Kentsel sit alanı olan ağaçları ve yapılarının tek tek tescilli olduğu kültür varlığına göstermektedir ki, Saraçoğlu Mahallesinin taşıdığı değerler yok ediliyor. Tarihi kapının çıkartılarak çelik kapı takılması, 2 binada girişlere beton dökülerek yükseltilmesi, içeride, zemin döşemelerin değişmesi, özgün malzemenin bozulması gibi bu sürece müdahale edenlerin suç işledikleri aşikardır. Tüm yetkililer, bu süreçte payı olan teknik elemanlar, çevre şehircilik ve Kültür bakanlığı yetkilileri, Emlak GYO yetkilileri, Güryapı Restorasyon yetkilileri, koruma kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz ve kamu görevlileri hakkında görevi kötüye kullanmaktan haklarında dava açıyoruz .” dedi.

Saraçoğlu Mahallesinde kültür katliamı durdurulmalıdır

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Saraçoğlu Mahallesi’ndeki bakı terasının duvarı çalışmalar nedeniyle çatlamış. Bunun adı tarihe, değerlere saygısızlıktır. Gözlerimizin önünde Cumhuriyet’in simge yapılarından, kent merkezindeki nefes alanımız olan Saraçoğlu Mahallesi hukuksuzca tahrip ediliyor. Bir çivi dahi çakılamayacak olan alanda  kepçelerle inşai çalışmalar, çelik kapılar, özgün malzemenin yok edilmesi, uygulamanın restorasyon bilimine ve 2863 sayılı koruma kanuna aykırı yapıldığının kanıtıdır. Bu sürece sessiz kalan herkes , üniversiteler, bilimin yol göstericiliğine sessiz kalmaktadır.  Ankara’nın başkent olduğu bu günde, tekrar yetkilileri  Saraçoğlu Mahallesinin kamusal kullanımlı restorasyon sürecinin, restorasyon bilimine uygun şekilde yapılması için Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak hocalarımızla birlikte  yol göstermeye hazırız. Ayrıca yerel yönetimlerin bu bilime aykırı uygulamalar karşısında  suskunluğunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Saraçoğlu Mahallesinde kültür katliamı durdurulmalıdır.”

 TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GÜNÜN ÇEVRE DERSİÖnceki Haber

GÜNÜN ÇEVRE DERSİ

ÖZTUNÇ: İLK BAKIŞTA GÜZEL AMA İŞİN ASLI PEK DE ÖYLE DEĞİLSonraki Haber

ÖZTUNÇ: İLK BAKIŞTA GÜZEL AMA İŞİN ASLI...

Başka haber bulunmuyor!