Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi’nden Önemli Çağrı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi’nden Önemli Çağrı
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi’nden Önemli Çağrı“TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ ELLERİNDEKİ SOLUNUM VE YOĞUN BAKIM CİHAZLARINI COVİD-19 TEDAVİSİNE SUNMAYA HAZIRDIR”

TVHB MERKEZ KONSEYİ BAŞKANI ALİ EROĞLU İMZASI İLE

KENDİ RESMİ VEB SİTELERİNDE YER ALAN DUYURUYU AYNEN YAYINLIYORUZ:

“TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ ELLERİNDEKİ SOLUNUM VE YOĞUN BAKIM CİHAZLARINI COVİD-19 TEDAVİSİNE SUNMAYA HAZIRDIR”

“Bilindiği üzere ülkemiz olağanüstü bir dönemden geçmektedir. Covid-2019 salgını tüm Dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de ciddi oranda etkilemiş ve korkarız ki daha da derin bir şekilde etkileyecektir. Küreselleşen Dünya, insanlarımızın yaban hayatına vahşice müdahaleleri, yaban hayatı ticareti vb. sebeplerle COVID-19 salgını bitse bile insanoğlu bu ve buna benzer zoonoz hastalıklarla karşı karşıya kalmaya devam edecektir.

TVHB Merkez Konseyi ve Oda Başkanlıklarımız, salgının ülkemize girdiği ilk günden itibaren ilgili resmi kurumlara ve Türk Kamuoyuna; veteriner hekimlerin teşhis, tedavi, aşı ve serum üretimi konularında ciddi katkıları olabileceği hususunu güçlü bir şekilde ifade etmişlerdir.
COVID-19 salgını kapsamında can kayıplarını en aza indirmek ve hastalığın hızla kontrolünü sağlayarak insanımızın refah ve özgürlüğünü bir an evvel tesis etmek için, konunun tüm paydaşları ile daha hızlı, daha etkin ve daha fazla iş birliği içinde olunmalıdır. Bu süreçte Türk Veteriner Hekimleri, Sığır Vebası, Kuş Gribi vb. salgınlarda olduğu gibi bu salgın konusunda da üstüne düşen görevi layıkıyla yerine getirmeye ve bunun için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırdır.

Bu bağlamda, hiç arzu etmemekle birlikte Covid-19 salgınının kontrol edilemez halde artması halinde, insanlarımıza hizmet veren hastanelerimizin, özellikle ventilasyon (Solunum) cihazı ve yoğun bakım ekipmanlarının yetersizliği ve bazı ülkelerde olduğu üzere Veteriner Hekimlerimizde var olan cihazlardan yararlanma ihtiyacı ortaya çıkabilecektir.

Bu olumsuz duruma hazırlık amacıyla, Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak korona virüs ile mücadele kapsamında oda başkanlıklarımızdan acil koduyla serbest veteriner hekim klinik, poliklinik ve hayvan hastanelerindeki ‘ ventilasyon (Solunum) cihazı ve yoğun bakım ünitesi ekipmanlarının’ tam listesi istenmiştir. İhtiyaç duyulması halinde ki umarız ihtiyaç duyulmaz, Türk Veteriner Hekimleri söz konusu ekipmanları ve bilgi birikimini insanlarımızın hizmetine sunmaya hazırdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

ALİ EROĞLU
TVHB MERKEZ KONSEYİ BAŞKANI

KAYNAK LİNK: https://tvhb.org.tr/2020/03/30/turk-veteriner-hekimleri-birligi-merkez-konseyinden-onemli-cagri/

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Adalet Bakanı: Cezaevlerindeki personel evlerine gönderilmeyecekÖnceki Haber

Adalet Bakanı: Cezaevlerindeki personel...

MERSİN KENT KONSEYİDE TEPKİ VERDİSonraki Haber

MERSİN KENT KONSEYİDE TEPKİ VERDİ

Başka haber bulunmuyor!