ULAŞTIRMA VE ALT YAPI BAKANI HALKI VE DEVLETİ KANDIRIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ULAŞTIRMA VE ALT YAPI BAKANI HALKI VE DEVLETİ KANDIRIYOR
Ulaştirma ve Alt Yapı Bakanının, İkizdere’deki taş ocaklarını ihalesiz olarak Cengiz İnşaat verilmesine dair iddialara halen yanıt vermemesini yorumlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali ÖZTUNÇ “Bakan Karaismailoğlu, sessiz kalarak bu iddiaları savuşturmaya çalışıyor. Aklınca, hem halkı hem de devleti kandırmaya çalışıyor ama herşey ayan beyan, belgeleriyle birlikte ortada” dedi.

Bakan Projelerin Süresinden Dahi Habersiz

Ulaştirma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun TRT’de katıldığı programdaki konuşmaları üzerine açıklamada bulunan ÖZTUNÇ, “Kurmaca bir programla İkizdereyle ilgili algı oluşturmaya çalışıyor. Onu da beceremiyor, yanlış bilgiler veriyor. İkizderedeki taş ocaklarında, işletmesi süresini 2 yıl diyor, açsın proje tanıtım dosyalarına baksın. Cevizlik taş ocağı için öngörülen süre yaklaşık 3 yıl. Kapasite artış talebi reddedilmeseydi, bu süre 4,5 yıl olacaktı. Cengiz adına başvuru yaptığı Gürdere taş ocağının işletme süre ise, 5 yıl” yorumunu yaptı.

Tüm Süreç Yalan Bilgiler Üzerinden Temellenmiş

ÖZTUNÇ, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, İkizdere’de taş ocağı işletmesi, hukuken mümkün değildir. Çünkü, İyidere Lojistik planlarının ÇED raporunda açıkça, yeni bir taş ocağı işletmesi kurmayacaklarını, mevcuttaki ocaklardan taş alacaklarını yazmışlardır. Şimdi de en uygun taşlar burada vardı diyorlar. Bu uygunluğu, İyidere’nin ÇED raporu sunulmadan önce tespit etmeleri gerekirdi. Devletin bir kurumu, başka kurumunu açıkça aldatıyor. Bu bir suçtur. Resmi evrak sahteciliği yapıyorlar. Bu sayede, İyidere Lojistik limanının toplamda ne kadar çevresel zarara yol açacığını Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gizliyorlar” yorumunda bulundu.

Birden Fazla ÇED Süreci İşletilemez, Tüm Süreç İptal Edilmelidir

İyidere Lojistik limanı ile İkizdere’deki taş ocağı projelerinin tek ve entegre proje olduğu söyleyen Öztunç, “Yönetmelik bu durumda tek ÇED başvurusunu zorunlu tutmuş. Ama, Bakanlık ve Cengiz İnşaat ortaklığı, liman projesi ile taş ocağı projeleri için, birbirinden ayrı projelermiş gibi ayrı ayrı başvurular yapmış. Hiç bir başvuru dosyasında, diğer projelerle ilgili bilgi yok. Her üç başvuru iptal edilmeli, tek ÇED süreci işletilmeli. Nasıl ki, dün akşam Bakan Karaismailoğlu, İkizdere’yi sorduklarında, İyidere’deki limanı övüyorsa; ÇED raporunda da her üç projeyi aynı anda anlatması gerekirdi” yorumunu yaptı

Bakan Açıkça Cengiz Adına Hareket Etti

Bakanlığının, Cengiz İnşaat adına başvuru yaptığı iddialarına karşı, Cengiz İnşaat ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından hiç bir yanıt verilememesini yorumlayan ÖZTUNÇ, “Sessiz kalarak iddiaları savuşturmaya çalışıyorlar ama bu halk bunu yutmaz. Bakan, açık bir şekilde Cengiz İnşaat adına proje başvurular yapıyor, devletin kurumlarını aldatıyor. Her şey belgesiyle orta da. Bakan, yeni ağaç dikme sözünü, keseceği ağaçlar yerine değil de, verdiği her on yalan bilgi üzerinden verse, kuraklık riskimiz ortadan kalkar” yorumunda bulundu.

Cengiz İnşaata, Kendi Ceolarının Bile Bu Kadar Hizmeti Olmamıştır

Bakan Karaismailoğlu’nun Cengiz İnşaat için işlemediği suç kalmamış diyen ÖZTUNÇ, “Cengiz İnşaata kendi ceolarının dahi bu kadar hizmeti olmamıştır. Kimse kimse adına bu derece mevkisini de tehlikeye atacak derecede suç işlemez. Burada Bakan’a sormak istiyoruz, Sayın Bakan, sen Cengiz İnsaatın ceosu musun yoksa  devletin bakanı mı ?” tepkisini gösterdi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gürer: “Yem fiyatı kontrol altına alınmalı”Önceki Haber

Gürer: “Yem fiyatı kontrol altına alınma...

Vali Su Semt Pazarında Denetimde BulunduSonraki Haber

Vali Su Semt Pazarında Denetimde Bulundu

Başka haber bulunmuyor!