haberanaliz
Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı

Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı

Mail: mustafa.kaymakci68@gmail.com

EKMEK MESELESİ, MEMLEKET MESELESİDİR

EKMEK MESELESİ,MEMLEKET MESELESİDİR

Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı

mustafa.kaymakci68@gmail.com

Yazının başlığını Yerel Seçimlerin Arifesi’nde olmamız nedeniyle biraz daha uzatmak istiyorum: “Ekmek Meselesi,Memleket Meselesidir Ve De Belediyelerin Meselesidir”.

Adayların “Ekmek Meselesi”ni gündemlerine alması kaçınılmaz bir zorunluluk olarak ortada.

Neden “Ekmek Meselesi,Memleket Meselesidir Ve De Belediyelerin Meselesidir”?

  • Dünya nüfusunun yüzde 1,05’sini oluşturan Türk halkı, ekmeğin yüzde 5,45’sini tüketiyor. Bu durum,Anadolu insanının temel gıda maddesinin ekmek olduğunu bir kez daha gösteriyor.
  • Türkiye’de insanlar, günlük enerjilerinin ortalama yüzde 44’ünü sadece ekmekten, yüzde 58’ini ise ekmek ve diğer tahıl ve tahıllı ürünlerinden sağlıyor.
  • Kişi başına günlük ekmek tüketimi 350-400 gram. Yoksul kesimde bu rakam 800 grama kadar yükseliyor.

Dünyanın En Sağlıksız Ekmeği Türkiye’de Mi Üretiliyor?

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre; dünyanın en sağlıksız ekmeği Türkiye’de imiş .Bir araştırmaya göre atalık tohumlardan üretilmiş doğru ekmeği nüfusun ancak yüzde 1’i tüketiyormuş.

“Dünyanın En Sağlıksız Ekmeği Türkiye’de Üretiliyor” tezi  konusunda “Dünya Sağlık Örgütü”ne ek olarak memleketimizde de hazırlanmış bir  raporu ve bir web sayfasını tanık olarak görüşlerinize sunmak isterim.

Türkiye Ziraatçılar Derneği’nin hazırladığı “Ekmek Raporu-2010 “çalışmasına göre; “Genetik değişikliğin birinci fazı olan hibritleştirmek ile besin değeri düşürülen tohumlardan un elde edilmesi /Tahılın yetiştirilmesinde tarım kimyasallarının kullanımı  /Un yapımındaki hileler ve kimyasal katkı maddeleri eklenmesi  /Besinin

Yorum Yazın