Mustafa TURAN

Mustafa TURAN

Mail: mustafaturan3000@hotmail.com

EKONOMİDE PARADİGMA DEĞİŞTİ'Mİ?

Berat Albayrak'ın 10.07.2018 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı olması, ardından Merkez Bankası eski başkanı Murat Çetinkaya'nın göreve başlamasıyla birlikte, Ak Partinin iktidara gelmesinden o güne kadar uygulamış olduğu ekonomi politikasında önemli değişiklikler oldu.

Birinci dönem, temel piyasa kuralları ve piyasa ile uyumlu, piyasa ile mücadele halinde olmayan bir dönemdi.

Yani piyasa  ve kuralları ile uyumlu hareket edilen bir dönem; piyasa canlılığı, büyüme, enflasyon, kur ve faiz oranının optimize edildiği ve herhangi birisine öncelik verilmeyen bir dönem.  

Yeni dönemde ise  bu politika piyasa canlılığı ve büyüme için enflasyon ve döviz kurunun göz ardı edildiği, bunun için de faizin düşük tutulduğu dönem oldu.

Yeni dönemde pandemi şartlarından dolayı ülkenin resesyona girmemesi ve olabilecek sosyal problemlerin önüne geçmek için çeşitli sosyal tedbirler alındı ve gerekli destekler sağlandı.  

Bunun için tabiri caizse kesenin ağzı açıldı.

Faiz oranları Türkiye'nin hiç görmediği minimum düzeye indirildi.

Bunun sonucu olarak, bütün dünyada ve Türkiye'de kriz yokmuş gibi insanlar konut ve araba almak için sıraya girdi.

Kriz ortamında konut ve araba fiyatları - bırakın düşmesini - hiç olmaması gerektiği kadar arttı.

Bunun sebebi faiz oranlarının olmaması gereken yere kadar indirilmesiydi. 

Bu uygulamalar, başta döviz kurunu ve enflasyonu yukarı fırlattı.

Sayın Cumhurbaşkanı kötü gidişatı fark etti ve alınması gereken tedbirleri aldı.

Bununla kalınmadı, bu tarihten sonraki söylemlere bakıldığında ekonomik paradigmanın değiştiği net olarak görüldü.  

Sayın Cumhurbaşkanı'nın, "Özellikle piyasalarla uyumlu kararlar alacağız. Merkez Bankasına her türlü desteği vereceğiz, alınması gereken her türlü kararı alacağız." 

Ekonominin patronluğuna getirilen sayın Lütfi Elvan' ın, "Öncelik enflasyonla mücadele olacaktır. Piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacağız. Türkiye kurallara dayalı, işleyen bir piyasa ekonomisine sahiptir. Önemli olan piyasa kurallarının etkili bir biçimde işletilmesidir. Mali disiplini koruyarak gerçekçi bir risk yönetimi ile kamu finansman kalitesini arttıracağız."  

gibi ifadeleri piyasa tarafından olumlu karşılandı.

Bu doğru hamleye, piyasanın da destek verdiğini düşen kur seviyesi ve CDS oranlarıyla görüyoruz.

Bu söylemler bize ekonomik paradigmanın değişeceğini söylüyor.

Ancak bunların sadece söylemde kalmaması eyleme de geçmesi gerekir.

Bunun ilk göstergesini Merkez Bankasının bu hafta perşembe günü alacağı faiz kararıyla göreceğiz.

Hükümet gerçekten yaraya neşter mi atacak yoksa sadece yaraya pansuman mı yapacak? 

Geçen haftanın ekonomi piyasası değerlendirmesinden sonra önümüzdeki hafta piyasa parametrelerine geçecek olursak;  

Borsa İstanbul, Merkez Bankası başkanının değiştirilmesi ve Sayın Berat Albayrak'ın istifası ve sonrası verilen mesajlara olumlu karşılık verdi ve yaklaşık 100 puan yükseldi.

Bu yükseliş eğiliminin perşembeye kadar devam edeceğini öngörüyoruz. Perşembe günü açıklanacak faiz kararını önemsemekle birlikte Borsa İstanbul'un  bir düzeltme trendine gireceğini ve 1400 seviyesini geçemeyeceğini söylüyor bize indikatörler. 1400 seviyesini geçmesi ve orda kalması sürpriz olur.

Aynı şeyler Amerikan DJ ve Alman Dax endeksleri için de geçerli. Bu seviyelerden yukarısı kısa vade için görülmüyor.

Dolar, Merkez Bankası başkanının değiştirilmesi, Sayın Berat Albayrak'ın istifası ile birlikte adeta köpüğü alındı ve düştü.

Merkez bankası toplantısına kadar bu seviyelerde gider. Perşembe günü alınacak faiz kararı doların seviyesini belirleyecektir. Sonraki zamanlarda ekonomi politikaları gidişatı belirleyecektir.

Altına gelince; altın aşı haberi ile aşağı gitmekle birlikte  düzeltmenin bittiği 1872 seviyesi aşağı kırılmadığı sürece yön yukarı devam eder.

Özellikle aşı haberi ile birlikte ralli yapan petrol daha sonra aşağı döndü. Petrolde 43 $ seviyesi yukarı geçilmediği sürece yön aşağı devam eder.

Herkes için hayırlı ve bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Not:  Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir. Sadece kişisel tecrübe ve görüşlerimi kamuoyu ile paylaşma amaçlıdır.