Mustafa GÖKTAŞ

Mustafa GÖKTAŞ

Mail: mustafagoktas006@gmail.com

Hırt bakışlı, Sarkık bıyıklı, Çökük avurtlu…

Mersin tuhaf kenttir. Kimin eli kimin cebinde, kim kiminle beraber, fikri var mı, zikri var mı, bir duruşu var mı bilemezsiniz. Herkesin suratında çeşit çeşit maske insanız diye gezinir dururlar.

Uzun süredir gerek sosyal sayfamda 4 bini geçkin kayıtla arkadaş kadrosundan gerekse gerçek yaşamdaki hayatıma girenlerden epeyi bir ayıklama yaptım. DOST diyorsunuz, POSTA meraklı çıkıyor… Bizim dosta, dostluklara önem verdiğimizi posta ihtiyacımız olmadığını herkesler bilir. Ben bu meslekte 39 yılı doldurmuş bu meslekten emekli bir insanım...Çok şükür halimize…

Ama bu mesleğin içinde bulunduğu çok ciddi sorunlar var. Geçim derdinde olan gençlerimiz var. Ayakta zor duruyorlar. Yaşamaya çalışıyorlar.

Milletimizde OKUMA alışkanlığı yok. Gazete alıp okuyan yok. Bayilere gelen Gazetelerin çoğu geri iade oluyor. Çok ciddi gazeteler bile satış yapamıyor. Eleman çıkarıyor. İlan yok, reklam veren yok, BASIN sektörü berbat halde.

Yağcı, yalaka, TAZI takımı isen ara sıra can suyu veriyorlar.

Halk adına, millet adına gerçek manada gazetecilik yapacağım dersen, sahipsiz kalıyorsun, açlığa, yokluğa, itiliyorsun, seni yok etmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Ama BASIN ile ilgili alakalı günlerde, siyasette bulunanlar, makam ve mevki sahibi olanlar, gücü elinde tutanlar, memleketi yönetenler, UYDURUK mesajlar yayınlayıp kutluyorlar. İkiyüzlü, riyakâr, ahlaksız, TOPLUMSAL YAMACILAR…

Tabi ki bizim mesleğin sahipsizliği, bir türlü kurumsallaşamaması, yürürlükteki yasal düzenlemeler de uyduruk olunca, meslek erezyona uğruyor.

Bir Avukatın okul bittikten sonra stajı var, mali müşavirlik yapacak olanın öyle, mimarın, mühendisin öyle, Gazetecilikte öyle değil. Mesleki yeterlik ve bir ölçü yok. Mesleğin kamusal alanda bir mesleki odası yok. Uyduruk dernek ve cemiyetler ile ayakta duruyor, doğru dürüst bir örgütlenme, hak ve hukuk savaşı, disiplinize etme yok.

Önüne gelenin, eline fotoğraf makinesi kamera alanın kalem alanın mesleği oluyor. Bundan kurtulmak lazım… Bunun için ciddi çalışmalar yapmak, yasal düzenlemelerde bulunmak lazım. Bunun için uğraş veren meslek örgütleri yok.

Piyasada Hırt bakışlı, Sarkık bıyıklı, Çökük avurtlu birçok tip, ben GAZETECİYİM diyor. Mesleğe yazık oluyor.

Sonra şehri idare edenler, bir bakıyorsunuz kendini eleştiren, yaptığı yanlışı dile getiren olunca SITALMIŞ BASIN, KALEMİNİ SATANLAR gibi cümleler kurup veryansın ediyor. Ama diyemiyor ki, şu, şunu yaptı, bu bunu yaptı, saldım çayıra Mevla kayıra mantığı ile söylemde bulunuyorlar.

Hâlbuki bu mesleğin bu duruma gelmesinde onlarında çok emeği, suçu var.

Mersin BASINI özellikle yerelde sonrasında genelde çok büyük sıkıntı içindeler. Ekonomik ve sosyal yönden… Çalışanların çoğu açlık sınırı içinde geçiniyorlar. Evleri yok, arabaları yok, üstüne başına giyecek alacakken kırk kez düşünür durumda.

Bu durumdan haz alan yerel yöneticiler var. İşlerine geliyor. Eleştirmesin, aç kalsın, fikrini zikrini yesin, bana muhtaç olsun, öyle olsun ki, ben HIRSIZLIK YAPAYIM, ÇALAYIM ÇIRPAYIM, YOLSUZLUK YAPAYIM, İHALELERDEN VURGUN VURAYIM, EŞİMİ DOSTUMU KALKINDIRAYIM, MALIMA MAL KATAYIM, USULSÜZLÜK YAPAYIM, HAKSIZLIK YAPAYIM, HER DAİM BAŞTA KALAYIM fikrinde olduklarından basın güçsüz kalsın güncel yaşamda KUVVET olmaktan çıksın istiyorlar.

Ancak bir gün yaptığı tüm haksızlıklardan ve pisliklerden dolayı başı belaya gittiğinde de, NEREDE BU ÖZGÜR BASIN, NİYE HAK HUKUK ADALET SAVAŞI VEREN YOK, NEDEN SUSMUŞLAR, NİÇİN SESLERİ ÇIKMIYOR, NİYE BİZİM HAKKIMIZI KORUYAN YOK demek arsız ve namussuzluğundan da geri kalmıyorlar.

Unutuyorlar, aç kalan insan önce fikrini sonra zikrini yer.

Siz ikiyüzlü, ahlaksız, ilkesiz, seviyesiz aşağılık düşüncelerden kendinizi sıyırıp, HAK VE HUKUK ADALET İÇİN çalışıp, gerçekte bu değerlere sahip çıkmış olsanız, toplumda her şey düzelecek.

Ama bunu yapmak yerine günü kurtarma derdine düştüğünüzden işte bu hallere geliniyor.

Ben buradan MERSİN’de görev yapan bu mesleği şerefi ile yapmaya çalışan tüm gençlere sesleniyorum.

Gelin ciddi manada örgütlenelim. Gençler sizden birini bu işin başına getirelim.

Bizlerinde yaş ve mesleki tecrübelerinden istifade edin. Meslek kötüye gidiyor. Hızla yenileşmeyi, düzelmeyi sağlayalım.

Yasalardaki boşlukları, mesleğin kariyerini ve geleceğini düzeltecek işlemler için çalışalım.

Bunun için KARŞILIKSIZ OLARAK maddi ve manevi her desteğe hazırım.

Ayrılıkta AZAP birlikte RAHMET vardır.

Gelin gençler el ele tutuşalım. Siyasi görüşlerinizi bir kenarı bırakın. Adil, hak, hukuk gözeten, ilkeli, seviyeli, mesleğin onurunu koruyan düzenlemelerin hayata geçmesi için mücadele edelim.

Meslektaşlarımızın acil ve mutlu günlerinde yanında olacak olan, zor günlerinde maddi destek olacak olan yapıları oluşturalım. Kaliteyi ön plana çıkaralım.

Umut sizde GENÇLER!!!

Önümüzde bir yargı reformu paketi var. BARO başkanı meslekleri ile ilgili ciddi yaptırımları o pakete soktu. Bizim meslek ile ilgili çok ciddi ağır yüklemler geliyor. İyileştirme yok. Gelin elimizi çabuk tutup o paketin içine bizim meslek ile ilgili mesleki sorularımızın çözümünü de koyalım.

Sistem ile kavga ile değil, barışçıl, uzlaşı içinde, akılcı, kalıcı çözümlerin o paketin içine girmesini sağlayalım.

MUSTAFA GÖKTAŞ

SÜREKLİ BASIN KARTI SAHİBİ

0.532.282 29 91

Yorum Yazın