Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

ÖZELLİKLE ALAKARGA, ARDIÇ, SÜLÜN ve KEKLİK KUŞLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM !!!

Türkiye’deki 400 civarında kuş türünden 356’sı görülebilen, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde 6 Aralık 2018’dekar maskeli 3 avcının 57 yeşilbaş ördeği yakın mesafeden silahla vurarak öldürmesinin ardından, güvenlik önlemleri artırıldı.

Değerli Arkadaşlar,

Son günlerde yaşadığımız orman yangınları yüzünden yüzbinlerce ağacımızı kaybettik. Gereken önlemleri almakta geciktikçe ağaç kayıplarımız daha da arttı. Yangın söndürmelerde askeri gücümüzü de ne yazık ki kullanamadık.

Bu kayıplarımızı gidermek için en kısa zamanda ağaç ve fidan dikilmesi kampanyaları başlatalım. Örneğin; önceki yıl NİĞDE Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEMA Vakfı işbirliği ile “Meşe Palamudu Toplama” etkinliği düzenlendi. Meşe Palamudu toplamaları ve ekmeleri için öğrencilerimizi örgütleyen Niğde Milli Eğitimi Müdürlüğünü ve Tema yöneticilerini gönülden kutlarım.

Ancak güzel ülkemizde, Merkezi Av Komisyonu Başkanlığının kararı ile bu aydan itibaren avcılık dönemi yine başlıyor. Sizlere yıllardır göndermiş olduğum Meşe palamutu ve Ardıç kuşlarımızı da tüm avcılarımıza yeniden anımsatmak istedim. Çünkü onlarda hayatları boyunca Meşe ve Ardıç ağacı dikiyorlar. Yani güzel ülkemizin her yerinde fidan dikilmesi için hayatlarını harcıyorlar. Lütfen tüm avcılarımızı ve av kulüplerini, hep birlikte Alakarga ve Ardıç kuşlarının avlanmaması için uyaralım.

Ayrıca sizlere 20.03.2013 tarihinde göndermiş olduğum yazımda belirttiğim gibi Keneler aracığılı ile yayılan ve toplum sağlığını tehdit eden Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığından kaynaklanan ölümlerin önüne geçilmesi için çeşitli önlemler alınıyormuş. Örneğin, Hatay’ın Amanos dağlarında kene yiyen bir çekirge türü tespit edilmiş. Yetişkin bir çekirge, günde yaklaşık 20 kene yiyormuş.Ayrıca çiftliklerde üretilip doğaya salınan sülünlerin de herbiri günde yaklaşık 300 kene yiyormuş. Yine Çevre Bakanlığı yılda 1 milyon süne ve kene yiyen 1 keklikten 10 bin tanesini doğaya salmış. Lütfen avcılarımızı uyaralım ve bu dönemde gerek sülün ve gerekse de keklik avında daha dikkatli olmalarını isteyelim.
Umarım bu uyarım ve önerilerime, sizlerde güzel ülkemizin mutlu geleceği için katkıda bulunursunuz.

Sevgi ve saygılarımla.

Prof.Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

Yorum Yazın