31.310 DEKAR ARAZİ SULANACAK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
31.310 DEKAR ARAZİ SULANACAK
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce hazırlanmış olan "DEĞİRMENÇAY BARAJI İLE MERSİN’DE 31.310 DEKAR ARAZİ SULANACAK" açıklaması

MUSTAFA GÖKTAŞ

DEĞİRMENÇAY BARAJI İLE MERSİN’DE 31.310 DEKAR ARAZİ SULANACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak veyerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Mersin Değirmençay Baraj İnşaatı Çalışmaları Devam Ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Mersin iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Mersin ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Mersin’in 30 km kuzeybatısında, Mezitli Erçel Projesi kapsamında Erçel Deresi üzerinde sulama ve içmesuyu amacı ile inşa edilen Değirmençay Barajı’nda %18 fiziki gerçekleşme sağlanmış olup baraj ve sulama inşaatının tamamlanmasıyla birlikte toplamda 31.310 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır.

Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilen Değirmençay Barajı’nda 677 m uzunluğundaki derivasyon tüneli tamamlanmış olup diğer kısımlardaki çalışmalar devam etmektedir.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 110,5 metre yüksekliğe sahip Değirmençay Barajı 37,5 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahiptir.Değirmençay Barajı’nın su tutması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Bununla birlikte bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 35 milyon 031 bin TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
EMO'dan covid-19 basın açıklamasıÖnceki Haber

EMO'dan covid-19 basın açıklaması

MUSTAFA GÖKTAŞ HALKA ÜCRETSİZ OLARAK MASKE VE KOLONYA DAĞITTISonraki Haber

MUSTAFA GÖKTAŞ HALKA ÜCRETSİZ OLARAK MAS...

Başka haber bulunmuyor!