600 DEKAR ARAZİYİ SUYLA BULUŞTURACAĞIZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
600 DEKAR ARAZİYİ SUYLA BULUŞTURACAĞIZ
MERSİN ANAMUR ALAKÖPRÜ SULAMASI İLE 83 BİN 600 DEKAR ARAZİYİ SUYLA BULUŞTURACAĞIZ

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Mersin iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Mersin ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldızyaptığı yazılı açıklamada; “Mersin Anamur Alaköprü Sulama inşaatında çalışmalar devam etmektedir. Örtüaltı(sera) yetiştiriciliğinde Ülkemizin en önemli coğrafyaları arasında yer alan ve özellikle muz üretimi ile bir marka haline dönüşen Anamur ilçemizde65 bin 900 dekar zirai alan cazibeli, 17 bin 700 dekar zirai alan ise pompajlı olmak üzere toplamda 83 bin 600 dekar zirai arazi sulanacaktır.

Proje ile Anamur sulaması ve Bozyazı sulaması ana kanallarının üst kotlarında bulunan tarıma uygun alanların sulanması ve mevcut Anamur sulamasının rehabilitasyonu amaçlanmıştır.

Mersin Anamur Alaköprü Barajı rezervuarından alınacak suyla 12 ay sulama yapılan Anamur Ovasındaki tarımsal ekonomiye büyük katkı sağlayacak olanProjenin tamamlanması ile birlikte pompajlı sulama yapılacak olan 17 bin 700 dekar zirai arazide dekar başına yıllık 27 bin 500TL, cazibeli sulama yapılacak olan 65 bin 900 dekar zirai arazide ise dekar başına yıllık 29 bin 700 TL gelir artışı sağlanmış olacaktır. Böylece toplamda ülke ekonomisine yıllık 1 583 901 000 TLkatkı ve 8.360 kişiye de istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir. Çalışmalar kapsamında Sol Ana Boru hattında 1800 mm çaplı CTP boruların montajına 20 Mart 2021 tarihinde başlanılmıştır.” ifadelerine yer verdi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BAŞKAN YALÇINKAYA ESNAFA KULAK VERDİÖnceki Haber

BAŞKAN YALÇINKAYA ESNAFA KULAK VERDİ

Konya Büyükşehir’den 2. Büyük Sosyal Destek PaketiSonraki Haber

Konya Büyükşehir’den 2. Büyük Sosyal Des...

Başka haber bulunmuyor!