840 bin esnafı ilgilendiriyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
840 bin esnafı ilgilendiriyor
Küçük esnaf için getirilen vergi istisnasının detayları belli oldu. Buna göre, kira tutarı 2022 takvim yılı içerisinde büyükşehir belediye sınırları içinde kalan yerler için 16 bin lira, diğer yerler için 10 bin lirayı aşmayan küçük esnaf, gelir vergisi istisnası kapsamında olacak. İstisna kapsamındaki esnaf beyanname vermeyecek.

16 BİN LİRA SINIRI

Resmi Gazete’de dün yayımlanan tebliğe göre, kendi işinde çalışan ve 2022 yılı için büyükşehirlerde 16 bin lira, diğer yerlerde 10 bin lira Kira limitini aşmayan ve yine 2022 yılı alış tutarları 200 bin lirayı, satış tutarları 320 bin lirayı aşmayan mükellefler basit usulden yararlanıyor. Basit usulde kazanç istisnasından yararlanacak olan mükellefler, istisna kapsamındaki bu kazançlar için yıllık beyanname vermeyecek ve kira geliri gibi beyana tabi başkaca gelirleri nedeniyle beyanname vermeleri halinde de bu kazançlarını beyannameye dahil etmeyecekler. İnternet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satış yapanlar da basit usulden faydalanabilecek. Basit usule tabi mükelleflerin, aynı faaliyetlerini internet ve benzeri elektronik ortamlarda da sürdürmesi basit usulün şartlarını ihlal sayılmayacak.

YOUTUBER’LARY ARARLANABİLİR Mİ?

Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre düzenleme, son yıllarda çok popüler olan ve sayıları hızla artan video içerik üreticilerine de yarayacak. Sosyal içerik üreticiliği ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliği faaliyetlerinde bulunan ve bu faaliyetlerinden elde ettiği gelirleri dolayısıyla kazanç istisnasından faydalanan mükelleflerin, bu faaliyetlerde bulunması, basit usul kapsamında yürüttükleri faaliyetlerinin basit usule tabi olmasına engel olmayacak.​

ÖRNEKLERLE YENİ VERGİ DÜZENLEMESİ:

-Kuaförlük faaliyetinde bulunan, basit usule tabi olan Ayşe hanım, 2021 yılında 35 bin lira kazanç elde etmiş olsun. Ayşe hanımın beyana konu başkaca bir geliri de bulunmadığından yıllık gelir vergisi vermesine gerek kalmayacak.
-Taksi işletmeciliği faaliyeti dolayısıyla basit usule tabi olan Mehmet bey, 2021 yılında 45 bin lira kazanç elde etmiş olsun. Mehmet bey aynı yıl sahibi olduğu konutundan 25 bin lira kira geliri elde etsin. Bu durumda, 2021 yılında taksicilik faaliyetinden elde ettiği kazancı gelir vergisinden istisna olduğundan Mehmet bey, kira geliri için vereceği yıllık gelir vergisi beyannamesine basit usulde tespit edilen ticari kazancını dahil etmeyecek.

-Taksi işletmeciliği faaliyetinde bulunan Ahmet bey, takvim yılı içerisinde ikinci bir ticari taksi alarak iki araçla faaliyette bulunmaya başlasın. Ahmet bey, iki taksi ile faaliyette bulunması dolayısıyla “kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak” şartını ihlal etmiş olacağından, takip eden takvim yılı başından itibaren basit usulden yararlanamayacak ve kazancı gerçek usulde tespit edilecek.

Odatv.com


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
17 yılda halkın cebinden TRT’ye giden para dudak uçuklattıÖnceki Haber

17 yılda halkın cebinden TRT’ye giden pa...

Aysel Tuğluk'a mektupları koğuş arkadaşları okuyorSonraki Haber

Aysel Tuğluk'a mektupları koğuş arkadaşl...

Başka haber bulunmuyor!