CHP’Lİ ANTMEN, ÖSO MİLİTANLARINA TÜRK VATANDAŞLIĞI MI VERİLECEK?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’Lİ ANTMEN, ÖSO MİLİTANLARINA TÜRK VATANDAŞLIĞI MI VERİLECEK?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya’da muharip güç olarak “farklı ekiplerin” bulunacağını söylemesi sonrası bu farklı ekiplerin ÖSO Militanları olduğu ve savaşanlara da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verileceği iddiaları ortaya atıldı. CHP Konuyu Meclise taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanması için verdiği soru önergesinde, Türk askerinin Libya’ya intikal etmeye başladığı günlerde, Türkiye için Libya’da savaşan milislerle ilgili ‘vatandaşlık’ iddiasının ortaya atıldığını belirterek “Basında ve Sosyal medyada yer alan bazı iddialara göre Türkiye adına savaşan militanlara, altı ay Libya’da savaşmaları karşılığında vatandaşlık verileceği taahhüdünde bulunulduğu, bu guruptaki bazı komutanlara ise şimdiden Türk Vatandaşlığının verildiği iddia edilmektedir” diyerek “Üzerinde ay yıldızlı bayrağımızın bulunduğu Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinin, iç politikanın malzemesi yapılmış dış politika hareketleri sonucunda gelişigüzel verilmesi; tarihimize, kültürümüze ve medeniyetimize yapılan bir hakaret değil midir?” diye sordu.

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şunlar;

– Cumhurbaşkanının Libya’da “farklı ekipler” dediği yapılar nelerdir? Hangi uyruğa sahip kişilerden oluşmaktadır? Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Libya’da operasyonlarda yer alacağı belirtilen bu kişilere, harekatta yer almaları karşılığında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı sözü verilmiş midir?

– Türkiye’nin Libya’ya götürdüğü Türk olmayan kişilere, 500 dolar maaş verildiği doğru mudur? Milyonlarca insanımızın 2 bin 325 lira asgari ücretle geçinmeye çalıştığı bir dönemde Türk olmayanlara 3 bin 200 lira maaş verilmesini vicdanınıza sığdırabiliyor musunuz?

– Üzerinde ay yıldızlı bayrağımızın bulunduğu Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinin, iç politikanın malzemesi yapılmış dış politika hareketleri sonucunda gelişigüzel verilmesi; tarihimize, kültürümüze ve medeniyetimize yapılan bir hakaret değil midir?

– 2010 ila 2020 yılları arasında geçen sürede kaç kişiye Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı verilmiştir? Vatandaşlığın verilme gerekçeleri, sırasıyla ve ayrı ayrı belirtilmek üzere nelerdir? Yine 2010 ila 2020 yılları arasında; sırasıyla ve ayrı ayrı belirtilmek üzere hangi uyruktan kaç kişiye Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı ve Pasaportu verilmiştir?

basın bülteni


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
32 BİN METREKARE YENİ YEŞİL ALANÖnceki Haber

32 BİN METREKARE YENİ YEŞİL ALAN

İzmir’de evsizler konukevine yerleştiriliyorSonraki Haber

İzmir’de evsizler konukevine yerleştiril...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!